Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad dobro własne. XX-lecie Klubu Rotary Kraków-Wawel

Redakcja
Krakowskie szpitale i przychodne zyskały cenną aparaturę medyczną, sprzęt rehabilitacyjny, lekarstwa i szczepionki, do szkół trafiło bogate wyposażenie pracowni i pomoce naukowe – to tylko mała część dokonań Klubu Rotary Kraków-Wawel, który właśnie świętuje swoje XX-lecie.

Jubileuszowa uroczystość odbyła się w sobotę w teatrze im. Słowackiego. Uświetniła ją m.in. swym recitalem południowokoreańska pianistka SoRyang, znana w całej Europie z występów z filharmonikami wiedeńskimi. Dochód ze sprzedanych z okazji jubileuszu cegiełek zapewni stypendia dla młodych krakowskich muzyków – podopiecznych fundacji Pro Musica Bona, którzy również koncertowali podczas XX-lecia.

Klub Rotary (RC) Kraków-Wawel od początku istnienia wspiera lokalne inicjatywy i licznych potrzebujących, m.in. dzieci niewidome i młodzież autystyczną, a także bezdomnych, włączył się też aktywnie w największy globalny program ruchu Rotary, mający na celu wyeliminowanie polio. Z darów krakowskich rotarian korzystają także gimnazjaliści polskiej szkoły we Lwowie oraz mali Masajowie w Tanzanii.

-  Stałą opieką otaczamy wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Spokojna Przystań" w Miękini koło Krzeszowic, letnie wakacje w Zawoi, narciarskie tygodnie w Białce. Nasz najnowszy projekt przyczyni się do uratowania zagrożonych degradacją zbiorów biblioteki uniwersytetu we Lwowie. Biorą w tym udział kluby Rotary z całej Europy – wylicza Janusz Potępa, jeden z filarów Klubu, były gubernator polsko-białorusko-ukraińskiego dystryktu Rotary. Łączna wartość pomocy przekazanej różnym osobom i podmiotom przez RC Kraków - Wawel przekroczyła 2 mln zł.

Kraków-Wawel jest drugim najstarszym klubem Rotary w Krakowie (pierwszy, w 1991 r., powstał RC Kraków, który kontynuuje tradycje klubu założonego w roku 1934).

- Rotary to organizacja apolityczna, działająca ponad podziałami rasowymi, religijnymi. We współpracy z partnerskimi klubami z Niemiec czy Ukrainy działamy na rzecz wzmacniania przyjaźni i pokoju, tak potrzebnego w obecnym świecie. Z klubami niemieckimi i kolegami z Oświęcimia współtworzyliśmy Rotary Klub Oświęcim. Trwałą pamiątką-świadectwem współpracy z RC Idar-Oberstein jest drzewko przyjaźni zasadzone na bulwarze Czerwieńskim u stóp Wawelu. Granitowy obelisk upamiętnia to wydarzenie – opowiada Janusz Potępa.

Krakowski klub – zgodnie z zasadami Rotary - tworzą przedstawiciele wielu profesji, m.in. znani przedsiębiorcy, menedżerowie, wykładowcy akademiccy, prawnicy, lekarze. Honorowymi członkami RC Kraków – Wawel są profesorowie: Leszek Balcerowicz, Jan Widacki i Krzysztof Pałecki.

Rotary zostało założone w 1905 r. w Chicago przez młodego amerykańskiego prawnika Paula Harrisa i jego przyjaciół. W swych działaniach członkowie kierują się zasadą: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść”, promują wysokie normy etyczne w każdej profesji oraz pracę na rzecz społeczności lokalnych. Ważną częścią działalności jest świadczenie pomocy humanitarnej oraz zaangażowanie w budowę pokoju na świecie.

Organizacja liczy 1,2 mln członków w 32 tys. klubów w 166 krajach. Skupia wielu wybitnych naukowców, ludzi kultury i sztuki, polityków, nauczycieli oraz przedsiębiorców. Jej sztandarowy program, polegający na uodpornieniu wszystkich dzieci na świecie na chorobę Heinego Medina, dzięki wielomiliardowym nakładom i wsparciu milionów woluntariuszy zakończył się sukcesem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski