Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomogli strażakom

SYP
TRZYCIĄŻ. Bez większych dyskusji radni zdecydowali o udzieleniu dotacji celowej dla trzech jednostek OSP w Porąbce, Tarnawie oraz Imbramowicach.

W jednostkach OSP w gminie nie brakuje młodych druhów. Fot. JACEK SYPIEŃ

Każda z jednostek dostała po 3964 zł z budżetu gminy. Dzięki gminnej dotacji oraz środkom funduszu ubezpieczeniowego do tych jednostek trafiły nowoczesne pompy szlamowe o wartości 6764 zł każda, które bardzo przydają się podczas lokalnych podtopień i powodzi. - Pompy trafiły już do jednostek i teraz niemal wszystkie straże w naszej gminie mają już na wyposażeniu taki sprzęt.

Rokrocznie występujemy o środki z funduszu ubezpieczeniowego. Jeszcze tej jesieni do jednostek w Tarnawie i Porąbce trafią nowoczesne agregaty prądotwórcze o wartości 2500 zł każdy. Zwrócimy się do rady gminy, aby dopłacić z budżetu gminy po 1500 zł do każdego agregatu. Resztę pokryje dotacja z funduszu ubezpieczeniowego - mówi Zbigniew Półtorak z Urzędu Gminy w Trzyciążu.

O tym, jak potrzebne są takie agregaty można się było przekonać na początku ub. roku, gdy w czasie styczniowych awarii energetycznych znaczna część gminy była przez wiele dni pozbawiona dostaw prądu. Wtedy strażacy usuwali połamane pod ciężarem lodu drzewa i konary, dostarczali wodę pitną i pomagali przy usuwaniu awarii energetycznych. Przez cały ubiegły rok wszystkie 11 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, jakie działają w gminie, brały udział w 85 akcjach, z czego, aż 59 dotyczyło tzw. miejscowych zagrożeń. Najwięcej, bo aż 41 akcji może zapisać na swoje konto OSP Jangrot. To jedna z trzech jednostek w gminie, które są wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. W tegorocznym budżecie gminy na utrzymanie wszystkich jednostek OSP zaplanowano 90 tys. zł, czyli o 9 tys. zł więcej, niż w ubiegłym.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski