Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Pomyśl o mózgu”. W Małopolsce ruszył program profilaktyki chorób naczyń mózgowych

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Ambasadorem programu jest aktor Krzysztof Globisz
Ambasadorem programu jest aktor Krzysztof Globisz Joanna Urbaniec
Kilka tysięcy osób może liczyć na bezpłatną diagnostykę chorób neurologicznych w ramach projektu profilaktycznego „Pomyśl o mózgu” realizowanego przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

Blisko 2,5 mln zł przyznało Ministerstwo Zdrowia Krakowskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. Jana Pawła II na wdrożenie programu profilaktyki chorób naczyń mózgowych. Projekt wymyślony przez małopolskich neurologów ma poprawić dostęp pacjentów do niezbędnej pomocy lekarzy i badań diagnostycznych oraz przyczynić się do szybkiego wykrywania udarów.

W ramach programu „Pomyśl o mózgu” krakowska lecznica zaprosi do współpracy lekarzy rodzinnych z 66 poradni w trzech województwach: małopolskim, świętokrzyskim oraz podkarpackim. Zainteresowani medycy przejdą specjalne szkolenia z zakresu czynników ryzyka udarów i pierwszych symptomów rozwijającej się choroby. Do ich zadań będzie należało przeprowadzanie bezpłatnych badań diagnostycznych wśród pacjentów w wieku 40–65 lat, którzy z różnych względów mogą być narażeni na tego rodzaju schorzenia.

– Zależy nam, żeby lekarze rodzinni nawet w sytuacji, kiedy chory zgłosi się do nich z błahą infekcją czy prośbą o skierowanie, zwrócili uwagę, czy znajduje się on w grupie ryzyka. Zmierzyli mu ciśnienie, zapytali o objawy, które mogą być niepokojące – wyjaśnia dr Michał Michalski, kierownik oddziału neurologicznego w szpitalu JPII.

Neurolodzy chcą, żeby badania przesiewowe przeszło ok. 6 tys. pacjentów. U każdego z nich lekarz rodzinny wykona standardową diagnostykę internistyczną pod kątem ryzyka wystąpienia udaru. Chorzy wymagający dokładniejszych badań laboratoryjnych albo obrazowych zostaną na nie skierowani w trybie pilnym, czyli bez ustawiania w kolejce, a opiekę nad nimi przejmie krakowski ośrodek.

Z udarem mózgu co roku musi zmierzyć się 70 tys. Polaków.

– Co 8 minut mamy kolejnego pacjenta. Bardziej narażeni są mężczyźni, którzy zwracają mniejszą uwagę na swoje zdrowie, rzadziej mierzą ciśnienie i mniej chętnie wykonują inne badania – wskazuje dr Michalski.

Ryzyko tego rodzaju choroby zwiększa palenie papierosów, wysoki poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego, otyłość oraz cukrzyca. Podczas udaru uszkodzeniu ulega naczynie mózgowe. W efekcie dochodzi do wylewu krwi do mózgu albo odwrotnie: jego niedokrwienia.

W przypadku udarów kluczowe znaczenie ma czas, w jakim chory otrzyma niezbędną mu specjalistyczną pomoc. Wielu pacjentów lekceważy jednak niepokojące symptomy rozwijającej się choroby.

– Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy, co to za schorzenie i jak bardzo jest niebezpieczne. Dopiero w trakcie pobytu w szpitalu uświadomiłem sobie, jakie szkody powoduje udar mózgu. Na szczęście moje objawy powoli ustępują – opowiada pan Stanisław, jeden z pacjentów, który wraca do zdrowia pod opieką neurologów ze szpitala JPII.

Specjalny program profilaktyczny potrwa trzy lata. Jego ambasadorem został aktor Krzysztof Globisz, który jesienią 2014 r. przeszedł udar mózgu.

Autorka: Joanna Urbaniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski