Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad pięć wieków tradycji zawodowej

(JM)
Mistrz Janusz Skalski dziękuje za przyznany mu Medal św. Józefa
Mistrz Janusz Skalski dziękuje za przyznany mu Medal św. Józefa Fot. Janusz Michalczak
Podczas dorocznego spotkania rzemieślników zrzeszonych w Małopolskim Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców wręczone zostały medale św. Józefa, honorujące osoby zasłużone dla rzemiosła budowlanego i budownictwa.

W tym roku takiego zaszczytu dostąpił mistrz kamieniarstwa Janusz Skalski, który ma w swoim dorobku wiele prac przywracających świetność obiektom cysterskim w podkrakowskiej Mogile, a także - zastępca prezydenta Krakowa Elżbieta Koterba.

- Honorujemy w ten sposób osobę za sprawą której Kraków jest dziś w __ponad połowie powierzchni pokryty planami zagospodarowania przestrzennego - podkreślał Janusz Chwajoł, starszy Cechu. - Przypomnę, że przed __pojawieniem się pani prezydent było to zaledwie kilkanaście procent.

Cech ma za sobą 505-letnią historię. Jego czeladnicy i uczniowie (terminatorzy) stanowili tzw. „familię” ściśle związaną z osobą i rodziną mistrza. Prawne uregulowania dał spisany już w języku polskim statut z 25 marca 1552 roku zatwierdzony przez króla Zygmunta Augusta. Zawierał on warunki pracy i płacy, przywileje, pieczęć i insygnia oraz informacje na temat wyboru starszych cechu.

Niedzielne uroczystości poprzedziła, zgodnie z wielowiekową tradycją, msza św. odprawiona w bazylice Bożego Ciała. Udział w niej upamiętniła wspólna fotografia delegacji rzemiosła, pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski