Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 40 mistrzowskich szopek na terenie Krakowa. Warto zobaczyć je w święta

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Na terenie Krakowa stanęło w tym roku ponad 40 mistrzowskich szopek, które można podziwiać do 5 lutego 2023 r.
Na terenie Krakowa stanęło w tym roku ponad 40 mistrzowskich szopek, które można podziwiać do 5 lutego 2023 r. Adam Wojnar
Tradycyjne szopki krakowskie po raz kolejny tchnęły ducha świąt Bożego Narodzenia na miejskie place i ulice oraz w kawiarnie, restauracje, hotele i sklepy. Na terenie miasta stanęło w tym roku ponad 40 mistrzowskich szopek, które można podziwiać do 5 lutego 2023 r.

Na kunsztowne dzieła szopkarskich mistrzów, jak co roku, trafimy podczas codziennych spacerów, w drodze do pracy, szkoły czy w czasie świątecznych zakupów. Na tych, którzy chcieliby lepiej poznać unikatową krakowską tradycję i poczuć klimat świąt, czeka jeszcze więcej atrakcji. Na stronie wokolszopki.pl dostępny jest wirtualny spacerownik z propozycją trasy wycieczki szlakiem szopek. Znajdziemy w nim opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach.

- Umieszczenie szopek w miejskiej przestrzeni nigdy nie jest przypadkowe, nawiązuje bowiem do elementów architektonicznych i historii miasta. Spacerownik można zatem traktować jak wyjątkowy, zimowy przewodnik po Krakowie oraz okazję do odkrywania jego ciekawostek i przeszłości - informują w krakowskim magistracie. - Każda szopka zakorzeniona jest w tradycji, jednak w wielu z nich pojawiają się nawiązania do aktualnych wydarzeń, które miały miejsce w momencie pracy nad szopką. Dzięki temu każda jest swego rodzaju kroniką przeszłości. Warto więc uważnie się im przyglądać i szukać unikatowych symboli oraz odniesień. By nie przegapić żadnych szczegółów, część szopek opatrzona jest QR kodem, który przenosi do spacerownika oraz audiodeskrypcji opisu - dodają.

Wszystkich, którzy wolą zwiedzać miasto z przewodnikiem, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Muzeum Krakowa zapraszają na tradycyjny spacer w święto Trzech Króli, 6 stycznia 2023 r. o godz. 14. Planowane są również zorganizowane spacery dla poszczególnych grup: 26 grudnia, w drugi dzień świąt – dla rodzin oraz 10 stycznia – spacer z tłumaczem migowym. Zwiedzać można również wystawę pokonkursową 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich w Muzeum Krakowa.

Z badań ruchu turystycznego za 2021 rok wynika, że oprócz przyjazdów indywidualnych i do rodziny oraz znajomych głównym filarem turystyki w Krakowie były pielgrzymki z kraju i zagranicy i wycieczki organizowane przez parafie.

Coraz więcej pielgrzymów w Krakowie. Wycieczki z parafii są ...

Przypomnijmy, że szopki krakowskie są bogato zdobione, wielowieżowe, architekturą nawiązującą do zabytków Krakowa, przedstawiając misterium Bożego Narodzenia. Krakowskie szopkarstwo znajduje się na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Bożonarodzeniowe tradycje

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ponad 40 mistrzowskich szopek na terenie Krakowa. Warto zobaczyć je w święta - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski