Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Południe z bajką polską

ADOM
Dla Tadeusza Szybowskiego, 72-letniego krakowskiego aktora, od lat związanego ze sceną Teatru im. Juliusza Słowackiego, pobyt w dobczyckiej placówce szkolnej nie był żadną nowością.

Tadeusz Szybowski w Dobczycach

   - Śmiało mogę powiedzieć - mówił aktor przed występem - że z tą szkołą jestem związany już od dobrych 15 lat. Pierwszy raz trafiłem w jej mury pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Niejednokrotnie bywałem tu z różnymi programami dwa razy w roku. Za sprawą takich jak to spotkań, dochodzę do wniosku, że im dalej od Krakowa, tym młodzież szkolna jest zdrowsza i bardziej chłonna na literaturę, sztukę. Jest także mniej zepsuta niźli w metropoliach, szybciej nawiązuje się też z nią kontakt. Nieprawdą jest też to, że nie jest ona wrażliwa, trzeba tylko umieć do niej trafić, nawiązać z nią kontakt chociażby poprzez sztukę.
   Krakowski aktor - wychowanek m.in. Mieczysława Kotlarczyka, twórcy Teatru Rapsodycznego, w którym niebagatelną rolę odegrał onegdaj Karol Wojtyła - w dobczyckim Zespole Szkół im. Witolda Wyspiańskiego zaprezentował swoje niemałe umiejętności aktorskie w bajkach 18 autorów - poczynając od utworów Ezopa, poprzez bajki Biernata z Lublina, Reja, Fredry, Gałczyńskiego, Tuwima, a kończąc na współczesnym Kernie. "Pięć wieków bajki polskiej" - program liryczno-rozrywkowy bardzo ciepło przyjęła zgromadzona w szkolnej auli młodzież z kl. II Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Elektronicznego. Uczniowie, początkowo nieśmiali, po chwili, za namową aktora i ku uciesze zebranych rówieśników i nauczycieli, zaczęli odgrywać sceny z recytowanych bajek.
   Tadeusz Szybowski, któremu towarzyszył starszy odeń przyjaciel Henryk Stanek, przed wielu laty - jako student krakowskiej szkoły teatralnej - recytował wiersze ówczesnego księdza Wojtyły, a w 1951 roku podczas Niedzieli Palmowej w kościele św. Floriana przy pl. Matejki czytał - co stanowiło wówczas swoistą "rewolucję" w Kościele katolickim - wraz z kolegami z "teatralnej" - Jackiem Fedorowiczem, Janem Adamskim oraz ówczesnym wikarym w tym kościele ks. Karolem Wojtyłą - Pismo Święte o Męce Pańskiej.
   Odchodząc, krakowski aktor zapewnił, że nie była to bynajmniej jego ostatnia wizyta w dobczyckiej placówce przy ul. Szkolnej.
(ADOM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski