Pomnik Ofiar Katynia stanie w Chęcinach

Pomnik Ofiar Katynia stanie w Chęcinach

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Tak prezentuje się wizualizacja projektu Opr. Michał Ogórek

Tak prezentuje się wizualizacja projektu Opr. Michał Ogórek

Idea wybudowania gigantycznego pomnika Ofiar Katynia w podkieleckich Chęcinach nabiera realnego kształtu. Wczoraj z projektem zapoznała się Rada Miejska. Do głosowania nad przekazaniem pod budowę terenu co prawda jeszcze nie doszło, ale zarówno radni, jak mieszkańcy Chęcin pomysłowi sprzyjają.
Tak prezentuje się wizualizacja projektu Opr. Michał Ogórek

Tak prezentuje się wizualizacja projektu Opr. Michał Ogórek

Tak prezentuje się wizualizacja projektu Opr. Michał Ogórek

HISTORIA. Z projektem zapoznała się Rada Miasta. Budowę objął patronatem prezydent RP Lech Kaczyński.

O idei budowy pomnika "Dziennik Polski" pisał przed dwoma laty jako pierwszy.
Projekt monumentu, który zrodził się w Krakowie, przypomina nieco słynną chińską terakotową armię - 21 857 betonowych cokołów, na których staną nieco większe od człowieka figury. Każda opatrzona tabliczką z imieniem, nazwiskiem, stopniem wojskowym ofiary sowieckiej zbrodni. Konfiguracja terenu ma stworzyć możliwość obejrzenia całości z odpowiedniej perspektywy. Aby przygotowująca budowę Fundacja "Pomnik Ofiar Katynia" mogła zacząć przygotowania do pracy, konieczne jest pozyskanie terenu. Odpowiedni grunt znalazł się właśnie w miejscowości Mosty, należącej do gminy Chęciny, nieopodal ruin słynnego zamku.

- Myślimy o przekazaniu pod budowę około 30 hektarów. Wczorajsza prezentacja idei i koncepcji pomnika spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem radnych. Można więc przypuszczać, że głosowanie, które odbędzie się za kilka tygodni, będzie dla inicjatorów budowy pozytywne - mówi burmistrz Chęcin Robert Jaworski. Zadowolony z przebiegu prezentacji był również Stanisław Drabczyński, krakowski architekt, pomysłodawca pomnika i członek fundacji. - Zostaliśmy przyjęci wręcz entuzjastycznie. Po posiedzeniu rady oglądaliśmy teren, o który się staramy. Jest dla naszego projektu wręcz idealny - mówi pomysłodawca pomnika.

Inicjatorzy budowy przez cały czas pracują nad dopracowaniem swej idei, w tym nad nową wizualizacją, dostosowaną już do konkretnego terenu. Zmieniła się koncepcja wykonania figur. Zamiana planowanego żeliwa, z którego miały zostać wykonane figury, na konglomerat mineralny HT pozwoli obniżyć koszt każdej rzeźby z pierwotnych 15-20 tysięcy złotych do 5-6 tysięcy.

Ideę budowy wspiera coraz więcej osobistości i instytucji. Do inicjatorów przyłączył się niedawno Związek Sybiraków. - W czwartek otrzymaliśmy informację, że budowę pomnika objął patronatem honorowym prezydent RP Lech Kaczyński - mówi Stanisław Drabczyński.

WŁODZIMIERZ JURASZ

wlodzimierz.jurasz@dziennik.krakow.pl

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo