MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad połowa firm już podniosła pensje. Podwyżki do końca roku planują m.in. przedsiębiorstwa budowlane, handlowe i transportowe

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Ponad połowa przedsiębiorstw (57 proc.) już podniosła wynagrodzenia swoim pracownikom od stycznia do kwietnia 2024 r. -  wynika z cyklicznego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Ponad połowa przedsiębiorstw (57 proc.) już podniosła wynagrodzenia swoim pracownikom od stycznia do kwietnia 2024 r. - wynika z cyklicznego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 123rf, Canva
Ponad połowa firm podniosła pensje swoim pracownikom. A 36 proc. przedsiębiorstw zamierza to zrobić do końca tego roku. Co ciekawe, część firm, które już wypłacają wyższe pensje, nie wyklucza kolejnych podwyżek w następnych miesiącach – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Spis treści

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 11,3 proc. rok do roku i kwietniu wyniosło 8271,99 zł brutto – podał GUS. Ze statystyk dowiadujemy się, że w 13 branżach (na 15 badanych) przeciętne wynagrodzenie było wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku. A największy wzrost pensji odnotowano w firmach z branży budowlanej (wynagrodzenia poszły tam w górę o 17,1 proc.).

36 proc. firm planuje podwyżki do końca roku

Tak duży wzrost przeciętnych wynagrodzeń w skali całego kraju skłania wielu pracowników do tego, by negocjować wysokość swoich pensji z pracodawcami. Ponad połowa przedsiębiorstw (57 proc.) już podniosła wynagrodzenia swoim pracownikom od stycznia do kwietnia 2024 r. - wynika z cyklicznego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

„Podwyżki były częściej realizowane przez średnie i duże firmy (odpowiednio 64 proc. i 62 proc.) niż przez mikroprzedsiębiorstwa, wśród których o 11,3 proc. zdecydowało się na zwiększenie płac. W przekroju branżowym szczególnie aktywne w podnoszeniu wynagrodzeń były przedsiębiorstwa handlowe (61 proc.) oraz produkcyjne (60 proc.). W branży TSL blisko połowa firm (49 proc.) również zadeklarowała podniesienie poziomu wynagrodzeń swoim pracownikom” – czytamy w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Te branże chcą podwyższać wynagrodzenia

Analitycy PIE wskazali, że generalnie 36 proc. firm chce zwiększyć pensje do końca tego roku. Na wyższe pensje mają szansę przede wszystkim pracownicy dużych przedsiębiorstw. Jeśli zaś spojrzymy na branże, to tu zdecydowanie dominuje budownictwo (39 proc. firm planuje podwyżki), a także produkcja (37 proc.) i handel (36 proc.) Z kolei w branży transportowej ten wskaźnik wyniósł 32 proc.

Co ciekawe, z badań PIE wynika, że część firm, które w tym roku już podniosło wynagrodzenia, do końca roku chce jeszcze zwiększyć pensje. Natomiast co trzecie przedsiębiorstwo nie podniesie wynagrodzeń w 2024 r.

„Wśród firm, które już podniosły wynagrodzenia od stycznia do kwietnia 2024 r., 45 proc. planuje kontynuować podwyżki jeszcze w tym roku, a niemal co czwarte (24 proc.) przedsiębiorstwo, które dotychczas nie podnosiło płac, ma zamiar zwiększyć je do końca roku” – informuje PIE.

Nie powinny dziwić deklaracje dotyczące podwyżek w branży budowlanej. Wykwalifikowani i doświadczeni budowlańcy (niemal każdej specjalizacji) są dziś wręcz rozchwytywani. A proponowane pensje rzędu 10 tys. zł, nie należą do rzadkości. Na przykład w Centralnej Bazie Ofert Pracy znajdziemy propozycję dla kierownika budowy – pensja od 7 000 do 12 000  zł. Inna oferta z pensją od 10 750 zł dotyczy dekarzy (tu pracodawca wskazał, że dla chętnych jest możliwość wyjazdu do pracy w Niemczech).

Presja płacowa w branży budowlanej

Eksperci powtarzają, że cały czas mamy lukę kadrową w branży budowlanej, a pracownicy z zagranicy nie zdołali jej całkowicie zapewnić. Pracodawcy, chcąc realizować inwestycje, nie mają innego wyjścia niż podwyższać pensje, aby przyciągnąć najlepszych pracowników z innych firm. Taka nakręcająca się spirala płacowa może być dużym wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców.

- Mamy rekordową dynamikę wynagrodzeń w czasie dekoniunktury. Dlatego boimy się - i jest to niemal pewne, że kiedy inwestycje infrastrukturalne po 2024 roku rozkręcą się, to dynamika wynagrodzeń w budowlance jeszcze przyspieszy. Nie ma ludzi do pracy, bo bazujemy na Ukraińcach, których na rynku jest 10 razy mniej niż przed wojną – powiedział Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, w rozmowie z portalem WNP.PL.

Dodajmy również, że według GUS bezrobocie na koniec kwietnia wyniosło 5,1 proc. wobec 5,3 proc. miesiąc wcześniej. A liczba zarejestrowanych bezrobotnych - 797,1 tys. osób wobec 822,2 tys. w marcu. W kwietniu firmy zgłosiły, że planują zwolnić ok. 2,4 tys. pracowników – przekazał GUS. To mniej niż w marcu tego roku (wówczas zgłoszenie dotyczyło 3,3 tys. pracowników), ale więcej niż w kwietniu ubiegłego roku (1,5 tys. pracowników).

źródło: Polski Instytut Ekonomiczny, GUS

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad połowa firm już podniosła pensje. Podwyżki do końca roku planują m.in. przedsiębiorstwa budowlane, handlowe i transportowe - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski