Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomogą ofiarom przestępstw

(KAR)
Społeczeństwo. Od poniedziałku do piątku w ramach „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy współpracy z Komenda Powiatową Policji i Sądem Rejonowym organizuje dyżury ekspertów.

W ubiegłych latach problemy, z jakimi podczas tej akcji zwracali się mieszkańcy powiatu, dotyczyły najczęściej przemocy w rodzinie. Głównie szukały jej kobiety, będące ofiarami przemocy ze strony swoich partnerów. Ale były też przypadki, że szukali pomocy bliscy osób uzależnionych, które chciały wiedzieć, jak uchronić się przed konsekwencjami, np. długami hazardzisty.

Sylwia Michalec-Jękot, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Myślenicach mówi, że każdy kryzys, jakiego doświadczamy, może być powodem, dla którego warto poszukać wsparcia, jeśli nie radzimy sobie sami z sytuacją jaka nas spotkała.

– Nie chodzi o to, aby działać okazjonalnie, bo jesteśmy od tego aby pomagać ludziom przez cały rok, ale ta akcja ma przypominać o tym, że osoby będące ofiarami przestępstw mają prawo do pomocy – mówi Sylwia Michalec-Jękot.

OIK ma siedzibę w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Kazimierza Wielkiego 5 (parter). Od niedawna ma niezależne wejście od strony parkingu, co gwarantuje zachowanie większej prywatności jego klientom. Właśnie tam pomocy można szukać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 19. Dyżurować będą interwenci kryzysowi (psychologowie i pedagodzy). Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc po nr. telefonu: 12 271 04 29 lub 510 132 396.

Dyżury organizuje także Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach. W jej siedzibie od poniedziałku do soboty włącznie, w godzinach od 7.30 do 22, można przyjść do punktu konsultacyjnego. Taki punkt będzie też w Komisariacie Policji w Dobczycach, w godzinach od 8 do 15. Telefon do myśle­nickiej siedziby policji to 12 372 92 00, natomiast do dobczyc­kiej –12 271 12 01.

– Funkcjonariusze w szczególny sposób są zainteresowani pomocą osobom, których sprawy nie zostały zgłoszone, choć doszło już do przestępstwa lub jego popełnienie jest prawdopodobne. Dotyczy to zwłaszcza osób doznających przemocy ze strony bliskich, w rodzinach – mówi st. asp. Szymon Sala z KPP dodając, że zgłoszenia w tego typu sprawach często trafiają do wymiaru sprawiedliwości nieraz z kilkuletnim opóźnieniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski