Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły na Błonia

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Niepołomice. Mieszkańcy wypowiedzieli się w sprawie organizacji czasu wolnego na terenie planowanych Błoń Niepołomickich.

Są już pomysły mieszkańców na tchnięcie nowego w życia w okolice drogi krajowej nr 75 gdzie zaplanowano Niepołomickie Błonia. Mieszkańcy wypowiedzieli się także w sprawie zagospodarowania budynku dworca kolejowego w Podłężu. Oba obiekty figurują na liście Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2023 (GPR).

10 września odbyły się warsztaty konsultacyjne, odnoszące się do tzw. Błoń Niepołomickich. Za najbardziej pożądaną formę spędzania tam czasu uczestnicy spotkania uznali pikniki. Chcą też organizacji małych koncertów i przedstawień szkolnych, budowy toru jazdy na rolach i rowerach, a także (po nasadzeniu drzew) powstania warunków do wypoczynku na hamakach i huśtawkach. Mieszkańcy uznali, że to byłoby świetne miejsce na kino letnie i spotkania towarzyskie. Nie ma zgody na tworzenie tam miejsc na grilla, z uwagi na dym i zapach, utrudniający odpoczynek.

- Zagospodarowanie Błoń to potencjalnie największe zadanie w programie rewitalizacji - zaznacza Szymon Urban z Referatu Promocji i Kultury UMiG Niepołomice. - Wiceburmistrz Adam Twardowski twierdzi, że zadanie to może być realizowane, nawet jeśli nie uzyskamy dofinansowania w ramach unijnych konkursów.

27 września odbyło się spotkanie konsultacyjne w Podłężu. Dotyczyło projektu przebudowy budynku dworca kolejowego. Pojawił się pomysł, aby przenieść tam siedzibę Domu Kultury „Inspiro” oraz filię biblioteki.

29 września odbyło się spotkanie, tym razem w Laboratorium Aktywności Społecznej OpenSpace. Podano tam informacje o całym GPR.

Do 19 października można składać uwagi do programu.- Bardzo mile widziane byłyby pomysły biznesowe. Nie tylko „co by mogła zrobić gmina”, ale również konkretne przedsięwzięcia rynkowe, prywatne - np. budowa żłobków - mówi Szymon Urban.

Urzędnicy zakładają, że z końcem listopada GPR będzie gotowy. Później czekają na konkursy i starają się o pieniądze unijne na konkretne działania. - Jeśli konkursy będą ogłoszone w pierwszej połowie przyszłego roku, a później rozstrzygnięte, ruszą prace projektowe, przetargi, pozwolenia. Trzeba liczyć na to, że pierwsze roboty budowlane mogą się rozpocząć za dwa lata - precyzuje Szymon Urban.

Przypomnijmy, że miejskie tereny przewidziane do rewitalizacji, to także otoczenie gimnazjum, Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa oraz Zamku Królewskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski