Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 100 mln zł na ratowanie zabytkowych obiektów w byłym obozie Auschwitz. Trwają prace konserwatorskie na szeroką skalę. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wnętrze baraku więźniarskiego na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau
Wnętrze baraku więźniarskiego na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Od dwóch lat na prace konserwatorskie na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau wydawanych jest co roku 20 mln zł. Pieniądze na ten cel przekazuje założona w 2012 roku Fundacja Auschwitz-Birkenau.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Prace konserwatorskie na szeroką skalę w Miejscu Pamięci Auschwitz

Wśród najważniejszych zrealizowanych do tej pory zadań na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz są m.in. konserwacja ruin komór gazowych i krematoriów – w szczególności nr III, kompleksowa konserwacja dwóch murowanych, dwóch drewnianych baraków więźniarskich, dwóch wież wartowniczych, a także konserwacja rowów wraz z przepustami w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau.

Prace konserwatorskie na tak szeroką skalę prowadzone są od kilku lat wymagają ogromnych nakładów.

Pracownie Konserwatorskie w Muzeum Auschwitz-Birkenau
Pracownie Konserwatorskie w Muzeum Auschwitz-Birkenau Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

– Od 2021 roku wydatkujemy rocznie na konserwację ok. 20 mln zł co pozwala realizować najważniejsze priorytetowe prace konserwatorskie dotyczące zarówno budynków, ruin, historycznego terenu, jak i przedmiotów pozostałych po ofiarach i sprawcach oraz dokumentów archiwalnych – powiedział Rafał Pióro, zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau odpowiedzialny za konserwację.

Jednocześnie zapowiedział, że do końca tego roku zakończone zostaną prace przy czterech kolejnych budynkach murowanych oraz jednym baraku drewnianym.

Konserwacja nawarstwień ściennych przez konserwatorów Muzeum Auschwitz
Konserwacja nawarstwień ściennych przez konserwatorów Muzeum Auschwitz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

- Poza tym w Pracowniach Konserwatorskich cały czas prowadzone są projekty konserwacji historycznych przedmiotów i dokumentów archiwalnych. Od 2016 do końca 2022 roku nasz zespół przeprowadził konserwację ponad 11 tys. obiektów, a ponad 12 tys. przedmiotów poddano digitalizacji – dodał Rafał Pióro.

Decydujące wsparcie Fundacji Auschwitz-Birkenau

Momentem zwrotnym w pracach nad zachowaniem autentyczności terenów byłego obozu było utworzenie w 2012 roku Fundacji Auschwitz-Birkenau.

– Kiedy zaczynaliśmy tworzyć Fundację, mało kto wierzył, że to się powiedzie. Przecież nigdzie na świecie nie było przykładu jednego miejsca zabezpieczonego konserwatorsko dzięki staraniom kilkudziesięciu rządów i wielu osób prywatnych – przypomniał prezes Fundacji i dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Konserwacja ruin komory gazowej i krematorium
Konserwacja ruin komory gazowej i krematorium Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Fundacja na prace konserwatorskie przekazała do muzeum od 2012 roku ponad 100 mln zł. Są to zyski pochodzące z Kapitału Wieczystego, którym zarządza. Jego wartość przekroczyła już 175 mln euro. Dotychczas go wsparło blisko 40 państw oraz prywatni filantropi. Prace konserwatorskie finansowe są z zysków od kapitału. Te znaczące nakłady pozwoliły opracować i podjąć realizację globalnego planu konserwacji, czyli wieloletniego programu konserwacji pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

Dyrektor generalny Fundacji Auschwitz Wojciech Soczewica podkreślił, że z perspektywy czasu widać niezwykłe efekty tych działań.

– Dzięki temu w ciągu kolejnych pięciu lat będziemy w stanie przekazać do Muzeum kolejne 100 milionów złotych. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych – zaznaczył Wojciech Soczewica.

Inicjatorem powołania Fundacji Auschwitz był prof. Władysław Bartoszewski, były więzień tego niemieckiego obozu.

Fundacja rozpoczęła również dodatkowe działania dla wsparcia projektów edukacyjnych. We współpracy z firmą AppsFlyer, agencją kreatywną Diskin oraz Muzeum Fundacja stworzyła cyfrową platformę, na której już niedługo możliwe będzie prowadzenie zdalnych wizyt z przewodnikiem. To nowatorskie wirtualne narzędzie umożliwi dostęp do Miejsca Pamięci niezależnie od barier geograficznych, czasowych oraz finansowych.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski