Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły są. Będą pieniądze?

Magdalena Uchto
Jednym z pomysłów jest budowa parkingu przed dworcem kolejowym
Jednym z pomysłów jest budowa parkingu przed dworcem kolejowym Magdalena Uchto
Miechów. Dom Seniora miałby zapewniać osobom starszym opiekę dzienną. Parking przy dworcu kolejowym służyłby dojeżdżającym pociągami, a zalew i ścieżki rowerowe tym, którzy chcą aktywnie spędzać czas . Tak lokalne władze widzą przyszłość miasta i gminy

Władze województwa chcą się dowiedzieć na jakie inwestycje, w poszczególnych gminach, jest największe zapotrzebowanie. Dlatego utworzono Bank Projektów Regionalnych, do którego samorządy zgłaszają swoje propozycje.

Z gminy Miechów wpłynęło ich jedenaście. Po analizie okaże się, które z nich mają szansę uzyskać dofinansowanie w ramach Subregionalnego Programu Rozwoju 2014-2020. Miechów znajduje się w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym.

Dla seniorów
Jednym z pomysłów jest utworzenie dziennego Domu Seniora. Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń - region miechowski się starzeje. Zdaniem burmistrza Dariusza Marczewskiego zainteresowanie placówkami świadczącymi pomoc osobom starszym jest coraz większe.

Zwraca uwagę, że gmina przekazuje pieniądze na utrzymanie ponad 40 mieszkańców w domach pomocy społecznej. Ponadto ponosi wydatki na usługi pielęgnacyjne prowadzone przez PCK. - W sumie na zadania z zakresu opieki nad osobami starszymi przekazujemy rocznie ponad milion złotych - wylicza burmistrz.

Dlatego uznał, że dzienny Dom Seniora, który byłby placówką gminną mógłby zapewniać m.in. pomoc pielęgniarską, lekarską, udział w zajęciach. - Natomiast na noc rodziny mogłyby zabierać swoich bliskich do domów. Myślę, że dla osób starszych taka sytuacja byłaby komfortowa. Taki dzienny dom byłby alternatywą dla domów pomocy społecznej - uważa Dariusz Marczewski.

Dla aktywnego wypoczynku
Gmina stawia również na rekreację. Dwa kolejne projekty dotyczą budowy ścieżek rowerowych oraz zalewu "Majchery". W przypadku tego pierwszego inwestycja mogłaby być realizowana w trzech gminach: Słomnikach (lider projektu - red.), Charsznicy i Miechowie.

Trasa miechowska rozpoczynałaby się w Nasiechowicach i przez Zarogów, Wymysłów biegłaby terenami po dawnej kolejce wąskotorowej w kierunku Charsznicy. Z kolei zalew "Majchery" jest inwestycją wpisaną do Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy i Miasta Miechów; ma się pojawić również w Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

- Od dawna była planowana w gminie budowa zbiornika wodnego. Na razie w tym miejscu są działki prywatne. Myślę, że to zadanie powinno być realizowane. Jeśli nie uda się teraz uzyskać dotacji, to w kolejnych latach trzeba do tego pomysłu wrócić, chociażby dlatego, że budowa zalewu jest ujęta w dokumentach planistycznych - podkreśla Marczewski.

Dla dojeżdżających
Władze chciałyby zrealizować projekty w sferze komunikacji. Przewidują więc budowę parkingów Park &Ride na trasie Krakowskiej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Ta inwestycja miałaby objąć wszystkie przystanki na trasie kolejowej od Kozłowa do Słomnik. Planowane jest stworzenie miejsc postojowych dla osób, które dojeżdżają pociągami. W Miechowie już powstaje koncepcja zagospodarowania terenu przed dworcem PKP. Przygotowują ja studenci Politechniki Krakowskiej.

Z dworcem władze wiążą jeszcze jedną inwestycję. Jest szansa, że pojawi się komunikacja miejska. W ramach projektu przewidziany jest zakup środków komunikacji tak, by można było świadczyć usługi przewozowe na terenie gminy i miasta Miechów wraz z obsługą dworca kolejowego. Mimo, iż próby tego typu działalności podejmowane przez jednego z przewoźników nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, burmistrz uważa, że w mieście, w którym wzrasta liczba osób starszych taka inwestycja jest konieczna.

Dla inwestorów i nie tylko
Inne propozycje gminy Miechów to: likwidacja źródeł niskiej emisji, utworzenie spółdzielni socjalnej, zakup i montaż linii technologicznej do termicznego suszenia osadów ściekowych oczyszczalni w Komorowie, budowa strefy aktywności gospodarczej, remont oświetlenia ulicznego, poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej.

- Projekty zgłaszane przez samorządy będą analizowane. Jeśli dostaniemy zielone światło i będziemy wiedzieli, które nasze pomysły będą mogły być realizowane, będziemy się przygotowywać. Natomiast fundusze europejskie na rewitalizację planowane są w ramach innego programu. Dlatego, po ogłoszeniu konkursów, będziemy się starać o nie na prace w parku i centrum miasta - podkreśla burmistrz Marczewski.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski