Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla rolnictwa

WR
O możliwościach ubiegania się o fundusze unijne, przeznaczone na restrukturyzację obszarów wiejskich, dyskutowali wczoraj w Kopalni Soli w Wieliczce samorządowcy powiatu wielickiego z samorządowcami województwa i pracownikami Urzędu Marszałkowskiego.

Spotkanie samorządowców województwa i powiatu

   Na konsultacje takie zaprosił gości przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego Zbigniew Zarębski. Współorganizatorem spotkania był dyrektor Departamentu Środowiska i Rozwoju Wsi UM, a także radny gminy Wieliczka Andrzej Masny. Mówiono głównie o zasadach ubiegania się o fundusze przeznaczone na działania Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz "Rozwój Obszarów Wiejskich 2004-2006".
   Choć użytki rolne zajmują 64 proc. powierzchni powiatu wielickiego, produkcja rolna jest stosunkowo nieduża. Problemem tamtejszego rolnictwa jest rozdrobnienie gospodarstw (średnia wielkość - 2 ha) oraz brak specjalizacji produkcji. Tym bardziej potrzebna jest rolnikom pomoc w zmierzeniu się z unijną rzeczywistością.
   Członek Zarządu Województwa Jan Bereza podkreślił, że 40 proc. obywateli Małopolski mieszka na wsi. Obszary wiejskie wymagają szczególnej troski ze względu na potrzebę wyrównania standardu życia, ale i ze względu na wyzwania, czekające rolnictwo po wejściu Polski do Unii. - _Wśród najważniejszych źródeł pozyskania pieniędzy na rozwój wsi jest Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich (PAOW) Banku Światowego oraz programy przedakcesyjne takie jak SAPARD, PHARE czy ISPA. Przyszłość finansowania rozwoju obszarów wiejskich to m.in. Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, Sektorowy Program Operacyjny i Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nie sposób pominąć tu kontraktu wojewódzkiego, który jest jednym z najważniejszych narzędzi realizacji strategii rozwoju województwa - _podkreślił Jan Bereza. Dodał on, że np. korzystanie z SAPARD-u jest o tyle trudne, że zainteresowani muszą najpierw ponieść całość wydatków na inwestycję, a dopiero potem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po zaakceptowaniu wniosku, zwraca 50 proc. kosztów. Inwestycje z zakresu rozwoju obszarów wiejskich, realizowane w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz Sektorowego Programu Operacyjnego, mogą być finansowane z dwóch funduszy strukturalnych: Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej jest przeznaczana największa część budżetu Unii Europejskiej.
   Do programu operacyjnego napłynęło około 2100 wniosków, z czego po wstępnej selekcji wybrano 271. Priorytetem był wybór tych, które mają służyć rozwojowi całego regionu. Dla Małopolski ma być przeznaczone około 186,2 mln euro, czyli około 900 mln zł. To wcale nie za wiele, dlatego ważnym źródłem pieniędzy będą też programy sektorowe: Sektorowy Program Operacyjny "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006". Te możliwości pozyskania funduszy omówił Andrzej Masny. Będą to następujące działania: gospodarka zasobami wodnymi, scalanie gruntów rolnych oraz odnowa wsi i ochrona jej dziedzictwa kulturowego. Dużą szansą może być rozwój rolnictwa specjalistycznego, w tym produkcji zdrowej żywności oraz tworzenie rolniczych zrzeszeń gospodarczych, wspierających rolników w dostępie do rynków zbytu, zaopatrzenia i parku maszynowego. Alternatywą musi też być pozarolnicza aktywizacja oraz wspieranie powstawania alternatywnych źródeł dochodu na wsi, np. agroturystyki, usług, drobnej wytwórczości.
Tekst i fot.: (WR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski