Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomniki wdzięczności

(PS)
Historia. Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna zapraszają dziś na kolejne spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej. Jej tematem będą dzieje „pomników wdzięczności” Armii Czerwonej w PRL i niepodległej Polsce.

Punktem wyjścia do debaty stanie się wydana przez IPN książka dr Dominiki Czarneckiej pt. „Pomniki wdzięczności Armii Czerwonej w Polsce Ludowej i w III Rzeczypospolitej”. Pierwsze takie monumenty stawiano w 1945 r., jeszcze przed zakończeniem działań wojennych.

Dokonywało się to z inicjatywy władz komunistycznych (a nierzadko z inspiracji przedstawicieli Sowietów), ale inskrypcje na pomnikach konsekwentnie informowały, że dzieje się to z „potrzeby serca” miejscowego społeczeństwa, wdzięcznego Armii Czerwonej za oswobodzenie. Po upadku PRL rozpoczęła się dyskusja na temat demontażu lub przeniesienia tych pomników.

- Polska konstytucja oraz zapisy prawa zakazują publicznego propagowania systemów totalitarnych, mimo to wciąż w przestrzeni publicznej widnieją symbole i tablice gloryfikujące komunizm - mówi naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie dr Maciej Korkuć, który weźmie udział w spotkaniu.

Prócz niego obecni będą także: autorka książki dr Dominika Czarnecka oraz historyk z IPN i UJ dr hab. Henryk Głębocki. Rozmowę poprowadzi Roman Graczyk. Spotkanie odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej 1 (s. 315, III p.), o godz. 18. Wstęp wolny. Patronem medialnym Loży jest „Dziennik Polski”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski