Pomogą zdobyć kwalifikacje wymagane przez pracodawców

Magdalena Uchto
Bartosz Kosiński ze stowarzyszenia „Meritum” prowadził spotkanie Rady ds. Kompetencji
Bartosz Kosiński ze stowarzyszenia „Meritum” prowadził spotkanie Rady ds. Kompetencji FOT. ARCHIWUM
Miechów. Powstała Rada ds. Rozwoju Kompetencji. Ma budować sieć współpracy między szkołami i przedsiębiorstwami mającymi wpływ na sytuację młodych na rynku pracy.

– Głównym zadaniem Rady jest rozwój tych kwalifikacji i umiejętności zawodowych młodzieży poniżej 24. roku życia, które są wymagane przez lokalnych pracodawców – mówi Tomasz Brusik ze Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej „Meritum” z Krakowa.

Bartosz Kosiński ze stowarzyszenia przedstawił katalog dobrych praktyk i korzyści wynikających ze współpracy organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw, szkół, instytucji publicznych oraz jednostek wspierających zatrudnienie.

– Znalezienie – przez absolwentów – pracy, w której będą się dobrze czuli i realizowali, leży w interesie wszystkich zainteresowanych stron, z młodzieżą i przedsiębiorcami na czele. Aby tak się stało, trzeba jednak podjąć działania i aktywność w tym zakresie – mówił. Inicjować i realizować ma je Miechowska Rada ds. Rozwoju Kompetencji koordynowana przez wykwalifikowaną animatorkę – Monikę Chlebicę, na co dzień pracującą w Ochotniczym Hufcu Pracy w Miechowie.

Do Rady mają być zaproszeni przedstawiciele tych środowisk, którym zależy na efektywnym wejściu młodzieży na rynek pracy. W pierwszym spotkaniu wzięło udział 24 przedstawicieli lokalnych firm rzemieślniczych, małych i średnich przedsiębiorstw, szkół, instytucji publicznych, straży pożarnej, urzędu pracy oraz organizacji pozarządowych. Docelowo skład Rady ma być szerszy.

Jej członkowie chcą współpracować nie tylko na rzecz rozwoju zawodowego młodych, ale także rozwoju lokalnego. Rada ma m.in. zająć się opracowaniem ścieżek dydaktycznych, które będą dopasowywane do zmieniającej się sytuacji na lokalnym rynku pracy. W połowie roku zorganizowane zostaną w Miechowie targi pracy i edukacji. Rada ma zachęcać przedsiębiorców do włączania się w proces dydaktyczny poprzez m.in. wizyty zawodowe u pracodawców oraz warsztaty w szkołach prowadzone przez przedsiębiorców.

Powołanie Rady to jedno z działań przewidzianych w ramach unijnego projektu „Tworzenie Partnerstwa na rzecz Zainicjowania Modelu Gwarancji dla Młodzieży w Powiecie Miechowskim”. W całej Unii uruchomiono zaledwie 12 tego typu projektów. Są one realizowane w regionach, które zmagają się zwysokim bezrobociem wśród młodych osób.Jedyny tego typu projekt w Polsce został zainicjowany przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum”.

Jego liderem jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie, a partnerami: U G Miechów, Powiatowy UP w Miechowie oraz miechowska filia Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.Inicjatywa jest dofinansowana ze środków Komisji Europejskiej w ramach Akcji przygotowawczej Programu „Gwarancje dla Młodzieży”. Honorowym patronatem objęli ją Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Małopolskie Kuratorium Oświaty.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Ten Obcy

Lilja lilją a głupota sanepidowska wyje prawdopodobieństwa silnią

Ż
Żyd

Śliczności ty moje w głowie nieco pustoje a myśli czarnoje, dziewczę cholernie chudoje jako szkieletoje to sanepidowskie trudy i znoje.

K
Kryśka

W sanepidzie to wystarczy być jeszcze śliczną i praca ZAWSZE będzie, reszta won!

K
Krych

No tak studia już niepotrzebne wystarczy że rada udzieli Kwalifikacji, niczym w miechowskim sanepidzie ten jest najlepszym pracownikiem kto posiada szkolenie Pani kierownik żywienia, a wtedy nie musi mieć wyższego wykształcenia. Cud nad cuda dla głupich obłuda.

Dodaj ogłoszenie