Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc bez pieniędzy

Redakcja
- To był konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Socjalnej i "wygraliśmy" 40 tysięcy złotych na realizację projektu "Program poprawy funkcjonowania rodzin niepełnych z dziećmi sprawiającymi trudności wychowawcze" - mówi Marta Chechelska-Dziepak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. - To pierwszy taki program, a wytypowano wstępnie do niego 60 rodzin; nasi pracownicy mają duże rozeznanie i wiedzieliśmy, komu to zaproponować. Zajęli się tym 4 pracownicy MOPS oraz 6 terapeutów. Samotne matki miały od 25 do 50 lat, wychowywały jedno lub więcej dzieci, które sprawiają problemy wychowawcze.

20 matek, 46 dzieci

   Podstawową zasadą było to, że nikt nie dostawał pieniędzy do ręki, nie było żadnych zasiłków, finansowych świadczeń - pomoc była praktyczna. W ramach programu przewidziano m.in.: terapię systemową rodziny (wspólne oczekiwania, problemy; objęła 15 rodzin), terapię indywidualną (24 dzieci z 17 rodzin, 118 godzin terapii) oraz psychoedukację (nauka gospodarowania budżetem rodzinnym, pełnienia ról opiekuńczych, wychowawczych itp.). - Cześć rodzin niepełnych ma poważne kłopoty wychowawcze, związane z bezrobociem, ubóstwem - _mówi przedstawiciel MOPS. - Pomysł tego programu zrodził się na podstawie pracy socjalnej prowadzonej wśród tzw. wieloproblemowych rodzin._
   W ramach programu przeprowadzono - jak podano - pełną diagnozę problemów w funkcjonowaniu 20 niepełnych rodzin korzystających z pomocy społecznej.
   Zapoznano się m.in. z zainteresowaniami dzieci (kursy komputerowe, językowe, tańca itd.) i opłacono w domach kultury zajęcia dla nich. Wstępnie planowano, aby w zajęciach uczestniczyło 25 dzieci - przez okres realizacji programu. Ostatecznie zapewniono udział w zajęciach 29 dzieci, w tym dla 23 dzieci na okres dłuższy niż planowano - przeważnie do końca roku szkolnego. - _Dzieci zmieniały środowisko, okazało się, że mogą coś ciekawego zobaczyć, czegoś nowego się nauczyć - _dodaje pracownik MOPS. Z kolei część matek wzięła udział w samopomocowej grupie wsparcia; odbyło się 10 takich spotkań. Ostatecznie w programie uczestniczyło 46 dzieci wychowywanych przez samotne matki; jego częścią było tworzenia środowiskowego wsparcia dla konkretnych rodzin - kontaktowano się ze szkołą, pedagogami, policją.
   Wprawdzie pieniądze na to przedsięwzięcie się skończyły, ale zebrane doświadczenia mają posłużyć jako model pracy z prezentowaną kategorią rodzin, który upowszechniony zostanie we wszystkich filiach MOPS - podała Marta Chechelska-Dziepak. (J.ŚW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski