Pomoc, która przyda się nie tylko pielgrzymom

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Strażacy z gminnych jednostek OSP na kursie pierwszej pomocy
Strażacy z gminnych jednostek OSP na kursie pierwszej pomocy Fot. Archiwum gminy
Udostępnij:
Jerzmanowice. Planują uczyć mieszkańców pierwszej pomocy. Strażacy już się wyszkolili.

Wójt Jerzmanowic-Przegini Adam Piaśnik podpisał porozumienie o partnerstwie z firmą, która uczy, jak udzielać pierwszej pomocy, jak zachować się podczas wypadków drogowych, jak ratować dorosłych i dzieci. Strażacy z jednostek OSP już przeszli kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. To m.in. element przygotowań do przyjęcia pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży.

Porozumienie podpisane przez gminę z Romanem Gurgulem, właścicielem firmy RMED dotyczy współdziałania w ramach polityki zdrowotnej. Chodzi o promocję zdrowia i profilaktykę. - Szkolenia z pierwszej pomocy strażakom są potrzebne niezależnie od okoliczności. W naszym przypadku zostały przyspieszone, bo chciałem, żeby zostali wyszkoleni przed Światowymi Dniami Młodzieży - mówi wójt Adam Piaśnik. Zaznacza, że w jego gminie będzie jedno z trzech polskich centrów rekolekcyjnych Światowych Dni Młodzieży. W Krakowie są planowane dwa centra, w Jerzmanowicach trzecie - diecezji sosnowieckiej.

- Prosiłem strażaków już na początku roku podczas zebrań sprawozdawczo-wyborczych, żeby po kilku z każdej jednostki było do dyspozycji gminy podczas święta młodzieży. Chce ich włączyć m.in. do tzw. patroli medycznych. Mają się one opiekować pielgrzymami, których planujemy przyjąć w naszych szkołach - mówi wójt. Do tego potrzebował wyszkolonych druhów.

Jednak wiedza z udzielania pomocy jest potrzebna nie tylko ze względu na gości, ale także dla mieszkańców. Od początku kwietnia strażacy przechodzili szkolenia. 25 realizowało Podstawowy Kurs Pierwszej Pomocy, a 11 przeszło kurs unifikacyjny związany z odnowieniem ważności certyfikatu na trzy lata. Na 36 szkolonych osób egzaminy pomyślnie zdało 35.

- Wiedza strażaków w zakresie pierwszej pomocy jest coraz większa. Mają coraz większą świadomość tego, w jakich sytuacja muszą udzielać pomocy, mają też coraz lepszy sprzęt. Mówię to na podstawie 10-letniego doświadczenia, bo od tylu lat prowadzimy szkolenia medyczne. Przeszkoliliśmy już kilka tysięcy strażaków z jednostek pożarnych, wodnych, górskich, zarówno w Polsce jak i na Słowacji oraz w Niemczech - mówi Gurgul szkoleniowiec i założyciel RMED z Krynicy-Zdroju.

Druhowie z gminy Jerzmanowice-Przeginia mieli okazję nie tylko teoretycznie uczyć się pomagać poszkodowanym, ale przeszli także praktyczne ćwiczenia z ratowania i udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych z wykorzystaniem wozów pożarniczych. Strażacy przyznają, że wiedza taka była im potrzebna, została przekazana w sposób przystępny i przyczyniła się do podniesienia kwalifikacji jednostek.

Szef firmy szkoleniowej zaznacza też, że w ramach darowizny przekazał dla gminy Jerzmanowice-Przeginia fantom do nauki pierwszej pomocy wraz z apteczką. - Dowiedziałem się, że jest potrzeba ćwiczenia na takim sprzęcie w tej gminie, więc jako dystrybutor sprzętu pomagającego w profilaktyce pierwszej pomocy, przekazałem go bezpłatnie - mówi Gurgul.

Ten sprzęt posłuży strażakom do prowadzenia zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy społeczności całej gminy. - Przede wszystkim chcemy pójść z nim do szkół i wśród młodzieży szerzyć wiedzę na temat pierwszej pomocy - mówi wójt Adam Piaśnik.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie