Pomoc społeczna. Mniej na drogi więcej na opiekę

Pomoc społeczna. Mniej na drogi więcej na opiekę

Ewa Tyrpa

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Pomoc społeczna. Mniej na drogi więcej na opiekę
1/6
przejdź do galerii
Do 2020 roku w Małopolsce 49 dziennych placówek opiekuńczych, 12 centrów wsparcia opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych oraz siedem wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Dostały na to 178 mln zł z unijnych programów.
Wczoraj w Skawinie marszałek Jacek Krupa wręczył umowy na te przedsięwzięcia przedstawicielom sześciu jednostek. Mówił o demografii w województwie, jednym z niewielu w Polsce, gdzie nastąpił przyrost naturalny, choć jeszcze niewielki. - Małopolanie żyją najdłużej. A to wiąże się z koniecznością pomocy im oraz ich opiekunom, którzy niejednokrotnie muszą rezygnować z pracy by zająć się bliskimi. Samorząd województwa zmienił strategię.
Do niedawna więcej pieniędzy przeznaczał na inwestycje, głównie drogowe. Teraz postanowił więcej wykorzystywać na działania prospołeczne – podkreślił marszałek, zaznaczając, że cenne jest to, iż samorządy, ośrodki opiekuńcze i organizacje pozarządowe zechciały podjąć się dzieła stworzenia takich placówek.

W Małopolsce jest ponad 50 tysięcy osób wymagających opieki: starszych, chorych i niepełnosprawnych. Dzięki unijnym dotacjom będzie im łatwiej żyć. – Był program dla niań i na tworzenie żłobków. Cieszymy się, że przyszedł czas na seniorów – mówił Paweł Kolasa, burmistrz Skawiny, która otrzymała prawie 7 mln zł na opiekę nad 730 osobami.

Ponad 3,7 mln zł dostał Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Krakowie, największa w Polsce placówka tego typu. Przebywa tu stacjonarnie 510 osób. Dzięki trwającej rozbudowie, ZOL zwiększy liczbę miejsc do 600. Dzięki temu w pokojach będzie mniej pacjentów. Pokoje 4-5-osobowe zamienią się w sale dla 2-3 osób. - Powstanie miejskie centrum wsparcia z dzienną placówką, przychodniami i pomocą dla opiekunów osób niesamodzielnych oraz wypożyczalnią sprzętu, głównie

rehabilitacyjnego – zapowiada Janusz Czekaj, dyrektor ZOL-u, który w ostatnich latach zmienia się, by poprawić komfort pacjentów. Stworzono hospicjum domowe. Z funduszy norweskich dobudowano jeden – czwarty - pawilon dla pacjentów. W planach jest budowa piątego obiektu.

- Centrum wparcia dla 700 osób z wypożyczalnią sprzętu powstanie w budynku Domu Pomocy Społecznej – informuje Roman Ptak Burmistrz Niepołomic, które otrzymały ponad 932 tys. zł.

Ponad 3 mln zł będzie mieć do dyspozycji krakowska Fundacja Hipoterapia na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. – Potrzeby mamy ogromne opiekując się ponad dwoma tysiącami osób. Mamy przygotowanych wiele projektów, jak opieka w domach, szkolenia, wsparcie lekarzy, psychologów, pielęgniarek – mówi Aleksandra Włodarczyk, prezes Fundacji, które te działania wdraża w ramach projektu „Krakowskie Centrum Informacji i Wsparcia dla Opiekunów Osób Niesamodzielnych”. Realizuje go z partnerami: MATIO Fundacją Pomocy Rodzinom Chorym na Mukowiscydozę oraz gminą Kraków.

Dotacje dostały także krakowskie fundacje:

- Małopolskie Hospicjum dla Dzieci – ponad 2,3 mln zł - umowę odebrał wiceprezes Wojciech Glac.

- Małopolska Izba Samorządowa – prawie 2,3 mln zł – umowę odebrał prezes Janusz Olesiński.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo