Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomagamy długotrwale bezrobotnym

Redakcja
Radosław Szczurek Fot. archiwum prywatne
Radosław Szczurek Fot. archiwum prywatne
Globalizacji i rozwojowi cywilizacji towarzyszy zarówno wzrost poziomu życia, jak i ubóstwo oraz patologie społeczne. Z tymi zjawiskami szczególnie silnie wiąże się bezrobocie. Jakie kategorie bezrobotnych trafiają najczęściej do Klubu Integracji Społecznej?

Radosław Szczurek Fot. archiwum prywatne

WYWIAD z RADOSŁAWEM SZCZURKIEM, zast. kierownika Klubu Integracji Społecznej w Krakowie

Przede wszystkim są to osoby, którym przez długi czas nie udało się znaleźć pracy. Utrata pracy, znalezienie się bez środków do życia to traumatyczne przeżycie dla większości ludzi. Wielu z nich opuszcza wówczas bezradnie ręce, nie wierząc, że cokolwiek może się zmienić. Niektórzy w takim marazmie trwają całymi miesiącami, a nawet latami, zepchnięci na margines społeczeństwa. Pomoc osobom długotrwale bezrobotnym oraz ich rodzinom to jest właśnie główne zadanie Klubu Integracji Społecznej, działającego przy krakowskim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Klub powstał w lipcu 2005 roku, ponieważ już wówczas ten problem stawał się coraz bardziej widoczny.
Z pewnością praca z osobami długotrwale pozostającymi bez pracy nie jest łatwa.
- Rzeczywiście, są to przeważnie ludzie niepotrafiący funkcjonować w życiu osobistym, społecznym i zawodowym. Jednak nie można rozpatrywać wszystkiego tylko w negatywnych kategoriach - mają oni także swoje mocne strony, wiele zalet, niejednokrotnie są to osoby bardzo wartościowe, zdolne i inteligentne, które trochę pogubiły się w życiu. Czasem są to ludzie samotni, nie otrzymują wsparcia od rodziny, przyjaciół, inni z kolei mają rodzinę, dzieci, na których bardzo im zależy, które bardzo kochają. Naszym głównym celem jest reintegracja zawodowa i społeczna takich osób.
Na pierwszym etapie musimy wyrobić w nich motywację, chęć do przeprowadzenia zmian w swoim życiu. Nie ma co ukrywać, że wiele z tych osób dotyka problem alkoholowy, często nie mają też żadnych kwalifikacji zawodowych. Większość z nich korzysta z pomocy społecznej, a do klubu przychodzą za namową pracownika socjalnego. MOPS ma 9 filii, pracownicy socjalni robią rozeznanie na swoim terenie i kierują takie osoby do nas.
W jaki sposób KIS realizuje swój cel?
- Cel ten jest realizowany poprzez poradnictwo indywidualne, wsparcie grupowe, organizowanie prac społecznie użytecznych i robót publicznych. Dzięki temu osoby bezrobotne mają możliwość pogłębiania wiedzy, nabywania nowych umiejętności i samodzielnego poruszania się na otwartym rynku pracy. Każdej osobie zainteresowanej udziałem w zajęciach gwarantujemy spotkanie z pracownikiem socjalnym, diagnozę obecnej sytuacji, planowanie i wsparcie w realizacji zakładanych celów, zmierzających do usamodzielnienia się tej osoby. Osobom, które zgłaszają się do nas, proponujemy poradnictwo specjalistyczne, czyli kontakt z doradcą zawodowym, psychologiem, prawnikiem. Na początku, po wstępnej rozmowie kwalifikacyjnej zgłaszający się podpisuje z nami coś w rodzaju umowy. Ustalamy m.in., czego zamierza się nauczyć i jaki cel chce osiągnąć przez ten okres, kiedy będzie pod naszą opieką.
Ile dajecie sobie czasu, aby zaktywizować bezrobotnego?
- Zwykle 12 miesięcy, chociaż czasami ten okres jest dłuższy. I trzeba powiedzieć, że jest to okres wytężonej pracy, zarówno dla naszych pracowników, jak i osoby, która zdecydowała się zmienić swoje życie. Przeważnie 6 miesięcy pracujemy nad integracją społeczną i 6 miesięcy nad integracją zawodową. Jeśli naszemu podopiecznemu uda się później podjąć pracę na wolnym rynku, bardzo się cieszymy i uważamy to za sukces. A znalezienie pracy nie jest przecież łatwe nawet dla ludzi wykształconych, pochodzących z "normalnych" środowisk. Jednak nasi podopieczni poprzez uczestnictwo w projektach realizowanych w klubie IS zwiększają swoje szanse na zdobycie zatrudnienia.
Proszę wymienić chociaż kilka projektów, które pomagają bezrobotnym swobodniej poruszać się na rynku pracy.
- Projektów mamy kilkanaście. Mogę np. wymienić Grupę Edukacyjną "Komputer" - uczestnicząc w zajęciach bezrobotni mogą nabyć podstawowe umiejętności związane z obsługą komputera i internetu. W grupie edukacyjnej "Angielski" uczą się natomiast podstaw języka angielskiego. Na warsztatach reintegracji zawodowej i społecznej "Biuro" nabywają kwalifikacje zawodowe, niezbędne do wykonywania prac biurowych, z kolei na warsztatach "Mop" nabywają umiejętności koniecznych do samodzielnego świadczenia pracy w zawodzie osoby sprzątającej. Prowadzimy również projekty przygotowujące bezrobotnych do pracy w ramach robót publicznych, prac społecznie użytecznych, np. w Urzędzie Miasta Krakowa, gdzie mogą otrzymać rekompensatę w wysokości 6,80 zł na godzinę. Generalnie na zajęciach, szczególnie tych pierwszych, początkowych, prowadzący dużo mówią o potrzebie ugruntowania własnej wartości, wiary w siebie i o pozytywnym myśleniu. Tych cech szczególnie brakuje osobom długotrwale bezrobotnym. Nie wierzą w siebie, nie wierzą, że coś może się zmienić na lepsze.
Czy dużo waszych podopiecznych znajduje pracę?
- Mniej więcej 15 procent rocznie.
Rozmawiała: Dorota Dejmek

Kontakt:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - Klub Integracji Społecznej
os. Słoneczne 15, 31-958 Kraków
tel.: 012 644-14-31
Klub Integracji Społecznej
ul. Miśnieńska 58, 31-612 Kraków
tel.: 012 648-97-76
e-mail: [email protected]
godziny pracy: pon.: 9 - 17; wt.-pt.: 7.30 - 15.30

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski