Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły na rozwój

Redakcja
Księgowość, florystyka, grafika komputerowa, masaż, aranżacja wnętrz. A do tego kursy językowe i warsztaty z asertywności. Ci, którzy chcą zdobyć nowy zawód albo podnieść kwalifikacje, mają do wyboru wiele możliwości.

Kursy i szkoły policealne

Kursy pozwalające na rozwój zawodowy stają się coraz bardziej popularne. Firmy, ośrodki szkoleniowe i szkoły policealne uruchamiają rozmaite szkolenia jako odpowiedź na potrzeby rynku pracy. Można więc wziąć udział w kursie np. z dietetyki, fotografii, dziennikarstwa, reklamy, fizjoterapii czy public relations.
Bardzo szeroka jest oferta kursów rachunkowości czy księgowości. Można uczyć się w trybie weekendowym lub w ciągu tygodnia – rano bądź wieczorami. Grupy tworzone są pod względem stopnia zaawansowania kursantów. Popularnością cieszą się też kursy komputerowe. To oferta zarówno dla tych, którzy są laikami, jak i dla pracowników chcących zdobywać coraz to wyższe umiejętności. Najbardziej podstawowe to szkolenie w zakresie obsługi komputera oraz obsługi programów biurowych, jak Word czy Access. Dla kursantów będących na wyższym poziomie zaawansowania przewidziano szkolenia z zakresu grafiki komputerowej, administracji sieci komputerowych, projektowania stron www, języków programowania (np. Java, Perl, C++) oraz baz danych (Bazy MySQL czy Oracle).
Wizaż, manicure, pedicure, stylizacja paznokci, pielęgnacja dłoni, masaż leczniczy – zwolennicy sztuki kosmetycznej również znajdą coś dla siebie. Na rynku istnieje wiele szkół przygotowujących do takich profesji. Można więc zapisać się do szkoły policealnej, po skończeniu której otrzymuje się tytuł technika usług kosmetycznych. Dostępne są też krótkie kursy, które trwają od kilku dni do kilku miesięcy.
Oprócz kursów w szkołach policealnych można uczyć się na takich samych kierunkach, jak w uczelniach. Nauka trwa jednak krócej – rok lub dwa lata. Absolwenci otrzymują tytuł specjalisty lub technika.
Zajęcia w szkołach policealnych odbywają się w systemie dziennym, wieczorowym i zaocznym. W Małopolsce prowadzone są zarówno placówki publiczne, jak i niepubliczne, czyli takie, w których płaci się za naukę. Oferta jest bardzo bogata i stale się powiększa. Na przykład Centrum Nauki i Biznesu Żak w Krakowie wydłużyło w tym roku listę swoich propozycji. Trafiła na nią: logistyka (nauka trwa 2 lata) oraz roczne: makijaż i wizaż, a także manicure–pedicure. Uruchomienie takich nowości szkoła tłumaczy zapotrzebowaniem rynku pracy.
Jak podkreśla Józefa Żukiewicz, dyrektor krakowskiego oddziału Centrum Nauki i Biznesu Żak, szkoła policealna to dobre rozwiązanie między innymi dla osób, które z przyczyn losowych nie mogły kontynuować nauki czy też iść na studia. Z oferty szkół policealnych korzystają także studenci, którzy chcą w ten sposób zwiększyć swoje szanse na pracę.
Wybór szkoły policealnej to korzyść także pod względem finansowym. Nauka jest tańsza niż na studiach na uniwersytecie czy politechnice. Niektóre prywatne szkoły policealne znoszą czesne na wybranych kierunkach. Bardzo często można skorzystać też z rozmaitych promocji i rabatów.
Przy rekrutacji do szkół policealnych liczy się świadectwo ukończenia szkoły średniej, znacznie rzadziej – świadectwo maturalne. Czasem przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna. Zwykle jednak decyduje kolejność zgłoszeń.
Jak wybierać szkołę? Wykaz szkół policealnych dostępny jest na stronie internetowej kuratorium oświaty. Jeśli chcemy sprawdzić wiarygodność szkoły niepublicznej, powinna ona udostępnić – do wglądu – statut szkoły, zaświadczenie o wpisie do ewidencji oraz dokument potwierdzający nadanie szkole uprawnień szkoły publicznej. Jeśli szkoła podpisuje ze słuchaczem umowę, warto sprawdzić, czy nie ma w niej zapisów ograniczających możliwość rezygnacji w przypadku, gdy nie wywiązuje się ze statutowych zobowiązań wobec słuchacza.  

 (KLIM)

REKLAMA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski