Ponad 300 osób w Krakowie mogło umrzeć w styczniu z powodu...

Ponad 300 osób w Krakowie mogło umrzeć w styczniu z powodu smogu

Agnieszka Maj

, Marzena Rogozik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

W styczniu Kraków dusił się w smogu, normy były przekroczone nawet ośmiokrotnie
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Anna Kaczmarz

Zanieczyszczenie powietrza. W pierwszym miesiącu roku było o 30 proc. więcej zgonów niż w tym samym okresie w poprzednich latach
W styczniu, gdy Polska przez wiele dni spowita była najgęstszym od kilku lat smogiem, zwiększyła się znacznie liczba zgonów - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W całym kraju zmarło wtedy o 11 tys. osób więcej niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. To skok o 30 proc.!

W Krakowie wypisano w styczniu aż 1180 aktów zgonu, natomiast w poprzednich latach było ich średnio 870.
Tylko w ciągu jednego miesiąca ponad 300 osób mogło umrzeć właśnie z powodu smogu. Zwiększoną umieralność odnotowano też w Tarnowie (202 akty zgonu, podczas gdy rok wcześniej było ich tylko 158, a w styczniu 2015 r. - 143). Podobnie w Nowym Targu (w styczniu tego roku zmarło tam 114 osób, a w poprzednich latach liczba ta oscylowała wokół 80). Styczniowy smog musiał też zebrać żniwo w innych miejscowościach Małopolski. W Nowym Sączu wystawiono 152 akty zgonu (w zeszłym roku 101), a w Zakopanem zmarły 64 osoby, zaś we wcześniejszych latach umierało około 40.

Nagłym przyrostem liczby zgonów zajął się już Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie. Lekarze przeanalizują karty pacjentów, którzy zmarli w styczniu. Sprawdzą, ilu cierpiało na choroby wywołane przez zanieczyszczone powietrze. Należą do nich m.in. infekcje dróg oddechowych, udar i zawał. - Nie da się ze stuprocentową pewnością wyselekcjonować osób zabitych przez smog. Przy zastosowaniu metod analizy statystycznej staramy się oszacować, jaką część tej grupy stanowią ludzie, do których śmierci przyczynił się wpływ zanieczyszczonego powietrza na układy oddechowy i krążenia - wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Eksperci nie mają żadnych wątpliwości, że duża część z 11 tys. zmarłych - może nawet 7 tys. - to ofiary smogu. - Stężenia zanieczyszczeń w styczniu były ekstremalne. Porównywalne z ciężkim smogiem spotykanym w Chinach - mówi Jakub Jędrak z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Skutki wdychania zatrutego powietrza ludzie odczuwają prawie cały rok. - Na choroby, które są konsekwencją smogu w Małopolsce, umiera rocznie ponad cztery tysiące osób. Szacujemy, że na leczenie tego typu schorzeń i na pokrycie kosztów nieobecności w pracy wydajemy nawet trzy miliardy złotych rocznie - ocenia Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski. Aż 98 proc. Małopolan oddycha rakotwórczym powietrzem.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu w stolicy Małopolski liczba aktów zgonu wzrosła o ok. 25 proc. W pierwszym miesiącu tego roku zmarło 1180 mieszkańców, natomiast w tym samym czasie w poprzednich latach te liczby były znacznie mniejsze: 836 w 2016 roku, 862 w 2015 roku i 834 w 2014 roku. Szacuje się, że ponad 300 osób mogło umrzeć wtedy z powodu wyjątkowo dużego smogu.

W styczniu w Krakowie szpitale pękały w szwach. Przez cały miesiąc miasto dusiło się w smogu, bo normy powietrza przekraczane były nawet ośmiokrotnie. Pod koniec stycznia wprowadzony został alarm smogowy. Lekarze mówili, że wszystkie oddziały są przepełnione, a karetki jeżdżą częściej niż zwykle.

Dwa miesiące po tej ekologicznej katastrofie - w kwietniu - rozpoczęły się badania, które pozwolą oszacować, ile osób przypłaciło ją życiem. Porównywane są dane uzyskane ze szpitali na terenie całej Polski z mniej lub bardziej zanieczyszczonych obszarów kraju. - Na ich podstawie będziemy starali się oszacować, jak bardzo i o ile zwiększenie poziomu zanieczyszczeń wpływa na stan zdrowia lub zaostrzenia niektórych chorób, np. astmy. Zbadamy, jaki ma to wpływ na zgony np. z powodu udaru czy zawału - tłumaczy dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie i prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Naukowcy porównają ze sobą kilka kolejnych lat. Sprawdzą, ilu mieszkańców w styczniu zmarło na grypę albo w wypadkach drogowych. Jeśli w porównywanych latach ta liczba będzie zbliżona, to z dużym prawdopodobieństwem będą mogli uznać, że to smog jest przyczyną wzrostu liczby zgonów. Badania zakończą się na przełomie sierpnia i września.

O szkodliwości działania smogu, a przede wszystkim pyłu zawieszonego PM 2 i PM 10 eksperci alarmują od dawna. Skutki zdrowotne to nie tylko wzrost liczby umierających w czasie tzw. epizodów smogowych. - Zanieczyszczenie powietrza znacząco wpływa m.in. na stan układu oddechowego i krążenia. Zwiększa stan zapalny dróg oddechowych, częstotliwość infekcji i kaszlu, zaburzenia rytmu serca, duszności czy ból w klatce piersiowej - wylicza dr Piotr Dąbrowiecki. Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza przekłada się na częstsze zawały mięśnia sercowego i udary. W Polsce współczynnik umieralności z powodu chorób krążenia jest wyższy niż w większości krajów UE.

Oprócz tego, jeśli ktoś przez dłuższy czas narażony jest na duże stężenie cząsteczek PM2.5, istnieje poważne ryzyko pojawienia się nowotworów złośliwych. Często osoby, które nigdy nie paliły papierosów, chorują na raka płuc. Szacuje się, że mieszkańcy najbardziej zatrutych regionów Małopolski wdychają tyle trucizn z powietrza, jakby palili 3 tys. papierosów rocznie, czyli 8 dziennie. W ostatnich latach w Polsce trucizny z powietrza przyczyniają się do ok. 26-48 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.

Badania krakowskich naukowców dowiodły, że u dzieci i młodzieży narażenie na zanieczyszczenia powietrza wiąże się z gorszymi wynikami w nauce, a u dorosłych obserwowano nasilenie symptomów depresji, wzrost liczby prób samobójczych i przestępstw z użyciem przemocy. Osobom, które żyją w smogu, szybciej starzeje się układ nerwowy, a zawarte w nim zanieczyszczenia mogą mieć związek z występowaniem choroby Alzheimera czy autyzmu.

Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza, przyznaje, że nie widział jeszcze danych dotyczących zwiększonej liczby zgonów w styczniu tego roku. - Przyczyny tego nie muszą być związane ze złą jakością powietrza. Trzeba poczekać na wyniki badań i analizę przyczyn śmiertelności. Jednak patrząc na dotychczasowe badania, można się spodziewać, że w czasie długotrwałych, ciężkich epizodów zanieczyszczenia powietrza śmiertelność w grupach ryzyka, które mają problemy z oddychaniem, czy u osób starszych może być większa - ocenia.

WIDEO: Jak chronić skórę przed wpływem smogu? Skin coach podpowiada

Autor: Agencja TVN, x-news

Komentarze (32)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
moglo...

rem (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 10

Dobre slowo.
Rownie dobrze "moglo": z powodu palenia papierochow, braku ruchu, ze starosci, z powodu astmy, niewydolnosci oddechowo-krazeniowej, nadcisnienia.
Dorabianie faktow do idei.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Totalne populistyczne brednie !!!

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 11

Totalne populistyczne brednie !!!
Te 300 osób powiązane ze smogiem są całkowicie wyssane z palca !!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pijawki energetyczne

Gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

Pani Agnieszko,jest taki typ czlowieka typu pijawka energetyczna,ta istota chce sie podpinac pod kogos i nia sterowac,wysysajac enegie zyciowa,jesli raz pani pokaze ze mozna to pjawka coraz...rozwiń całość

Pani Agnieszko,jest taki typ czlowieka typu pijawka energetyczna,ta istota chce sie podpinac pod kogos i nia sterowac,wysysajac enegie zyciowa,jesli raz pani pokaze ze mozna to pjawka coraz bardziej bedzie wysysala energie,jesli pani pjawke zlekcewazy,pjawka zacznie chorowac i szkukac innej ofiary. Taka teoria na ponizej komentarze niektore.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A jaka reakcja alarmów i samorządów?

Grupa Zdrowego Oddychania (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

Zaniepokojeni tym "ekolodzy alarmowi" i samorządy wprowadziły w lipcu b.r. ustawy antysmogowe zabraniające palenia niektórymi typami węgla (kilka % smogu zniknie) ale za to LEGALIZUJĄCE NADAL...rozwiń całość

Zaniepokojeni tym "ekolodzy alarmowi" i samorządy wprowadziły w lipcu b.r. ustawy antysmogowe zabraniające palenia niektórymi typami węgla (kilka % smogu zniknie) ale za to LEGALIZUJĄCE NADAL NIEPRAWIDŁOWY SPOSÓB PALENIA (90% smogu). Tak, że spodziewajcie się (matki dla swoich dzieci) w tym roku 90% tego co było poprzednio. Zgadnijcie (albo spytajcie owych "ekologów", co te ustawy robili) komu w Polsce smog jest potrzebny i do czego? zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Znacznie więcej może umrzeć

;-) (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

czytając artykuły Agnieszki Maj o smogu.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Oczywiście

;-) (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

umrzeć ze śmichu!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Samochody zabijają i trują...

Kr@k (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Będzie wam wszystkim do śmiechu, jak będzie się topić (dusić) we własnych płucach!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kr@k

... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

To ty jeszcze masz płuca? Rozumu to zapewne już nie masz!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pokrywa z chmur

Podduszany (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Styczniowe sztuczne zachmurzenie skutecznie zatrzymało możliwość wymiany powietrza.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
przekroczone granice manipulacji

k (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

A na pierwszej stronie Dziennika bije w oczy ogromny tytuł (oczywiście znowu Agnieszka Maj, wraz z Marzeną Rogozik): EKSPERCI POTWIERDZAJĄ: SMOG ZABIŁ W STYCZNIU KILKA TYSIĘCY POLAKÓW. No istnieją...rozwiń całość

A na pierwszej stronie Dziennika bije w oczy ogromny tytuł (oczywiście znowu Agnieszka Maj, wraz z Marzeną Rogozik): EKSPERCI POTWIERDZAJĄ: SMOG ZABIŁ W STYCZNIU KILKA TYSIĘCY POLAKÓW. No istnieją granice manipulacji dziennikarskiej, chyba że to zwykła głupota... Gdyby to była prawda - kilka tysięcy w styczniu!, to w latach 70-tych, gdy truła nas Huta Skawina i Huta Lenina, po paru miesiącach cały Kraków by wymarł... Oczywiście, czyste powietrze jest szalenie ważną sprawą ale tu się dzieją w tej propagandzie strasznie dziwne rzeczy.zwiń


Zdjęcie autora komentarza
Agnieszka Maj

Agnieszka Maj

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

Kilka tysięcy w Polsce, 300 w Krakowie. Proszę nie czytać tylko tytułów :)


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Oj, Pani Agnieszko,.,

k (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

To miłe, że Pani czyta komentarze, ale albo Pani dalej nic nie rozumie, albo dalej manipuluje... Ja mieszkam w Krakowie od 60 lat, Nie wiem, ile Pani ma lat, ale to oczywiste że w porównaniu z tym,...rozwiń całość

To miłe, że Pani czyta komentarze, ale albo Pani dalej nic nie rozumie, albo dalej manipuluje... Ja mieszkam w Krakowie od 60 lat, Nie wiem, ile Pani ma lat, ale to oczywiste że w porównaniu z tym, co było w latach 70-tych (Huta Lenina, Skawina) my teraz żyjemy jak w uzdrowisku! Gdyby naprawdę w styczniu zmarło z powodu smogu 300 osób, to w latach 70-tych Kraków by się całkowicie wyludnił... A poza tym, pisanie że Z TEGO POWODU zmarły osoby jest wręcz nieładne ze względu na to, że chodzi o śmierć ludzi,.. Żaden prawdziwy ekspert Pani nie powie, że zmarli z powodu smogu. Niech Pani porówna np, ze szkodliwością tytoniu... A poza tym, walczy Pani w słusznej sprawie (czyste powietrze) ale zupełnie nie z tym co trzeba, I nie wiem dlaczego nie z tym co trzeba... Walczyła Pani o zakaz palenia drewnem (a PRAWDZIWI EKSPERCI, nie tacy pseudoeksperci przez Panią przywoływani) powiedzą Pani, że to paliwo ekologiczne i tak naprawdę szkodliwość palenia drewnem jest minimalna... Główne przyczyny krakowskiego smogu teraz są dwie: położenie - jesteśmy w niecce oraz brud krakowskich ulic. Może Pani zacznie walczyć z tymi, którzy budują wysokie budynki zasłaniając korytarze powietrzne albo walczyć o sprzątanie ulic (ile ton śmieci zebrano ostatnio z Lea?). zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pani Agnieszko...

k (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

O, miło że Pani czyta nasze komentarze! Smutne jednak, że nadal Pani nic nie rozumie albo manipuluje... 300 osób zmarło w Krakowie z powodu smogu w styczniu? Przecież to piramidalna bzdura, i żaden...rozwiń całość

O, miło że Pani czyta nasze komentarze! Smutne jednak, że nadal Pani nic nie rozumie albo manipuluje... 300 osób zmarło w Krakowie z powodu smogu w styczniu? Przecież to piramidalna bzdura, i żaden ekspert z prawdziwego zdarzenia tego nie potwierdzi. Raz, że pisanie, że powodem czyjejś śmierci jest właśnie smog, jest nieuzasadnione i wręcz wredne - bo dotyczy zmarłych. Dwa - nie wiem ile Pani ma lat, ale ja żyłem w Krakowie w latach 70-tych, W porównaniu z tym, co tu wtedy było, to my teraz żyjemy w super uzdrowisku! Niechże Pani pomyśli - jeśli teraz umarło w styczniu 300 osób z powodu smogu, to po tym, co było w latach 70-tych mielibyśmy Kraków już kompletnie wyludniony... Walka o czyste powietrze to piękna rzecz, ale: 1) nie jest aż tak źle 2) główne powody smogu są inne, niż Pani usiłuje w swoich publikacjach przedstawić - mianowicie położenie Krakowa w niecce i brudne ulice. Ale łatwiej jest zakazywać ludziom palenia drewnem (choć to paliwo ekologiczne, i jak twierdzą PRAWDZIWI eksperci, a nie ci pseudoeksperci których Pani przywołuje) niż zakazać budowania wieżowców blokujących korytarze powietrzne czy sprzątać ulice,.. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pani pan genger

LOS (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Ale co pan chce od Kleru ze sie zapytam??

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Agnieszka Maj

Grupa Zdrowego Oddychania (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Skoro Pani taka dokładna, to czemu Pani się do tej pory nie zainteresowała tym, że 90% Benzo-a-pirenu można zlikwidować bez żadnych kosztów i natychmiastowo? Badania naukowe dostępne wszędzie,...rozwiń całość

Skoro Pani taka dokładna, to czemu Pani się do tej pory nie zainteresowała tym, że 90% Benzo-a-pirenu można zlikwidować bez żadnych kosztów i natychmiastowo? Badania naukowe dostępne wszędzie, również na naszej stronie. Czy może już dokładności nie trzeba? Pozdrawiamy i zapraszamy do kontaktu w razie wątpliwości.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
KRAKÓW WCIĄZ BETONOWANY

smog wawelski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15

W wąskie niecce, w ktorej umiejscowiony jest Kraków kilkaset tysiecy mieszkanców to już jest ponad stan. A obecnie miasto dobija do 1 mln mieszkanców! I nadal jest zabetonowywane! TO SKANDAL.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nowotwory

Krak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

A ile mieszkańców Krakowa choruje na nowotwory spowodowane smogiem- tego nikt nie zliczy! Oczywiscie zanieczyszczona woda i zywność (chemikalia, pestycydy, antybiotyki w mięsie itp) również niszczą...rozwiń całość

A ile mieszkańców Krakowa choruje na nowotwory spowodowane smogiem- tego nikt nie zliczy! Oczywiscie zanieczyszczona woda i zywność (chemikalia, pestycydy, antybiotyki w mięsie itp) również niszczą nam zdrowie, ale smog wyraźnie obciąża drogi oddechowe i krążenie (serce), więc można by wydzielić nowotwory układu oddechowego, szyi, głowy od pozostałych nowotworów. Liczba nowotworów szyi i głowy (now. płuc objawia sie częstoguzami szyi) drastycznie wzrosła w ostatnich latach (statystyki medyczne).zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
smog nie zabija

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 14

Jest to zręczna manipulacja. Tak naprawdę smog "tylko" skraca życie osobom które i tak już jedną nogą są na tamtym świecie z powodu wieku i złego stanu zdrowia. Smog nigdy nie zabija zdrowych osób....rozwiń całość

Jest to zręczna manipulacja. Tak naprawdę smog "tylko" skraca życie osobom które i tak już jedną nogą są na tamtym świecie z powodu wieku i złego stanu zdrowia. Smog nigdy nie zabija zdrowych osób. Natomiast co zabija? Wypadki drogowe powodowane przez różnego typu "miszczów"- to jest 3000 osób w skali kraju rocznie
zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
smog nie zabija

LOS (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

Ale co Pan chce od Kleru??????????????

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Ile zarabiają księża w Polsce? Zarobki księży w parafiach i szkołach

Ile zarabiają księża w Polsce? Zarobki księży w parafiach i szkołach

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?