reklama

Ponad 800 pracowników nowohuckiego kombinatu pojedzie manifestować do Dąbrowy Górniczej

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Zaktualizowano 
Organizacje związkowe Arcelor Mittal Poland utworzyły Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Związkowy, którego zadaniem będzie koordynacja działań związanych z decyzją o wyłączeniu wielkiego pieca i stalowni w krakowskim oddziale spółki. Podczas spotkania związkowców ustalono też, że w środę 24 lipca przed siedzibę dyrekcji Arcelor Mittal Poland w Dąbrowie Górniczej pojedzie z Krakowa 800 osób. Protestujący zamierzają wręczyć prezesowi spółki swoje żądania.

Liderzy związków już wcześniej wspólnie wystąpili do prezesa metalurgicznego koncernu Geerta Verbeecka z żądaniem wycofania się z decyzji o wygaszeniu wielkiego pieca i ograniczeniu produkcji stalowni w Krakowie.

- Wyczerpaliśmy już wszystkie możliwości, stąd nasz wspólny list do prezesa ArcelorMittal #- mówi Władysław Kielian, przewodniczący Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarność”. - Do końca czerwca mieliśmy dostać informacje o tym, jakie są szczegółowe plany wobec pracowników, co zostanie im zaproponowane, kto może liczyć na pracę, kto zostanie przeniesiony, jakie będą warunki odejścia. Dostaliśmy kolejne ogólnikowe pisma - dodaje.

W liście do prezesa ArcelorMittal związkowcy nie kryją, że taka sytuacja powoduje narastanie frustracji wśród pracowników i wzywają do wycofania się z decyzji o wstrzymaniu pracy wielkiego pieca oraz stalowni. Domagają się zorganizowania spotkania, na którym można by wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Grożą, że jeżeli w ciągu dwóch tygodni nie będzie „satysfakcjonującej pracowników odpowiedzi, organizacje związkowe będą zmuszone do podjęcia bardziej radykalnych rozwiązań w obronie miejsc pracy”.

Hutnicy zwracają też uwagę, że rząd zdecydował się na wprowadzenie ustawy o refundacji części cen energii elektrycznej dla przemysłu energochłonnego, czego oczekiwał koncern metalurgiczny.

„Rekompensaty dla przemysłu energochłonnego będą oczywiście wsparciem dla naszej branży, ale to działanie lokalne, a naszemu sektorowi potrzeba rozwiązań na szczeblu europejskim. Dotyczy to szczególnie wzmocnienia środków ochrony rynku przed nieuczciwym importem z krajów trzecich oraz europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla” - czytamy w stanowisku ArcelorMittal. Mowa jest w nim także o tym, że sytuacja w branży stalowej jeszcze się pogorszyła od chwili ogłoszenia decyzji o ograniczeniu produkcji w Krakowie.
Pierwszy krok

Związkowcy dostali już odpowiedź na swoje wspólne wystąpienie. - To znowu tylko ogólniki - nie kryje niezadowolenia Tomasz Ziołek, wiceprzewodniczący NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland.

Oficjalnie ze strony koncernu płyną informacje, że ciągle trwają analizy dotyczące dostępnych miejsc pracy dla osób, które stracą zatrudnienie w hucie w Krakowie. Jak się dowiedzieliśmy, imienne listy z propozycjami pracy w innym miejscu, wypłaty postojowego czy przejścia na emeryturę mają być gotowe w przyszłym tygodniu.

- Już dawno powinniśmy to wiedzieć, przecież termin wyznaczony na wygaszenie pieca jest już blisko - mówi Tomasz Ziołek, choć zaznacza, że związki zawodowe domagają się przede wszystkim wycofania się z decyzji o wygaszeniu wielkiego pieca w Krakowie.

Nie chce jednak zdradzić, co się stanie, gdy ArcelorMittal zdania nie zmieni, a na to się zanosi. - Pikieta to pierwszy krok, mamy zaplanowane kolejne, ale nie możemy wytaczać wszystkich armat od razu - podkreśla Tomasz Ziołek.

Związkowcy chcą, by koncern - jeśli już musi ograniczać produkcję - równomiernie rozłożył ciężar na wszystkie huty. #- Są trzy piece w Polsce, można by ograniczać produkcję stopniowo w każdym z nich - postuluje Władysław Kielian.

„Po raz kolejny podkreślamy, że ograniczanie mocy produkcyjnych w Polsce będzie działaniem tymczasowym” - twierdzi ArcelorMittal.

- Jeśli zostanie wygaszony piec, wiemy, czym się to skończy. To będzie pierwszy krok do zamknięcia naszej huty - obawia się Tomasz Ziołek.

WIDEO: Barometr Bartusia

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Staruszek
2019-07-23T12:56:26 02:00, Gość:

zlkwidować ten skansen i nieopłacalny ekonomicznie truciciel wreszcie zastosować to o co walczyli hutnicy - kapitalizm

Przecież od lat mamy kapitalizm!!!W latach 90 niektórzy mieli problemy z jedną firmą ubezpieczeniową.Pisali wtedy do Lecha Kaczyńskiego.Też miałem szkodę i nie dostałem odszkodowania.Pamiętam dokładnie co wtedy bodajże 1996 r odpowiedział nam w mediach Lech Kaczyński.Wszyscy liczyli że nam pomoże odzyskać swoje pieniądze z firmy ubezpieczeniowej!!Cytuję:Żyjemy już tyle lat w kapitalizmie - więc pora żeby wszyscy w Polsce zrozumieli że w kapitalizmie jest rzeczą normalną że jedne firmy powstają a inne upadają.W tym przypadku było tak samo.Nie stwierdziłem w tej firmie ubezpieczeniowej żadnych oszustw!!Po takich słowach tak wybitnego Polaka wziąłem pożyczkę i wyremontowałem sobie samochód po stłuczce chociaż zapłaciłem ubezpieczenie!!Po prostu uwierzyłem Lechowi Kaczyńskiemu że to co się stało jest normalne w kapitalizmie!!Jak się potem okazało słuchając tej samej osoby kapitalizm powinien wyglądać zupełnie inaczej niż mówił wcześniej.Tym razem kapitalizm dotknął jego i jego brata.Więc osąd był zupełnie inny-odwrotny do poprzedniego gdy dotyczył poszkodowanych Polaków!!!Najważniejsze żeby nikt w kapitalizmie nie głosił takich haseł jak PiS w 2015 roku po wygraniu wyborów.Dla nas najważniejszą rzeczą do zrealizowania jest zapewnienie Polakom Wolności,równości i sprawiedliwości społecznej.Gdy to słuchałem z ust Jarosława i innych dygnitarzy PiS zrywałem boki ze śmiechu!!!Przecież to co oni głosili to 3 główne filary lewicy a nie prawicy!!!Takich rzeczy uczono nas w latach 70 w szkołach średnich!!!Młodzi tego nie wiedzieli więc klaskali Jarosławowi!!!Co o tym myśleć sam nie wiem???Żyjemy w świecie abstrakcji gdzie nikt nie wie co jest co i kto jest kto.Tyle lat Pawłowicz krytykowała i usuwała komunistów a zapomniała zacząć to robić od siebie i swojej rodziny.No cóż zdarza się tak samo jak większość starych towarzyszy z PZPR w PiS-ie!!!Jak to mówił kiedyś Gierek.Wicie-to taki trynd!!!

G
Gość

zlkwidować ten skansen i nieopłacalny ekonomicznie truciciel wreszcie zastosować to o co walczyli hutnicy - kapitalizm

T
Takie życie
2019-07-23T08:15:29 02:00, Kr@k:

Huta Truta relikt mrocznego komunizmu do LIKWIDACJI!

Jest mi nie żal najemnych robotników! Robotnikom Huty W.I .Lenina też nie żal truć innych ludzi i przyrody!

Problem w tym że i Huta Katowice to relikt komunizmu!!Jak się rozglądnąć to gdy kurdupel spełni swoje obietnice przedwyborcze i zlikwiduje wszystkie relikty komunizmu to zniknie ponad 70% zakładów przemysłowych które utrzymują to państwo!!Rząd się wyżywi bo dołożą następne podatki .Już teraz gdy uszczelnili VAT -zlikwidowali prawie wszystkie osiedlowe sklepiki!!Wbrea kłamstwom PiS to właśnie takie małe rodzinne sklepiki były w stanie się utrzymać oszukując na VAT.Przecież każdy to widział ale uważał że to nie dotyczy jego osiedlowego sklepiku bo to malutki interesik i nie rozwali budżetu.Jak się okazało to miliony takich małych sklepików padło i dalej jest zamykane bo nie wyrabiają na podatki!!To ta sama sytuacja co w małych polskich firmach.

p
pissuar
2019-07-22T18:11:55 02:00, Gość:

Zamiast huty niech zamkną korporacje, w pierwszej kolejności Capgemini i wszelkie biurowce, gdzie działa call-center.

2019-07-22T20:03:25 02:00, Gość:

Debilem jesteś sowieckim

2019-07-22T21:42:52 02:00, ulka:

lepiej być 1000 razy sowieckim niż pisiorskim-faszystowskim

2019-07-23T06:48:31 02:00, W.:

A ty dziewczynko wiesz w ogóle kim byli faszyści czy małpujesz za KODem i TVNem nie wiedząc de facto o czym mówisz? Nazywając kogoś faszystą musisz się liczyć z konsekwencjami.

cham itd

S
Suwnicowy

A co będzie z klanami rodzinnymi, które mają tam mocne układy? Czy związki pomyslaly o nich?!

K
Kr@k

Huta Truta relikt mrocznego komunizmu do LIKWIDACJI!

Jest mi nie żal najemnych robotników! Robotnikom Huty W.I .Lenina też nie żal truć innych ludzi i przyrody!

S
Samo życie

Gdybyśmy w Polsce mieli rząd po 2015 roku to już dawno odpowiedzieli by na pisma Mittala(były nawet przedrukowywane w biuletynach związkowych Solidarności AMP) gdzie Mittal prosił rząd o podanie norm emisji CO 2 na najbliższe lata.Do tej pory te pisma pozostały bez odpowiedzi.Co by to zmieniło-każdy hutnik wie dokładnie co!!Otóż już dawno Mittal chciał zrobić remont i modernizację wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej.Chciał dostosować go do norm emisji jakie będą obowiązywać po remoncie i modernizacji.Tam w grę wchodziły dziesiątki czy setki milionów złotych.Gdyby rząd PiS odpowiedział Mittalowi jakich norm będzie musiał przestrzegać już dawno było by po remoncie i modernizacji tego Pieca.Przecież Mittal działa na terytorium RP więc musi przestrzegać przepisy i normy które wyznaczy mu rząd.Jak do tej pory rząd PiS nie odpowiedział na te pisma.Mnie to przypomina czasy kiedy nic nie robiąc PiS (4 RP )doprowadził Stocznię Gdańską do takiego stanu że już nic się nie dało zrobić żeby ją ratować!!!To co obecnie robi rząd PiS (od jesieni 2015 r)to dokładnie ten sam scenariusz jaki był w przypadki Stoczni Gdańskiej!!Potem jak zwykle będą oskarżać wszystkich i napuszczać frajerów na wszystkich - oprócz siebie!!

u
ulka
2019-07-22T18:11:55 02:00, Gość:

Zamiast huty niech zamkną korporacje, w pierwszej kolejności Capgemini i wszelkie biurowce, gdzie działa call-center.

2019-07-22T20:03:25 02:00, Gość:

Debilem jesteś sowieckim

lepiej być 1000 razy sowieckim niż pisiorskim-faszystowskim

G
Gość

nadszedł czas aby zwolnili lizusów

G
Gość
2019-07-22T18:11:55 02:00, Gość:

Zamiast huty niech zamkną korporacje, w pierwszej kolejności Capgemini i wszelkie biurowce, gdzie działa call-center.

Debilem jesteś sowieckim

G
Gość

Zamiast huty niech zamkną korporacje, w pierwszej kolejności Capgemini i wszelkie biurowce, gdzie działa call-center.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3