Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Popatrzmy w gwiazdy

Katarzyna Hołuj
Obserwatorium na Lubomirze
Obserwatorium na Lubomirze fot. archiwum
Wydarzenie. Niebo szykuje nam dziś nie lada atrakcję. Nocą będzie można oglądać deszcz meteorów, czyli tzw. "spadających gwiazd".

W ciągu godziny takich pojedynczych zjawisk może być widocznych nawet 100. Z leżakiem albo kocem można się wybrać na przykład na błonia na Zarabiu.

Rój perseidów najlepiej widoczny ma być w drugiej połowie nocy.

- Wtedy Ziemia obróci się tak, że niebo widoczne nad naszymi głowami będzie ustawione w kierunku ruchu orbitalnego Ziemi, przez co więcej meteorów może wpaść w naszą atmosferę - mówi Marcin Cikała, kierownik Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze.

Jak dodaje, choć zjawisko to występuje co roku o tej porze, to tym razem, jeśli tylko niebo nie będzie zachmurzone, warunki do jego obserwacji powinny być znakomite. - Księżyc, który jest prawie w nowiu, nie będzie niepotrzebnie rozświetlał nieba. Ciemne niebo to najlepsze warunki do obserwacji meteorów, bo można dostrzec nawet te ciemniejsze.

Gdzie oglądać?

Niestety - na dzisiejszą noc pojawiają się w prognozach pogody chmury, czyli to, co może przeszkodzić obserwacjom, Dlatego, jak mówi Marcin Cikała, w obserwatorium zrezygnowano z planowych wcześniej obserwacji nieba dla turystów.

Meteory można obserwować gołym okiem, a to, o co warto zadbać to szerokie pole widzenia. Takie jest na pewno na plaży trawiastej na Zarabiu i to tam właśnie zaprasza na dzisiejszy wieczór (od godz. 20) gmina Myślenice. Przy wyłączonych latarniach warunki do obserwacji mają być dogodne. Na Myślenicką Noc Spadających Gwiazd, jak nazwano to wydarzenie, warto zabrać leżak lub koc i ewentualnie lornetkę.

Nie tylko meteory

Wciąż aktualna jest zapowiedź piątkowego (pojutrze) pokazu nieba w Obserwatorium na Lubomirze. Pokaz jest jednak także uzależniony od pogody, dlatego trzeba się liczyć z ewentualnym odwołaniem go lub przełożeniem na inny termin (o czym będzie informacja na stronie internetowej obserwatorium). Jest to pokaz zamknięty, więc wejść na niego będą mogły osoby, które odpowiednio wcześniej zarejestrują się na stronie obserwatorium (formularz rejestracyjny zostanie udostępniony dziś o godz. 21 i od wtedy można się zgłaszać).

Piątkowy pokaz rozpocznie się o godzinie 21.30 i potrwa mniej więcej do północy. Ma być poświęcony ewolucji gwiazd, a dodatkowo obserwacji Saturna z jego wyjątkowym pierścieniem. Wstęp kosztuje 20 zł.

W kolejny weekend także planowane są pokazy nieba (znów pod warunkiem sprzyjającej pogody, czyli jeśli niebo będzie bezchmurne), ale już bez konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsc. Wtedy obiektem obserwacji ma być przede wszystkim Księżyc.

A we wrześniu szykuje się kolejna astronomiczna gratka - całkowite zaćmienie Księżyca. W obserwatorium już planują to wydarzenie, a obserwacje najpewniej urządzone będą w Węglówce lub Wiśniowej, jako, że Księżyc ma by widoczny nisko nad horyzontem i stąd lepiej, niż ze szczytu, będzie go widać.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski