Pomocna dłoń dla młodzieży

Redakcja
NOWY SĄCZ. W ostatnich dniach odbyły się w naszym mieście Ogólnopolskie Targi Pracy dla ludzi młodych. To tylko jeden z programów organizowanych przez jednostkę OHP, która od wielu już lat wyciąga do młodzieży, pomocną dłoń.

Misja Ochotniczych Hufców Pracy polega na wychowaniu i kształceniu młodzieży, której start życiowy utrudniają bariery i zagrożenia współczesnej rzeczywistości społecznej. W tym miejscu można wymienić zaniedbanie wychowawcze, trudną sytuację materialną, zagrożenie patologią oraz trudności znalezienia pracy ze względu na wciąż utrzymujące się wysokie bezrobocie.
- Ochotnicze Hufce Pracy są jednostką państwową. Wykonują zadania w zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczenia społecznego młodzieży - mówi Agata Niepsuj, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Nowym Sączu.
Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży jest jednostką organizacyjną, podlegającą Małopolskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Krakowie. Jedną z form działalności centrum jest Młodzieżowe Biuro Pracy, stworzone specjalnie z myślą o ludziach młodych. Prowadzone przez biuro pośrednictwo pracy znacznie ułatwia znalezienie zajęcia dla młodzieży, która ukończyła 16 rok życia. Istnieją też Kluby Pracy, w których prowadzi się głównie zajęcia aktywizujące dla uczniów oraz szkolenia w zakresie poszukiwania pracy. Najnowsza forma działalności - Mobilne Centra Informacji Zawodowej, to utworzona przez Ochotnicze Hufce Pracy, ogólnopolska sieć 49 nowoczesnych centrów informacji i pośrednictwa zawodowego dla młodzieży.
- Głównym celem tej formy działalności jest zwiększenie dostępu do usług dla młodzieży, szczególnie tej, mieszkającej z dala od większych miast - mówi Agata Niepsuj. - Na zaproszenia szkół przeprowadzają szkolenia i zajęcia dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
W Nowym Sączu Mobilne Centrum Informacji Zawodowej rozpoczęło swoją działalność 11 października 2004 roku. Mieści się przy ulicy Kochanowskiego 3, gdzie zapewnia dostęp do informacji o zawodach, możliwościach kształcenia się oraz o rynku pracy.
Ochotnicze Hufce Pracy ponadto realizują największe projekty współfinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny. Można w tym miejscu wymienić program "Młodzież", w ramach którego w spotkaniach wzięło udział 1779 osób. Główny projekt zatytułowany "Twoja wiedza - Twój sukces", współfinansowany jest ze środków UE. W obecnej edycji bierze udział 8 tys. uczestników. Planowane rezultaty to zdobycie kwalifikacji przez 70% oraz podjęcie zatrudnienia przez 25% uczestników programu. W przygotowaniu jest także projekt pod nazwą "Leonardo da Vinci", w ramach którego organizowane będą wyjazdy do Włoch w grupach dziewięcioosobowych i szkolenia w zakresie agroturystyki.
- Jest to rzecz szalenie ważna - podsumowuje działalność OHP Józef Antoni Wiktor, prezydent miasta.- Pomagamy młodym ludziom, zwłaszcza tym, którym jest ciężko z przyczyn od nich niezależnych, znaleźć swoje miejsce w życiu. Karolina Świerad

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie