Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc medyczna w okresie świąt. Gdzie zadzwonić w razie nagłej potrzeby? Kiedy pracują gabinety nocnej i świątecznej pomocy?

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
W Boże Narodzenie za podstawową pomoc medyczną będą odpowiadać gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Działają one od poniedziałku do piątku w godzinach 18-8 oraz całodobowo w weekendy i święta
W Boże Narodzenie za podstawową pomoc medyczną będą odpowiadać gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Działają one od poniedziałku do piątku w godzinach 18-8 oraz całodobowo w weekendy i święta 123rf
Przed nami Boże Narodzenie. Koronawirus ciągle nie złożył broni, dlatego w trakcie świętowania pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Dezynfekuj dłonie, utrzymuj dystans, w zamkniętych przestrzeniach zasłaniaj nos i usta, a kiedy pojawi się infekcja, nie lekceważ jej objawów. Podpowiadamy, gdzie w razie potrzeby znajdziesz pomoc medyczną.

W Boże Narodzenie za podstawową pomoc medyczną będą odpowiadać gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Działają one od poniedziałku do piątku w godzinach 18-8 oraz całodobowo w weekendy i święta.

W zależności od stanu zdrowia pacjenta, konsultacja może mieć formę:

  • wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza,
  • teleporady,
  • wizyty medyka w domu chorego.

Jeśli lekarz podejrzewa u pacjenta zakażenie koronawirusem, może skierować taką osobę na test wykrywający SARS-CoV-2.

Poza godzinami pracy poradni podstawowej opieki zdrowotnej, czyli w nocy, w weekendy i święta, szybką pomoc medyczną można uzyskać również wygodnie, bez wychodzenia z domu, dzięki Teleplatformie Pierwszego Kontaktu. Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnić formularz online. Znajduje się on na stronie internetowej dom.mz.gov.pl/nocna-swiateczna-opieka.

Zapisz się na test przez internet

Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia jest spowodowany koronawirusem, na test w kierunku COVID-19 zapiszesz się również samodzielnie, przez internet.

Służy do tego formularz kwalifikacyjny dostępny na stronie gov.pl/dom. Ankieta składa się z kilku pytań dotyczących m.in. objawów choroby oraz kontaktów z osobami z potwierdzonym COVID-19. Twoje odpowiedzi pomogą określić, czy istnieje ryzyko zakażenia koronawirusem. Jeśli okaże się, że powinieneś wykonać diagnozujący to test, możesz zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej, który zleci badanie albo zapisać się na wymaz wykorzystując profil zaufany. Dzięki formularzowi online na test zarejestrujesz również swoje dziecko.

Badanie wykonasz bezpłatnie w dowolnym punkcie pobrań wymazów. W Małopolsce jest ich 45, a w całej Polsce ponad 600. Punkty wymazowe będą czynne również w okresie Bożego Narodzenia. Po zleceniu badania otrzymasz informację z systemu eKolejka, kiedy i gdzie powinieneś się zgłosić, aby jak najszybciej wykonać test blisko swojego miejsca pobytu i uniknąć czekania w dużej grupie pacjentów. W wiadomości znajdziesz również link do tzw. Indywidualnej Strony Pacjenta. Za jej pośrednictwem możesz zaakceptować proponowany termin i miejsce badania albo odrzucić je i wyszukać inne dogodne miejsce i dzień pobrania wymazu. Adresy wszystkich punktów wymazowych działających w regionie oraz aktualne godziny pracy znajdziesz na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl.

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia zgłoś się do izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego albo skorzystaj z pomocy ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Jeśli podejrzewasz, że twój zły stan zdrowia ma związek z koronawirusem, koniecznie poinformuj o tym wcześniej personel SOR, izby przyjęć czy dyspozytora medycznego przyjmującego zgłoszenie pod numerem alarmowym.

Zapytaj konsultanta Telefonicznej Informacji Pacjenta

Przez cały okres świąt do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numer 800 190 590 bezpłatnie, przez całą dobę, uzyskasz niezbędne informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem.
Konsultacji podpowiedzą także, gdzie znajdziesz najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, punkt wymazów czy szpital.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski