Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomyślmy dzisiaj o tych, którzy pomagają ofiarom epidemii, kataklizmów i konfliktów wojennych. 8 maja – Światowy Dzień Czerwonego Krzyża

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Graf.: PCK
8 maja, w rocznicę urodzin założyciela Czerwonego Krzyża – Henriego Dunanta, obchodzimy Światowy Dzień Czerwonego Krzyża. To czas, gdy zwracamy również uwagę na aktywność i poświęcenie wolontariuszy i pracowników Polskiego Czerwonego Krzyża, którzy pomagają w walce z koronawirusem. Przypomnijmy, że Czerwony Krzyż powstał w 1863 roku z inicjatywy szwajcarskiego filantropa Henriego Dunanta przerażonego widokiem 30 tysięcy rannych na polu wielkiej bitwy pod Solferino 24 czerwca 1859. Pierwszym z „Czerwonym Krzyżem” w nazwie było Holenderskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża w 1867 roku. Turecki Czerwony Półksiężyc powstał w 1868, Japoński Czerwony Krzyż w 1877, Amerykański Czerwony Krzyż w 1881, a Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża – 18 stycznia 1919 roku.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża oraz Czerwonego Półksiężyca, który również obchodzi 8 maja swoje święto, tworzy dziś globalna sieć ponad 14 milionów wolontariuszy oraz 450 000 pracowników, wspierających ponad 160 milionów potrzebujących na całym świecie. Organizacje te nigdy nie zostawiają nikogo bez pomocy. Nieważne, czy ktoś ucierpiał w wyniku klęski naturalnej czy wywołanej przez działania człowieka, czy w trakcie konfliktu zbrojonego.

- Dzisiaj, gdy świat walczy z koronawirusem, pomaga seniorom, osobom samotnym – opiekunki i siostry PCK robią dla nich zakupy, realizują recepty, pomagają załatwić codzienne sprawy, tj. zapłacenie rachunków itp. - podkreśla Małgorzta Pyka, dyrektor Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie. - Często są jedynymi osobami, z którymi nasi podopieczni mają kontakt i mogą podzielić się swoimi troskami oraz radościami. W tym roku – jeszcze bardziej – jesteśmy dumni z naszych wolontariuszy i pracowników. Jednoczymy się jako Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Każdego dnia prawie 500 sióstr PCK i opiekunek pomaga osobom starszym i samotnym w ich domach. Opieką obejmujemy około 1800 osób w całej Małopolsce. Cały czas, pomimo zagrożenia, działają punkty opieki nad chorym w domu – nikt z naszych podopiecznych nie pozostał bez wsparcia.

- Tak jak wszystkie instytucje zmagamy się z brakiem wystarczających środków ochrony osobistej. Uruchomiliśmy własną szwalnię w siedzibie przy ul. Studenckiej 19 oraz stworzyliśmy sieć wolontariuszek krawcowych, które szyją maseczki dla naszych pracowników i wolontariuszy oraz podopiecznych – dodaje dyrektor Małgorzata Pyka. - Z pomocą przyszły nam różne firmy m.in. New Men sp z oo, Wedel SA, Skawa SA, P&G, Herbapol w Krakowie i wiele innych. Pracownicy i wolontariusze zajmują się dystrybucją darów do szpitali, jednostek opieki zdrowotnej, domów pomocy. Pomagają osobom przebywającym w kwarantannie czy izolacji, angażują się w pozyskanie komputerów dla dzieci do zdalnej nauki. Planujemy przekazać naszym opiekunkom 1,5 tys. środków ochrony osobistej.

Ze względów bezpieczeństwa w Domu PCK – Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym – od początku marca wstrzymane zostały odwiedziny rodzin. Dziękujemy wszystkim za zrozumienie. W opiece domowej pielęgniarskiej i hospicyjnej wizyty realizowane są w koniecznych sytuacjach, na bieżąco realizowane są teleporady i wystawiane e-recepty. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymane są przyjęcia nowych pacjentów do placówki stacjonarnej, jak i opieki domowej, i hospicyjnej. Cały czas, wszędzie gdzie tylko to możliwe, PCK organizuje akcje poboru krwi – jeszcze bardziej potrzebne ze względu na liczne ograniczenia wśród dawców. Promujemy bezpieczne oddawanie krwi w czasie pandemii.

- Niestety z konieczności musieliśmy odwołać nasze popularne imprezy promujące idee czerwonokrzyskie – stwierdza dyrektor Małgorzata Pyka. - Nie odbędzie się między innymi Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, system współzawodnictwa młodzieży w ramach Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Zawieszone są do odwołania wszystkie projekty, w tym działalność Klubu Seniora, spotkania grup młodzieżowych, grup wsparcia AA, przyjmowanie i wydawanie odzieży, zbiórki publiczne. Wszystkie sprawy załatwiane są przez nasze biuro drogą elektroniczną lub telefonicznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski