MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik budzi emocje

SYP
OLKUSZ. O tym, że pomnik poświęcony olkuszanom poległym i pomordowanym w latach 1939 - 1945 ma przy okazji rewitalizacji być przeniesiony z olkuskiego Rynku - wiadomo od ponad roku. Teraz jednak rozgorzała dyskusja, czy na pewno pomnik musi zniknąć z Rynku, a jeśli tak - gdzie go przenieść.

Pomnik zostanie przeniesiony z olkuskiego rynku. Gdzie? Nie wiadomo. fot. Jacek Sypień

 

Ostatnio olkuski radny Kazimierz Chechelski skierował interpelację na ręce burmistrza. - "Przez ostatnie kilkadziesiąt lat to właśnie pod tym pomnikiem odbywały się wszelkie uroczystości i święta państwowe. Podczas rozmów z mieszkańcami słyszę często, że pomnik jest już mocno nadwyrężony i rewitalizacja Rynku byłaby bardzo dobrą okazją do jego odnowienia, aby przez kolejne dziesięciolecia upamiętniał bohaterską śmierć żołnierzy II wojny światowej" - napisał radny w interpelacji.

Dodaje, że pomnik ma znaczenie symboliczne został, bowiem "posadowiony na ziemiach z pól bitewnych, na których ginęli nasi żołnierze". Z treści interpelacji można wywnioskować, że radny nie wie o planach przeniesienia pomnika z rynku, choć plan rewitalizacji olkuskiej starówki, który to zakłada był przedmiotem obrad rady miejskiej! - Zgodnie z projektem rewitalizacji olkuskiej starówki uzgodnionym przez Małopolskiego Konserwatora Zabytków planowane jest przeniesienie pomnika w inne, godne miejsce. Wybór miejsca jest niewątpliwie trudnym i odpowiedzialnym zadaniem. W związku z koniecznością znalezienia odpowiedniego miejsca dla pomnika planowane jest przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie. Przeniesienie pomnika wiąże się z jego rozebraniem i ponownym ustawieniem, co zapewne poprzedzone zostanie niezbędnymi zabiegami konserwatorskimi. Decyzje takie zostaną podjęte dopiero po zasięgnięciu opinii konserwatora dzieł sztuki. - odpisał radnemu burmistrz Dariusz Rzepka, który jednocześnie stwierdził, że oczekuje na propozycje w sprawie lokalizacji pomnika.

I tu zaczyna się problem. Prace przy rewitalizacji Rynku już się rozpoczęły, tymczasem nadal nie wiadomo, gdzie zostanie przeniesiony pomnik. Obelisk w kształcie poustawianych jeden na drugim kamiennych bloków z płaskorzeźbionymi twarzami żołnierzy jest dziełem olkuszanina, artysty plastyka Władysława Marczukiewicza.

- Rozważane są różne możliwości nowej lokalizacji pomnika. Na pewno więcej będziemy wiedzieć, po zakończeniu konsultacji społecznych, podczas których będą mogli się wypowiedzieć zainteresowani mieszkańcy oraz przedstawiciele różnych instytucji, organizacji i środowisk. Żeby rozwiać plotki pragnę wyjaśnić, że pamiątkowa płyta poświęcona olkuszanom męczonym podczas "Krwawej Środy" pozostanie na rynku - mówi Jarosław Medyński, rzecznik olkuskiego magistratu.

Forma pomnika nastręcza problemy z wyborem nowej lokalizacji. Mógłby stanąć na olkuskim Starym Cmentarzu obok "Ściany Pamięci", na której umieszczono płyty pamiątkowe poświęcone olkuszanom poległym w wojnach i powstaniach. Jednak wysoki pomnik nie komponowałby się z układem architektonicznym cmentarza. Mógłby stanąć na olkuskim Skwerku, albo na nowym cmentarzu, pomiędzy kwaterą legionistów, a kwaterą żołnierzy radzieckich. Wtedy stałby się pewnego rodzaju łącznikiem pomiędzy grobami poległych.

A może przy okazji sporów nad miejscem przeniesienia pomnika z rynku, warto wywołać dyskusję na temat stanu innych olkuskich obelisków. Zdewastowanego i pozbawionego pamiątkowych płyt pomnika pod krzyżami przy olkuskiej Emalii, czy olkuskiego Kopca Kościuszki.

 

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski