Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 70 nowych leków na liście do refundacji

Iwona Krzywda
Z nowej listy leków refundowanych mogą być zadowoleni diabetycy
Z nowej listy leków refundowanych mogą być zadowoleni diabetycy GRZEGORZ MEHRING
Zdrowie. Warto zastanowić się, czy tak częste korekty mają sens - uważa dr Leszek Borkowski

Na zmianach, które Ministerstwo Zdrowia wprowadziło od początku miesiąca, najbardziej skorzystają pacjenci chorujący na cukrzycę oraz wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Nowa lista leków refundowanych obejmuje 74 produkty, które nie znalazły się w poprzedniej, wrześniowej wersji. Większość z nich to odpowiedniki tych, które dotychczas były już refundowane. - Warto byłoby zastanowić się, czy tak częste korekty mają sens, bo wymuszają na części pacjentów, którzy rozpoczęli terapię, zmianę leków po kilku tygodniach stosowania albo finansowanie go w całości z własnej kieszeni - mówi dr Leszek Borkowski, specjalista analizy leku i były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Po raz pierwszy refundowane są leki zawierające kwas ursodeoksycholowy, stosowany w przypadku zaburzeń czynności wątroby i dróg żółciowych, związanych z mukowiscydozą, oraz pierwotnej żółciowej marskości wątroby. Nowością jest również doustny hydrokortyzon, wykorzystywany m.in. w przypadku niewydolności kory nadnerczy. Za oba leki odpłatność wyniesie 30 proc.

- W tym przypadku trudno właściwie mówić o prawdziwych nowościach, bo są to substancje od dawna znane i z powodzeniem stosowane w leczeniu, a tylko docierające do nas z opóźnieniem - tłumaczy dr Borkowski.

W nowym spisie zabrakło 10 produktów, których usunięcie nie ma mieć jednak wpływu na leczenie pacjentów - będą oni mogli skorzystać z refundowanych zamienników. Dopłaty do 262 farmaceutyków wzrosły, a w przypadku 339 produktów zmalały.

Zadowoleni z najnowszych zmian mogą być diabetycy. Ministerstwo zdecydowało o obniżeniu ceny długo działającej insuliny, refundowanej w cukrzycy typu 1 oraz niektórych przypadkach cukrzycy typu 2.

Decyzją ministra refundacją zostaną objęte również nowe leki stosowane w terapii wirusowego zapalenia wątroby typu C. Produkt zawierający peginterferon alfa-2a dotychczas dofinansowywany jedynie w przypadku dorosłych pacjentów, teraz dostępny będzie w terapii dzieci powyżej 5. roku życia. W ramach leczenia przewlekłego WZW typu C zrefundowane zostaną także leki stosowane w terapii bezinterferonowej, zawierające sofosbuwir oraz sofosbuwir i ledipaswir. Zmiany mają rozszerzyć zakres dostępnych opcji terapeutycznych, zapewnić dostęp do leczenia osobom ze zdiagnozowaną ciężką niewydolnością wątroby i oczekującym na przeszczep.

- Pacjenci z WZW na pewno na tym skorzystają. Pytanie, co z pozostałymi chorymi. Cały czas po macoszemu traktowane są na przykład leki stosowane w leczeniu nowotworów. Warto byłoby się nad tym pochylić i oczyścić listę z leków, które są refundowane wyłącznie ze względu na swoją niską cenę - komentuje dr Borkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski