Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poprawiamy komfort i jakość życia pacjentów

Redakcja
Rozmowa z Ireną Wieczorek, lekarzem internistą, właścicielką NZOZ OSTEODEX Centrum Wielospecjalistycznego Poradni Osteoporozy i Chorób Kostno-Stawowych

Przychodnia OSTEODEX działa już dekadę. Co zmieniło się w niej na przestrzeni tych 10 lat?

- Dokładnie w listopadzie będziemy obchodzić 10. urodziny. Na początku działalności zakres świadczonych przez nas usług ograniczał się do kilku poradni: chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedycznej i poradni internistycznej. Startowaliśmy z głównym naciskiem na leczenie osteoporozy i badania densytometryczne. Z biegiem lat poszerzaliśmy swoją ofertę. Stworzyliśmy kolejne poradnie: ginekologiczną, okulistyczną, endokrynologiczną, chorób metabolicznych, naczyniową, medycyny pracy. Podnosimy jakość wykonywanych usług medycznych, wyposażając przychodnię w nowoczesny sprzęt medyczny.

Pani oczkiem w głowie jest Chirurgia Jednego Dnia. Dlaczego?

- Chirurgia była moim skrytym marzeniem. Nie zostałam co prawda chirurgiem, ale swoje marzenie mogę realizować poprzez stworzenie warunków do świadczenia usług w tym zakresie w OSTEODEKSIE. Chirurgia Jednego Dnia daje możliwość wykonywania szerokiego wachlarza zabiegów bez konieczności pobytu szpitalnego. W tym kierunku chcemy się dalej rozwijać.

Usuwacie żylaki, haluksy, przywracacie wzrok - pacjenci zawdzięczają wam więc nie tylko zdrowie, ale i poprawę jakości życia?

- I robimy to w kilka godzin. Dziś świat stawia na chirurgię jednego dnia. To komfort dla pacjentów, którzy oszczędzają czas - bo po zabiegu mogą tego samego dnia wrócić do domu - i nerwy. Dla NFZ z kolei to oszczędność pieniędzy, bo nie musi płacić za pobyt chorego w szpitalu. Pacjenci po zabiegu usunięcia zaćmy, przychodząc do kontroli, dziękują za... cud - w końcu mogą nacieszyć oczy swymi od kilku lat niewidzianymi wnukami, kwiatami w ogrodzie czy ponownie usiąść za kierownicą samochodu.

O przychodni świadczą nie tyle badania, jakie można w niej wykonać, ale przede wszystkim lekarze. Pani zatrudnia znane w sądeckim środowisku - i to z jak najlepszej strony - nazwiska.

- W naszej działalności liczy się przede wszystkim jakość. Dla mnie dobór ludzi, z którymi pracuję, jest bardzo ważny. Warunki i sprzęt jedynie to uzupełniają. Myślą przewodnią rozwoju przychodni jest poprawa jakości i dostępności dla pacjenta.

W nazwie przychodni wyróżnia się "Poradnia Osteoporozy i Chorób Kostno-Stawowych". To chyba jedyna tego typu poradnia w Nowym Sączu?

- Tak, jesteśmy jedyną przychodnią w Nowym Sączu, w której można wykonać badanie densytometryczne pod kątem osteoporozy. To pacjenci przed laty zainspirowali mnie do szczególnego zainteresowania się tą chorobą i stworzenia poradni. 10 lat temu badanie densytometryczne można było wykonać jedynie w Krakowie.

Co roku organizuje Pani akcje zachęcające do profilaktycznych badań pod kątem osteoporozy. Do jakiej grupy pacjentów są one kierowane?

- Kierujemy je do wszystkich pacjentów, choć w szczególności do tych z grup ryzyka, m. in. do kobiet w okresie menopauzy. Problem osteoporozy dotyczy również mężczyzn. Powinni nim też interesować się rodzice, bowiem odżywianie, styl życia ma wpływ na kości, a szczytową masę kostną budujemy do 30. roku życia. Zachęcamy więc do badań profilaktycznych, szczególnie kobiety i mężczyzn po 50. roku życia. W jesieni planujemy zorganizować po raz kolejny wykłady dla pacjentów z okazji Światowego Dnia Osteoporozy, którymi chcemy zainteresować również słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W sądeckim środowisku znana jest Pani jako lekarka, która wychodzi naprzeciw pacjentowi - o czym świadczą ubiegłoroczna nagroda Ziarnka Gorczycy czy tytuł Lekarza Roku 2009. Dziś warto być Judymem?

- Judymem? Mam takie szczęście, że swoją pracą mogę nieść pomoc innym. Nagrody te były dla mnie zaskoczeniem, a jednocześnie wielkim wyróżnieniem - tym bardziej że były głosem pacjentów. Bardzo za to dziękuję. To są nagrody, które zobowiązują i mobilizują do jeszcze lepszego działania na rzecz pacjentów.

Czym sobie Pani zasłużyła na te tytuły?

- O to trzeba by zapytać pacjentów. Myślę jednak, że jest wielu lekarzy, którzy zasługują na takie wyróżnienia. Może nawet bardziej ode mnie.

CHIRURGIA JEDNEGO DNIA

ODDZIAŁ OKULISTYCZNY:

zabiegi zaćmy metodą fakoemulsyfikacji

zmiany na powiekach (gradówka, kępki żółte, brodawczaki)

zmiany na spojówkach (tłuszczak, skrzydlik)

sondowanie, płukanie dróg łzowych u niemowląt, dzieci i dorosłych

zabiegi kriochirurgiczne

ODDZIAŁ CHIRURGII OGÓLNEJ:

żylaki kończyn dolnych i odbytu

przepukliny

naczyniaki

pajączki skór ne na nogach

usuwanie guzków sutka

usuwanie zmian barwnikowych, tłuszczaków, kaszaków i innych guzów powłok ciała

nacięcia ropni, zastrzałów, zanokcic, czyraków

zabiegi kriochirurgiczne

korekcja uszu

ODDZIAŁ CHIRURGII URAZOWO-ORTOPEDYCZNEJ:

artroskopia

haluksy

wrastające paznokcie

usunięcia grotów i zespoleń

operacje cieśni kanału nadgarstka

zabiegi kriochirurgiczne

ODDZIAŁ CHIRURGII NACZYNIOWEJ:

żylaki kończyn dolnych i odbytu

naczyniaki

pajączki skór ne na nogach

zabiegi kriochirurgiczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski