Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pompa napędzana prądem

SIE
Bije średnio 70 razy na minutę. U zdrowego człowieka miarowo i równo. Bez przerwy, przez całe życie - u niektórych przez 80, 90 lat, nawet dłużej. Najcenniejszy mięsień ludzkiego organizmu, którego działanie można trywialnie sprowadzić do prostych zasad hydrauliki. Z drugiej strony - jest to ewolucyjna doskonałość.

Ewolucyjna doskonałość

   
   Działa jak pompa. Podczas rozkurczu krew napływa do serca, podczas skurczu jest z niego wyrzucana i płynie albo do dużego krwiobiegu, albo do małego, czyli do płuc. Bogata w tlen krew z krwiobiegu płucnego płynie do serca, do lewego przedsionka, a następnie do lewej komory, skąd jest tłoczona do całego organizmu, płynąc początkowo przez największą tętnicę u człowieka - aortę. Pozbawiona tlenu krew wraca następnie z organizmu do serca, do prawego przedsionka i później do prawej komory, skąd pompowana jest do krwiobiegu płucnego i tam wzbogacana w tlen. Prawidłowy kierunek przepływu krwi w sercu i w żyłach zapewniają zastawki.
   Serce jest "napędzane elektrycznie". Komórki mięśnia sercowego mają możliwość generowania impulsów elektrycznych. Rytm pracy serca wyznacza specjalny rodzaj komórek, które skupione są w tzw. węźle przedsionkowo-komorowym, skąd impulsy przekazywane są do pozostałej części mięśnia. W przypadku, gdy ten "generator impulsów" źle funkcjonuje - stosowany jest np. rozrusznik serca.
   W ciągu całego życia człowieka serce pompuje około 300 tys. ton krwi. Aby mogło podołać temu wysiłkowi, musi być właściwie odżywiane, co odbywa się za pomocą tętnic wieńcowych (zostały tak nazwane, ponieważ otaczają serce jak wieniec). To właśnie dla tych naczyń miażdżyca jest bardzo groźna. Jeżeli złogi tłuszczowe zatkają naczynie, jeżeli dodatkowo skurczy się ono pod wpływem stresu (bywa, że zamknięcie naczynia wywołuje jedynie skurcz), to część mięśnia sercowego pozostaje niedotleniona - powstaje zawał.
    (SIE)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski