MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 1600 nowych gospodarstw z obszaru LGD "Turystyczna Podkowa" będzie korzystało z energii odnawialnej

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Niższa emisja dwutlenku węgla do atmosfery to cel projektu „Montaż instalacji OZE na obszarze LGD Turystyczna Podkowa”. Jego beneficjenci mogą ponadto liczyć na niższe rachunki za prąd i ciepłą wodę.

WIDEO: Barometr Bartusia

Lokalna Grupa Działania „Turystyczna Podkowa”, bo to ona jest wiodącą organizacją, realizującą projekt przystąpiła do przygotowań już w 2017 roku. – Premiowane były projekty obejmujące obszar więcej niż jednej gminy, dlatego LGD obejmująca swoim zasięgiem siedem gmin świetnie nadawała się do tego, aby wnioskować o środki – mówi Marek Mitko, koordynator projektu.
Udało się i pod koniec 2018 roku uzyskali 12,7 mln zł dofinansowania w ramach z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Ma ono pokryć pokryć 60 proc. kwoty netto instalacji ponad 1600 instalacji OZE. Resztę dopłacą mieszkańcy, w których domach pojawią się ogniwa fotowolataiczne, solary lub pompy ciepła.
Całkowita wartość projektu to ponad 23 mln zł.

Z tej oferty mogli skorzystać mieszkańcy gmin wchodzących w skład „Turystycznej Podkowa”, a więc: Sieprawia, Dobczyc, Raciechowic, Wiśniowej, Lubnia, Tokarni i Pcimia. Jak się okazało, największe zainteresowanie wykazali ci z czterech gmin najbardziej wysuniętych na południe.
Wśród nich są osoby, które zdecydowały się albo na jeden rodzaj OZE, albo na dwa i chcą u siebie zarówno fotowoltaikę, która zamienia energię słoneczną w energię elektryczną, jak i na solary lub pompę ciepła, które produkują energię cieplną i podgrzewają wodę używaną w domach do celów sanitarnych i gospodarczych.
- Zdecydowałem się na fotowoltaikę, bo ceny prądu rosną i najpewniej będą rosły dalej, a zużywamy go coraz więcej, choćby latem do ochłodzenia mieszkań. Z drugiej strony, fakt, że lata są coraz gorętsze daje szansę na pozyskanie prądu z energii słonecznej. Zdecydowałem się też na montaż pompy ciepła z myślą, że podgrzeje ona wodę do domu używając do tego ewentualnych nadwyżek prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną – mówi Tadeusz Pitala, mieszkaniec gminy Siepraw i wójt tej gminy.

Oprócz indywidualnych mieszkańców skorzystają też dwie gminy: Lubień i Dobczyce, pozyskały bowiem dofinansowanie do montażu instalacji OZE na kilkunastu (Dobczyce - 8, a Lubień - 5) budynkach użyteczności publicznej. W gminie Lubień ich instalacja już się zakończyła, z kolei Dobczyce się do niej przygotowują.

Jeśli chodzi o gospodarstwa indywidualne, to rozstrzygnięto już przetargi na montaż fotowoltaiki i pomp ciepła, a już niebawem ma zostać rozstrzygnięty ostatni, dotyczący montażu solarów.
- Chcielibyśmy, aby wszystkie instalacje zostały zamontowane jeszcze w tym roku, przed następnym sezonem grzewczym – mówi Jan Marek Lenczowski, prezes LGD „Turystyczna Podkowa”. - Projekt zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o prawie 4000 ton rocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski