Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły na zmiany u nas i w Tunezji

Magdalena Uchto
Zajęcia praktyczne w kuchni
Zajęcia praktyczne w kuchni Fot. Magdalena Uchto
Miechów. Tunezyjscy studenci oraz uczniowie miechowskich szkół nie tylko rozmawiali o samorządzie i edukacji, ale także razem bawili się przy kiszeniu kapusty czy pisaniu gęsim piórem.

Młodzież z ośmiu miast w Tunezji przyjechała z wizytą studyjną do Polski, by m.in. zobaczyć, jak wygląda działalność samorządów i organizacji pozarządowych oraz poznać programy, dzięki którym możliwy jest rozwój poszczególnych miejscowości. To efekt projektu „Sieć Młodzieżowych Rad w Tunezji” realizowanego przez krakowską Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych Mila oraz tunezyjską organizację Association des Jeunes Leaders.

Przyjechali po wiedzę o demokracji

- To już jest trzeci taki projekt. Ma on na celu wsparcie Młodzieżowych Rad, działających w Tunezji, w miejscowościach zlokalizowanych w rejonie miasta Susa. Są to grupy młodych, aktywnych osób, które chcą coś zmienić w swoim otoczeniu. Projekt jest finansowany z programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych - „Wsparcie demokracji” - wyjaśnia Barbara Kazior, prezes Zarządu Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych.

W ramach projektu przeprowadzono szkolenia i warsztaty, które służyły poszerzeniu wiedzy na temat mechanizmów demokracji lokalnej, zaangażowania mieszkańców w decyzje i działania na rzecz swojej miejscowości, rozwijania umiejętności przywódczych, tworzenia sieci współpracy, a także opracowania i wdrożenia projektów.

Natomiast w ramach działań edukacyjnych grupa młodzieżowych liderów z ośmiu miejscowości bierze udział w wizycie studialnej do Polski. W Krakowie odbyli spotkania z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się działalnością charytatywną, społeczną i ekologiczną, a także przedstawicielem globalnej korporacji, rozmawiając na temat społecznej odpowiedzialności biznesu i wsparcia projektów społecznych.

Taniec, śpiew i kiszenie kapusty

Na trasie młodzieży z Tunezji znalazły się także Kęty, Bałtów i Miechów. - Uczestnicząc w spotkaniach, warsztatach i wizytach terenowych młodzież z Tunezji zdobyła nową wiedzę, która będzie dla niej inspiracją do działań u siebie - mówi Barbara Kazior.

W Miechowie połączono rozmowy o samorządzie i funkcjonowaniu Młodzieżowej Rady Miasta Miechowa (MRMM) ze zwiedzaniem i warsztatami. Ze studentami z Tunezji spotkał się burmistrz Dariusz Marczewski.

Młodzieży z Tunezji towarzyszyli uczniowie miechowskich szkół - Gimnazjum nr 1, Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół nr 1 i Zespołu Szkół nr 2, działający w MRMM. Razem odwiedzili Galerię Sztuki „U Jaksy” oraz miechowską bazylikę. Później wyruszyli do Niezwojowic, do Zagrody Edukacyjnej „Pszczółki”. Tu zobaczyli makietę bitwy pod Racławicami. Następnie Janusz Król zachęcał wszystkich do pisania gęsim piórem. Na kartkach pocztowych młodzież pisała pozdrowienia czy imiona w swoich językach. Nie brakowało tu dobrej zabawy.

Podobnie jak przy robieniu - z paniami Danutą Król i Agnieszką Król - rogalików i kopytek. Ugniataniu kapusty w beczce towarzyszył śpiew i taniec, które zresztą towarzyszyły młodym także między warsztatami. Młodzież z Tunezji chętnie śpiewała piosenki ze swojego kraju, a miechowianie - polskie przeboje.

- Ta integracja była możliwa dzięki temu, że nasi goście byli bardzo otwarci i energiczni. I to nas połączyło - mówi Katarzyna Wiśniewska, uczennica Zespołu Szkół nr 1 w Miechowie.

Adrian Pabijańczyk z Zespołu Szkół nr 2 w Miechowie podkreśla, że rozmowy z młodzieżą z Tunezji dotyczyły m.in. edukacji. - Ale dyskutowaliśmy też o tym, jak wygląda życie w naszym kraju. Cieszę się, że mogłem poznać ludzi z innego państwa - dodaje. A Bartłomiej Dudzik, uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Miechowie ma nadzieję, że wymiana doświadczeń pozwoli na realizację nowych projektów.

Mohamed Taher Essid, koordynator projektu „Sieć Młodzieżowych Rad w Tunezji” zaznacza: „Młodzieżowe rady to grupy aktywnych młodych ludzi, działających obecnie w ośmiu miejscowościach, którzy współpracują z lokalnymi instytucjami i organizacjami, po to, by wprowadzić pozytywne zmiany w swoim otoczeniu.

Ambicją i celem projektu jest zarażenie tym sposobem działania młodych ludzi w innych miejscowościach Tunezji i współpraca w ramach tworzonej sieci. Demokratyczne przemiany w Tunezji, zapoczątkowane jaśminową rewolucją, wymagają nie tylko działań odgórnych, ale przede wszystkim pracy ze społecznością lokalną i zachęcania do zaangażowania w sprawy swojej miejscowości”.

Magdalena Wilk-Białek, kierownik Referatu Spraw Społecznych, Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Gminy i Miasta w Miechowie, zapewnia, że spotkanie z młodzieżą z Tunezji było ważnym doświadczeniem dla osób działających w Młodzieżowej Radzie Miasta Miechowa.

- Poznali oni inną kulturę, ale też dowiedzieli się, jakie projekty młodzi ludzie realizują w Tunezji. Jestem przekonana, że ta dobra energia, która emanowała podczas warsztatów, znajdzie swoje odzwierciedlenie w nowych pomysłach - mówi Magdalena Wilk-Białek.

Pomysły, które mają poprawić życie

Barbara Kazior zwraca uwagę, że ważną częścią programu jest realizacja małych projektów przez młodzieżowe rady w Tunezji, które służą nie tylko poprawie sytuacji młodzieży, ale także całej społeczności lokalnej. - W jednej z miejscowości postanowiono na przykład stworzyć przyjazne warunki dla dzieci w szpitalu pediatrycznym. W innej miejscowości, poprzez szkolenia z malowania ceramiki i jedwabiu, przygotowywano kobiety do zdobycia nowych umiejętności, a w ślad za tym - uzyskanie możliwości zarabiania pieniędzy - wylicza Barbara Kazior.

Dodaje, że inne projekty zakładały utworzenie małego muzeum, lepsze oznakowanie atrakcji turystycznych, stworzenie kącika artystycznego czy edukacyjnego ogródka z roślinami, a także przygotowanie urządzeń sportowych dla młodzieży oraz pomoc młodym ludziom w wyborze kierunku studiów.

Projekt zakończy konferencja w Sousse, podczas której nastąpi podsumowanie tegorocznych działań młodzieżowych rad i ich prezentacja szerszej publiczności.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski