Ponad 100 tysięcy Polaków nie zapłaciło zasądzonej grzywny

Ponad 100 tysięcy Polaków nie zapłaciło zasądzonej grzywny

Zdjęcie autora materiału
Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Ponad 100 tysięcy Polaków nie zapłaciło zasądzonej grzywny
Tylko w ciągu statniego roku liczba osób, które nie zapłacił grzywny, choć nakazał im to sąd, wzrosła dwukrotnie. Zaległości z tego tytułu przekroczyły już 300 mln złotych.
Ponad 100 tysięcy Polaków nie zapłaciło zasądzonej grzywny
W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest już prawie 116 tys. dłużników wymiaru sprawiedliwości. Polacy najczęściej nie płacą grzywien oraz kosztów sądowych. W ciągu roku ich liczba wzrosła dwukrotnie, a ich łączna zaległość zwiększyła się ze 104 mln zł do ponad 309 mln zł. Najwyższa nieopłacona grzywna wynosi 7 mln zł, a wartość niezwróconego majątku pochodzącego z przestępstwa przekracza 45 mln zł.

BIG InfoMonitor przyznaje, że duże wzrosty odntowywanych długów wobec wymiaru sprawiedliwości ma wpływ rosnące zaangażowanie sądów we wpisywanie dłużników do rejestrów. - Z pewnością, duże znaczenie w ułatwieniu przekazywania dłużników do rejestrów, dla mocno obciążonych pracą sądów miała platforma, nad którą pracowaliśmy wspólnie z innymi BIG-ami i Ministerstwem Sprawiedliwości. Za pomocą jednego kliknięcia sądy mogą teraz przesyłać informacje o swoich dłużnikach do wszystkich BIG-ów jednocześnie – przypomina Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.



Wśród blisko 116 tys. dłużników sądowych najwięcej osób – 101,8 tys. trafiło do rejestru z powodu grzywien. Wiele osób nie uregulowało też kosztów sądowych. Z tego właśnie powodu wpisanych jest ponad 58,2 tys. dłużników. Pozostałe powody wpisu są już zdecydowanie mniej znaczące, ponad tysiąc osób znajduje się w rejestrze ze względu na nieopłacone nawiązki na rzecz Skarbu Państwa (orzekane w sytuacjach, gdy przepadek przedmiotów pochodzących z przestępstwa jest niewspółmierny do wagi popełnionego czynu), a 249 dłużników nie zapłaciło sumy uznanej przez sąd za przedmiot przepadku (chodzi tu o zwrot korzyści pochodzących z przestępstwa). Z kolei 53 osoby nie uregulowały kar porządkowych (które można dostać za zabieranie głosu bez zgody sądu, czy używanie nieparlamentarnego słownictwa na sali rozpraw).

Maksymalna zaległość, widniejąca w BIG InfoMonitor, to suma jaką według sądu skazany powinien oddać, ponieważ wzbogacił się w wyniku przestępstwa - wynosi prawie 45,3 mln zł. Wrażenie robi też najwyższa nieopłacona grzywna, jest to niemal 7 mln zł. Znaczący jest też maksymalny dług powstały z powodu nieopłaconych kosztów sądowych - 226,7 tys. zł. Przeciętna zaległość z tytułu nieopłaconej grzywny to jednak znacznie mniej, bo 1459 zł, a z tytułu kosztów sądowych 491 zł.

Najwięcej pracy z wpisywaniem dłużników mają sądy ze Śląska, stąd pochodzi ponad 27 tys. osób, które nie zapłaciły m.in. kosztów rozpraw czy grzywien. Łączna wartość ich zaległości przekracza 63,1 mln zł. Na kolejnym miejscu znajduje się Mazowsze, gdzie liczba dłużników dochodzi do 16 tys. osób, a dług do 51 mln zł. Następny jest Dolny Śląsk, tutaj sądom niemal 29 mln zł, winnych jest pieniądze ponad 14 tys. osób. W pozostałych województwach liczba dłużników nie przekracza 10 tys. osób. Najsolidniej do zobowiązań wobec wymiaru sprawiedliwości podchodzą mieszkańcy województw: lubuskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

ZOBACZ KONIECZNIE:




WIDEO: Co powinno się zrobić w przypadku zaginięcia osoby. Rzecznik policji odpowiada

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
MOŻE

ANTYWŁADZA (gość)

Zgłoś naruszenie treści

TO KARYGODNE,ALE OBYWATELE BIORĄ PRZYKŁAD OD FUNKCJONARIUSZY PAŃSTWA, CO KLĘKAJĄ POD FIGURĄ A DIABŁA MAJĄ ZA SKÓRĄ!!NAJPIERW WYPŁACAJĄ SOBIE WĄTPLIWE NAGRODY, A POTEM JAK IM KACZKA KAŻE ODDAJĄ...rozwiń całość

TO KARYGODNE,ALE OBYWATELE BIORĄ PRZYKŁAD OD FUNKCJONARIUSZY PAŃSTWA, CO KLĘKAJĄ POD FIGURĄ A DIABŁA MAJĄ ZA SKÓRĄ!!NAJPIERW WYPŁACAJĄ SOBIE WĄTPLIWE NAGRODY, A POTEM JAK IM KACZKA KAŻE ODDAJĄ KLECHOM I ZA ROK W RAMACH DAROWIZNY ODZYSKAJĄ, CO DO ZŁOTÓWKI,TO JEST DOPIERO OSZUSTWO I OBŁUDA!!!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo