Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Armii Krajowej pod Wawelem: akowcy apelują o ucięcie wszelkich dyskusji, radni zdecydują o konsultacjach

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Koncepcja wzniesienia pomnika Armii Krajowej (w głębi jego makieta) jest lansowana od 2009 roku
Koncepcja wzniesienia pomnika Armii Krajowej (w głębi jego makieta) jest lansowana od 2009 roku Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Komisja Kultury Rady Miasta Krakowa - niejednomyślnie, bo przy sprzeciwie radnych z klubu PiS - poparła we wtorek projekt uchwały dotyczącej przeprowadzenia nowych konsultacji społecznych, w formie panelu obywatelskiego, w sprawie uczczenia pamięci żołnierzy Armii Krajowej na terenie Krakowa. Tymczasem Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Społeczny Komitet Budowy Pomnika AK w Krakowie wystosowali list do krakowskich radnych.

W środę Rada Miasta ma zdecydować o losie pomysłu zorganizowania panelu obywatelskiego, który miałyby uciąć trwającą od dłuższego czasu awanturę o stawianie pomnika Armii Krajowej na bulwarach wiślanych, u stóp Wawelu.

Przypomnijmy, że projekt uchwały o tych kolejnych konsultacji przygotował radny Łukasz Maślona z klubu Kraków dla Mieszkańców. Oprócz przedstawicieli tego klubu pod projektem podpisali się także radni PO i Nowoczesnej. Przeciwni tej inicjatywie są przedstawiciele akowców i środowisk patriotycznych. Podkreślają, że decyzja zapadła już dawno: uchwały dotyczące pomnika AK - z 26 maja 2010 r. w sprawie jego budowy i druga, z 3 listopada 2010 r. w sprawie jego lokalizacji pod Wawelem - nie zostały wzruszone, a w 2013 r. poświęcono kamień węgielny pod jego budowę na Bulwarze Czerwieńskim, złożono w tym miejscu ziemię z pól bitewnych AK.

Oto treść listu, jaki przed środową sesją trafił do krakowskich radnych:

"Szanowni Radni Miasta Krakowa!

Społeczny Komitet Budowy Pomnika AK w Krakowie oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej występuje do Szanownych Radnych Miasta Krakowa o zakończenie wszelkich dyskusji nt. ważności uchwał Pomnika AK: Uchwały z 26 maja 2010 r. i z 3 listopada 2010 r. w sprawie jego lokalizacji pod Wawelem.

Sprawa trwa od 2009 roku a znakomita część Kombatantów AK odeszła na wieczną wartę. Pozostała nieliczna grupa pragnie brać udział w odsłonięciu pomnika. Przypominamy, że kamień węgielny został wmurowany i poświęcony w dn. 27.09.2013 roku, a w kamieniu została złożona ziemia z pól bitewnych Armii Krajowej oraz Akt Erekcyjny podpisany przez znakomitych kombatantów, rektorów wyższych uczelni krakowskich, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz członków Komitetu Honorowego Pomnika AK w Krakowie.

Osoby te oczekują rychłego odsłonięcia Pomnika Armii Krajowej zgodnie z uchwałami upamiętnienia ponadpartyjnego Wojska Polskiego podczas II wojny światowej - Armii Krajowej.

Z wyrazami szacunku

Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika AK w Krakowie, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa
Prof. dr hab. arch. inż. Stanisław Juchnowicz

Przewodniczący Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Kombatantów, prezes Okręgu Małopolska, członek ZG ŚZŻAK
mjr adw Ryszard Brodowski".

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Prezes PiS nagrany. Czy ta afera pogrąży błąd?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski