Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie usługi podbijają Europę dzięki otwartemu rynkowi Unii

Zbigniew Bartuś
Laszlo Andor, laureat nagrody Labor Mobilis 2015
Laszlo Andor, laureat nagrody Labor Mobilis 2015 Fot. Piotr Szalański
Wydarzenie. Były unijny komisarz Laszlo Andor odebrał w Krakowie nagrodę Labor Mobilis.

W znacznej mierze dzięki niemu Polacy mogą swobodnie pracować i wykonywać usługi w Europie. Laszlo Andor, komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji w latach 2010–2014, odebrał wczoraj w krakowskim ICE nagrodę Labor Mobilis 2015.

Gala wręczenia nagrody była kulminacyjnym punktem III Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy. To największe na kontynencie spotkanie osób zaangażowanych w tworzenie i obronę unijnego rynku opartego na swobodzie przepływu usług i pracowników. Odbywa się w krytycznym momencie.

– Pod pozorem ochrony praw pracowniczych i uczciwej konkurencji w wielu krajach próbuje się przywracać bariery, co oznacza de facto odbudowę wewnątrzeuropejskich granic – mówi Stefan Schwartz, prezes Inicjatywy Mobilności Pracy. Takie działania i tendencje, widoczne choćby we Francji i w Niemczech, zagrażają żywotnym interesom Polski, która jest potentatem w świadczeniu usług w innych krajach.

To jedna z naszych przewag konkurencyjnych. – Polskie firmy oddelegowały w zeszłym roku do pracy w innych państwach członkowskich ponad 400 tys. osób, o 100 tys. więcej niż rok wcześniej i dwa razy więcej niż w roku 2012 – wylicza Marianne Thyssen, unijna komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności.

– Nie ma wolności i solidarności europejskiej bez przestrzegania i poszanowania swobody przepływu usług i pracowników. To fundament Unii – podkreśla minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zauważa, że w Polsce budowa murów i zasieków dzielących kraje kojarzy się szczególnie źle. Apeluje, by „Europa dbała o wszystkich pracowników i pracodawców, niezależnie od tego, z którego kraju pochodzą”.

Zdaniem Marianne Thyssen, przyszłość Unii zależy w ogromnej mierze od tego, jak zareaguje ona na nasilający się w wielu krajach konflikt fundamentalnych wartości – swobody świadczenia usług oraz ochrony praw pracowniczych i lokalnego rynku.

Unijna komisarz zapewnia, że „zasada swobodnego przepływu usług i pracowników nie podlega dyskusji”. UE musi jednak wypracować w tej dziedzinie wspólne, jasne regulacje, dostosowując przepisy do nowych zjawisk i wyzwań. By zebrać wiedzę i opinie na ten temat, Marianne Thyssen spotkała się wczoraj w Krakowie z polskimi przedsiębiorcami, prawnikami, politykami.

Wieczorem organizatorzy III EKMP uhonorowali Laszlo Andora, który w ich opinii najbardziej w ostatnim czasie przysłużył się idei otwartego unijnego rynku pracy i usług. Zwięzły werdykt kapituły Labor Mobilis głosi, że laureat wyróżniony został „za niedopuszczenie, aby swoboda świadczenia usług w Unii Europejskiej została zredukowana do jednorazowego delegowania”. Zasługi byłego unijnego komisarza są jednak o wiele większe i dotyczą kilku kluczowych dziedzin.

Za jego kadencji powstał m.in. Pakiet na rzecz zatrudnienia (2012), wspierający tworzenie nowych miejsc pracy i mobilność oraz koordynację rządowych polityk zatrudnienia. Poprzez uruchomienie programu Gwarancji dla Młodzieży (i zapewnienie środków na ten cel) laureat przyczynił się też do wzrostu zatrudnienia ludzi młodych.

Wreszcie doprowadził do usunięcia wielu barier w swobodnym przepływie osób i pracowników poprzez wynegocjowanie i przyjęcie unijnych dyrektyw w sprawie ułatwienia korzystania z praw do swobodnego przemieszczania się oraz w sprawie nabywania i zachowywania dodatkowych uprawnień emerytalnych, dyrektywy w sprawie egzekwowania przepisów o delegowaniu pracowników, a także ulepszenie ogólnoeuropejskiej sieci dla osób szukających pracy EURES.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski