Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad limit

Redakcja
- Jeszcze przed terminem składania dokumentów spotkałem się ze wszystkimi uczniami klas VIII naszej gminy, aby przedstawić im libiąską szkołę. Nie była to agitacja, a jedynie informacja dla przyszłych licealistów. Zwłaszcza że w ciągu 8 lat istnienia szkoły nigdy nie mieliśmy problemów z naborem, a do Technikum Elektronicznego było zawsze więcej osób niż mogliśmy przyjąć - mówi dyrektor Zespołu Szkół w Libiążu, Jan Pająk. - W tym roku, podobnie jak większość szkół średnich, postanowiliśmy przyjąć maksymalną liczbę uczniów, gdyż kolejny ich nabór będzie dopiero w 2002 r. Takie działania zapobiegną również przyszłorocznym zwolnieniom nauczycieli, kiedy tych dzieci będzie już mniej.

W Libiążu

 W tym roku rekordowa liczba uczniów rozpoczęła naukę w pierwszych klasach Zespołu Szkół w Libiążu. Utworzono 9 takich oddziałów, czyli o dwa więcej niż w roku ubiegłym, oraz dwie klasy dla dorosłych.
 Z powodu zwiększonej liczby uczniów dyrekcja szkoły zmuszona jest wprowadzić zajęcia w godzinach popołudniowych. Od września na drugą zmianę chodzą licealiści z II klas.
 Ogółem w Zespole Szkół w Libiążu w tym roku będzie uczyć się 1250 osób. W jego obrębie mieści się 6 różnych jednostek: Liceum Ekonomiczne, Technikum Elektroniczne, Technikum Mechaniczne, Technikum Zawodowe oraz Liceum Ekonomiczne dla Dorosłych. Ostatni rok prowadzone są zajęcia w Zasadniczej Szkole Zawodowej, gdyż od 2 lat nie prowadzi się już do niej naboru.
 - Zgodnie z podpisaną umową z dyrekcją "Janiny", tylko do czerwca 2001 r. możemy korzystać z warsztatów technicznych mieszczących się na terenie kopalni, które są podstawą nauki dla uczniów szkoły zawodowej. Część warsztatów zostanie zorganizowana na terenie szkoły, gdyż korzystają z nich również uczniowie technikum, jednak nie w tak szerokim zakresie jak z tych przy KWK. Dlatego zdecydowaliśmy się zlikwidować szkołę zawodową w obrębie Zespołu Szkół w Libiążu, zwłaszcza że było do niej już coraz mniej chętnych - wyjaśnia dyrektor Pająk.
 Od kilku lat dużym powodzeniem cieszy się Technikum Elektroniczne. W powiecie chrzanowskim są tylko dwie tego typu szkoły. Sporo chętnych jest również do Liceum Ogólnokształcącego z rozszerzonym językiem angielskim i niemieckim.
 Integralną częścią Zespołu Szkół jest hala sportowa pełniąca funkcję sali gimnastycznej dla uczniów. Od września tego roku cały kompleks został przekazany przez Nawiślańską Spółkę Węglową powiatowi, który będzie teraz zobowiązany ponosić koszty jego utrzymania. Miesięcznie wynoszą one ok. 20 tys. zł.
 Od października szkoła udostępnia również pracownię dla studentów utworzonej w tym roku filii krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej wydziału inżynierii Środowiska. Aby pomieścić w jednym miejscu ponad 60 studentów, konieczne jest wyburzenie ścianki działowej i połączenie w jedną całość dwóch pracowni. Zajęcia akademickie prowadzić będą profesorowie z AGH.

(EM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski