Pomóc dzieciom, wesprzeć rodziców

baja
W sobotę w Tarnowie odbędzie się konferencja pod hasłem "Pokochaj dziecko z ADHD - Bo razem łatwiej", której celem jest rozpowszechnianie wiedzy o tym schorzeniu oraz o metodach postępowania i leczenia dzieci i młodzieży, które na nie cierpią.

TARNÓW. Konferencja dydaktyczno - informacyjna

   ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z brakiem koncentracji, to choroba, której przyczyną jest zaburzona praca mózgu. Jednak ze względu na jej prozaiczne objawy - nadmierną aktywność, impulsywność, niezgrabność ruchów i brak koncentracji, dzieci z tym zespołem są często uważane za niegrzeczne i krnąbrne. W rzeczywistości system hamowania reakcji na bodźce jest u nich upośledzony, co powoduje reakcje niewspółmierne do sytuacji. Do mózgów dzieci docierają równocześnie dziesiątki informacji, a one nie są w stanie wyodrębnić tych najważniejszych - stąd trudności z koncentracją. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.adhd.org.pl.
   Dzieci z ADHD często mają kłopoty w szkole, są nadpobudliwe, nie potrafią się skoncentrować, bywają nieposłuszne, nie stosują się do poleceń nauczycieli, bo często ich nie słyszą. Z powodu takiego zachowania często są nierozumiane i nieakceptowane przez rówieśników i nauczycieli. Zdarza się, że szkoły, nie radząc sobie z uczniem, którego trudno "opanować", wymuszają na rodzicach przeniesienie go do innej placówki, lekceważą zalecenia specjalistów, organizują zebrania rodziców bez wiedzy rodzica dziecka z ADHD, czy izolują je od innych uczniów.
   - Nauczyciele są słabo przygotowani do pracy z uczniami z ADHD, a zamiast dowiedzieć się czegoś na ten temat, wpisują głupie uwagi do dziennika, np. że uczeń nie siedzi na lekcji w ławce lub wychodzi z sali podczas zajęć - przyznaje Roman Ficek, rzecznik praw ucznia w Kuratorium Oświaty w Krakowie. Wzywanie do szkoły policji z powodu złego zachowania ucznia z zespołem ADHD uważa za błąd i nadużycie. - Przesadzono, strasząc ośmiolatka policją - dodaje rzecznik. - Po to jesteśmy pedagogami, by umieć sobie radzić z takimi przypadkami.
   Takie doświadczenia mogą przyczynić się do powikłań w postaci zaburzeń zachowania, osobowości i depresji, a nawet prób samobójczych. Przedsięwzięcia takie jak sobotnia konferencja mają na celu poszerzanie wiedzy w ADHD, pomoc we wcześniejszym diagnozowaniu i fachowe przygotowywanie rodziny i pedagogów do opieki nad dzieckiem.
   Do udziału w spotkaniu zaproszono specjalistów: neurologów, psychiatrów, psychologów, pedagogów oraz rodziców i opiekunów dzieci nadpobudliwych i ich rówieśników, a także nauczycieli i studentów kierunków pedagogicznych. Program konferencji przewiduje nie tylko fachowe wykłady, poparte przykładami z życia, ale również otwartą dyskusję. Spotkanie ma także przyczynić się do integracji środowisk stykających się z ADHD.
   Konferencja rozpocznie się w sobotę, o godz. 11 w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP przy ul. Mościckiego 27. Głównym jej organizatorem jest Fundacja Edukacji Obywatelskiej "Przyszłość i Praca", a ponadto Chrześcijańskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Misja Nadziei", Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z ADHD "Niezwykłe Dzieci" oraz Centrum Aktywizacji Młodego Pokolenia "CAMP".**W jej organizację włączyły się władze oświatowe, wojewódzkie i lokalne.
(baja)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie