Ponad 100 ocalałych z Holokaustu przyjedzie do byłego KL Auschwitz-Birkenau

Piotr Subik
Piotr Subik
Delegacja około 120 byłych więźniów Auschwitz i ocalałych z Ho­lo­kaustu, m.in. z USA, Kanady i Izraela będzie mogła wziąć udział w głównych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu dzięki wsparciu Ausch­witz--Birkenau Memorial Foundation z Nowego Jorku pod przewodnictwem Ronalda S. Laudera.

Ocalali z innych krajów dołączą do grupy byłych polskich więźniów obozu, którzy przyjadą do Miejsca Pamięci 27 stycznia 2020 r. To wtedy obchodzona będzie 75. rocznica oswobodzenia przez Sowietów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

– O Auschwitz najwięcej nam, powojennym, przekazali Ocalali. To oni utworzyli po wojnie Miejsce Pamięci, to oni spisali ową historię, to oni stali się fundamentem naszej pamięci. 27 stycznia to jest najważniejsza data tego miejsca, wspólna dla wszystkich byłych więźniów, zarówno z Polski, jak i z całego świata – podkreślił dr Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

- Dla zbliżającej się rocznicy najważniejsza jest obecność Ocalałych w tym straszliwym miejscu. Oni są bezpośrednim łącznikiem, świadkami tej przerażającej zbrodni. Dlatego jestem gotów zrobić wszystko, aby przyjechali oni na rocznicę. Świat powinien ich zobaczyć, świat powinien ich usłyszeć, świat powinien pamiętać - dodał Ronald S. Lauder.

Auschwitz-Birkenau Me­mo­rial Foundation jest amerykańską organizacją dobroczynną, której działalność poświęcona jest ochronie Miejsca Pamięci.

Jak podkreśla Paweł Sawicki z oświęcimskiego muzeum, choć rocznica, ze względu na wagę symbolu, będzie obchodzona w wielu miejscach na świecie, to główne obchody będą miały miejsce w autentycznym Miejscu Pamięci.

- To stąd - spod bramy Birkenau - popłynie głos Ocalałych: przesłanie dla współczesnego świata - mówi Sawicki.

Z roku na rok, ze względu na upływ czasu, jest ich coraz mniej. W obchodach 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w 2005 r. wzięło udział ok. 1,5 tys. byłych więźniów. W 2015 r. do Miejsca Pamięci przyjechało ok. 300 świadków historii.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie