Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik bez symboli solą w oku dla Rosjan [WIDEO]

Piotr Subik
Przez ponad godzinę uzbrojeni w łomy, młotki i przecinaki pracownicy skuwali żeliwną tablicę z pomnika Armii Czerwonej
Przez ponad godzinę uzbrojeni w łomy, młotki i przecinaki pracownicy skuwali żeliwną tablicę z pomnika Armii Czerwonej Fot. Jerzy Cebula
Kontrowersje. „Rossijskaja Gazieta” donosi, że Moskwa zażąda przywrócenia sowieckich symboli na pomniku przy al. Wolności w Nowym Sączu. A z niedzielnej manifestacji pod nim nie rezygnują byli opozycjoniści m.in. z Krakowa i Śląska.

Burza w rosyjskich mediach rozpętała się po tym, jak władze Nowego Sącza nakazały w środę demontaż płaskorzeźby i napisów sławiących oręż Armii Czerwonej. Wiceprezydent Jerzy Gwiżdż w oświadczeniu napisał, że było to działanie zgodne z prawem.

Rosjanie są odmiennego zdania. – Jeśli cokolwiek zostanie zniszczone, będziemy się zwracać do władz Polski, aby przywróciły stan pierwotny – powiedziała gazecie rzeczniczka rosyjskiej ambasady w Warszawie Waleria Pierżyńska.

Jak dowiedział się „Dziennik Polski”, wczoraj w Nowym Sączu gościli dziennikarze telewizji z Kaliningradu. Rozmawiał z nimi wiceprezydent Gwiżdż. – Pytali o mogiłę żołnierzy, która znajduje się przy pomniku – powiedziała nam rzeczniczka sądeckiego magistratu Małgorzata Grybel. Dodała, że materiał dotyczący częściowej rozbiórki pomnika realizowała też wczoraj telewizja z Berlina.

Dziś rosyjscy dziennikarze zjawią się w Krakowie, a w niedzielę wrócą do Nowego Sącza, by sfilmować manifestację byłych opozycjonistów, m.in. z KPN.

– Mimo pozbawienia pomnika symboli sowieckich manifestacja odbędzie się, choć zmieni się jej charakter. Posłuży przypomnieniu o potrzebie zlikwidowania podobnych reliktów komunizmu w całej Polsce – mówi dr Jerzy Bukowski z krakowskiego Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

Przypomnijmy. Rada Miasta Nowego Sącza zdecydowała o rozbiórce pomnika Armii Czerwonej w 1992 r. Mimo nacisków środowisk patriotycznych wciąż nie udało się tego zrobić. Samorząd twierdzi, że musi zaczekać na ekshumację szczątków sześciu żołnierzy. Przeniesienie ich spod pomnika na cmentarz komunalny wojewoda Jerzy Miller zapowiedział na wiosnę 2015 r.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sowieckie symbole zdemontowane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski