Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponadstuletni magazyn teatralny ożyje

GEG
Budynek przy ul. Radziwiłłowskiej powstał w 1896 roku Fot. Anna Kaczmarz
Budynek przy ul. Radziwiłłowskiej powstał w 1896 roku Fot. Anna Kaczmarz
REWITALIZACJA. Za miesiąc okaże się, czy są inwestorzy chętni na wyłożenie gotówki na remont budynku magazynowego Teatru im. Słowackiego przy ul. Radziwiłłowskiej, w zamian za użytkowanie piwnic i parteru.

Budynek przy ul. Radziwiłłowskiej powstał w 1896 roku Fot. Anna Kaczmarz

Wybudowany w 1896 r. magazyn modernizowany był w 1903 r., a częściowy remont przeszedł w 1985 r. Zabytkowy budynek w stylu modernistycznym, z elementami neogotyckimi na elewacji, wymaga generalnego remontu. - Mieliśmy dwa wyjścia - mówi Krzysztof Orzechowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego. - Mogliśmy zdecydować się na tradycyjny remont budynku i pozostawienie bez zmian jego obecnych funkcji, ale teatr nie ma pieniędzy na ten cel. Raczej nie możemy też liczyć, że znajdą się one w budżecie województwa. Stąd pomysł na partnerstwo publiczno-prywatne, co wiąże się z pewnymi zmianami funkcjonalnymi.

Idea jest już realizowana, bo trwa przetarg, który ma wyłonić prywatnego partnera tego przedsięwzięcia. Do 1 marca przyjmowane będą oferty, a jeśli takie się pojawią, z firmami rozpoczną się negocjacje dotyczące warunków umowy. Dopiero po ich zakończeniu będzie wiadomo, ile inwestor wyłoży na renowację zabytkowego magazynu i jak długo będzie korzystał z części tego budynku.

Główne założenie rewitalizacji to udostępnienie zamkniętego do tej pory obiektu turystom i mieszkańcom. Prywatny inwestor będzie dysponował piwnicami, w których może organizować komercyjne i niekomercyjne imprezy, głównie w obszarze promocji kultury. Na parterze powstanie kawiarnia teatralna z zapleczem gastronomicznym, użytkowana także przez prywatnego partnera. Na parterze znajdą się także ekspozycje strojów i dekoracji teatralnych oraz galeria militariów i cennych rekwizytów. Nad kawiarnią i częścią galerii militariów powstanie szklana antresola, na którą zwiedzający nie będą mieli wstępu, ale na której - dzięki przeźroczystej podłodze - będą widoczne prezentowane na antresoli eksponaty. Na piętrze znajdzie się tak potrzebna teatrowi duża sala prób wraz z zapleczem. Poddasze zajmą teatralne pracownie krawieckie.

- Partnerstwo będzie polegać nie tylko na tym, że prywatny inwestor wyłoży pieniądze w zamian za użytkowanie części budynku, ale także na współpracy programowej przez cały czas użytkowania przebudowanego magazynu - podkreśla dyrektor Orzechowski. - Jeśli nam się uda, będziemy pierwsi w Małopolsce, którzy skorzystają z dobrodziejstw nowej Ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski