Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomogli innym i zostali docenieni za to, co robią

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Edukacja. Dwie szkoły w powiecie zostały wyróżnione za inspirowanie młodych do aktywności społecznej i uwrażliwianie ich na potrzeby innych.

Te placówki to Gimnazjum w Krzesławicach oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych- Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach.

Gimnazjaliści z Krzesławic przedwczoraj odebrali nagrodę za drugie miejsce w dziewiątej edycji projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”.

Bardzo niewiele zabrakło im do znalezienia się w gronie pięciu laureatów, którzy w nagrodę otrzymali bilety do Włoch, ale, jak powiedziała nam wczoraj Ewelina Piotrowicz, przewodnicząca samorządu uczniowskiego i jedna z uczestniczek projektu, i tak było warto.

Zaangażowali się bowiem w wiele różnych działań. To m.in. pomoc młodszym kolegom w nauce oraz starszej pani w codziennych czynnościach - sprzątaniu czy gotowaniu, zbiórka pluszaków dla dzieci z Litwy, współpraca ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Zegartowicach, współpraca z hospicjum w Wiśniowej w organizacji kwesty na jego rzecz, ale również w postaci odwiedzin u chorych.

- Chciałam zachęcić młodzież do pomocy chorym, bo słowo hospicjum znali tylko z definicji i kojarzyło im się z umieraniem. Myśleli, że będą bać się chorych, a odkryli inny świat - mówi Stanisława Pyzio, nauczycielka, współkoordynująca projekt z Wiolettą Kopanicą. - Chodziło nam o zaszczepienie w młodzieży bakcyla bezinteresownej pomocy i pokazanie, że radość tak naprawdę daje dawanie, a nie branie. Myślę, że to się udało, bo nikt nie pytał co będzie miał w zamian i czy dostanie punkty lub lepszą ocenę z zachowania.

- Poznaliśmy problemy osób starszych, nauczyliśmy się nie być obojętnymi na ich potrzeby - opowiada Ewelina i dodaje: - Projekt się skończył, ale nie nasze działania. Będziemy je kontynuować.

Nieco starsza młodzież, bo z ZSP-MSG, znalazła się w gronie finalistów olimpiady projektów społecznych „Zwolnieni z teorii”. Jeden z realizowanych przez nich projektów „Pomagam - służę” został uznany za jeden z najlepszych w województwie - zajął trzecie miejsce w rankingu najlepszych projektów olimpiady „Zwolnieni z Teorii” i otrzymał nagrodę „Brązowy wilk”.

Celem tej olimpiady jest rozwój praktycznych umiejętności z zakresu zarządzania projektami oraz inspiracja do aktywności społecznej. Uczniowie ZSP-MSG zainicjowali kilka niezależnych od siebie projektów. Najwyżej oceniony, „Pomagam - służę”, jak mówi Rafał Żmuda, uczeń i jeden z liderów tego projektu, był też najpopularniejszy wśród uczniów, którzy licznie zaangażowali się w działania pomocowe. Przygotowali m.in. paczki mikołajkowe, zebrali ponad pół tysiąca książek dla dzieci, które trafiły na szpitalne oddziały oraz pomogli ponad stu bezdomnym, przygotowując dla nich paczki w pudełkach po butach, do których włożyli m.in. środki czystości, ubrania i żywność.

- Nauczyli się współdziałania w grupie, odpowiedzialności za zadanie oraz tego, że o efekcie końcowym decyduje systematyczność. Każdy z projektów musieli najpierw zaplanować, potem zrealizować a wreszcie zakończyć, po drodze pozyskując partnerów i starając się o rekomendacje - mówi Krzysztof Heród, nauczyciel przedsiębiorczości w ZSP-MSG, który był opiekunem projektu.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski