Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik do parku

SYP
OLKUSZ. W najbliższych dniach rozpocznie się demontaż pomnika poświęconego poległym i pomordowanym w latach 1939-1945, jaki od kilkudziesięciu lat wznosi się na Rynku.

W najbliższych dniach zostanie zdemontowany pomnik wznoszący się na olkuskim Rynku. Fot. Jacek Sypień

- Teraz pomnik zostanie zdemontowany i trafi do konserwacji, która powinna potrwać do końca roku. Jej koszt szacujemy wstępnie na 25 - 30 tys. zł - wyjaśnia Marcin Pietraszewski, zastępca burmistrza Olkusza. O pilną konserwację, wykonanego z wapienia pińczowskiego pomnika, dzieła olkuskiego artysty plastyka Władysława Marczukiewicza zwracał się w ub. roku jeden z olkuskich radnych. Jednak po zakończonej konserwacji pomnik nie wróci na rynek. Przyjęte trzy lata temu przez radę miejską założenia projektowe programu Rewitalizacji i Ochrony Olkuskiej Starówki, ze względów architektonicznych, funkcjonalnych oraz technicznych uniemożliwiają pozostawienie pomnika na dotychczasowym miejscu. Na temat miejsca nowej lokalizacji pomnika od kilku miesięcy trwa dyskusja w środowisku olkuskich regionalistów i kombatantów. Wiele osób optuje za pozostawieniem pomnika w obecnym miejscu. Wśród zgłaszanych propozycji nowej lokalizacji, były między innymi; kwatera wojskowa olkuskiego cmentarza, Skwer, Stary Cmentarz lub ul. 20 Straconych.

Jednak podczas spotkania konsultacyjnego, jakie odbyło się pod koniec czerwca w olkuskim magistracie pojawił się jeszcze inny pomysł. - Skłaniamy się ku temu, aby pomnik po zakończonej konserwacji został ustawiony w parku miejskim przy ul. Mickiewicza - mówi burmistrz Pietraszewski. Zanim to nastąpi, konieczne będzie wykonanie projektu technicznego i wszelkich uzgodnień. Pomnik ma zostać ustawiony w taki sposób, aby nie zastawiał miejsca, gdzie w od XV wieku wznosił się kościół szpitalny św. Ducha. Kościół, który już w XVIII wieku był zniszczony przez szkody górnicze został rozebrany w połowie XIX wieku. Pod ziemią znajdują się jeszcze mury i krypty tego kościoła.

W spotkaniu zorganizowanym w olkuskim magistracie poza władzami miasta i pracownikami Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich i radni. Przedstawiając propozycje nowych lokalizacji pomnika, zaznaczano, że zostały one szczegółowo skonsultowane z architektami, konserwatorem zabytków oraz inżynierami budowlanymi celem wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.

Spośród wszystkich przedstawionych propozycji, miejscem, które zyskało głosy akceptacji był Park Miejski przy skrzyżowaniu ulic Sławkowskiej i Mickiewicza.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski