Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Popularne obroże antykleszczowe mogą być zagrożeniem dla czworonogów i właścicieli. Sprawą zajmuje się Kongres USA

RED
W obrożach znajdują się pestycydy, które według producenta miały być groźne dla kleszczy i pcheł, a bezpieczne dla psów i kotów
W obrożach znajdują się pestycydy, które według producenta miały być groźne dla kleszczy i pcheł, a bezpieczne dla psów i kotów Pixabay
Jak podaje portal Wirtualne Media, w Stanach Zjednoczonych pojawiły się wątpliwości co do bezpieczeństwa obroży marki Seresto, mającej za zadanie chronić zwierzęta przed pchłami i kleszczami. Jak się okazało, wspominany produkt może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla czworonogów, jak i ich opiekunów. Sprawą zajęli się przedstawiciele Kongresu USA.

Obroże Seresto, opracowane przez firmę Bayer, a obecnie sprzedawane przez firmę Elanco są wykonane ze sztucznego tworzywa impregnowanego pestycydami, które powoli uwalniane pokrywają sierść zwierzęcia. Zastosowane środki to flumetryna (odstrasza i zabija kleszcze) i imidaklopryd (neonikotynoid atakujący pchły). Pestycydy okazały się jednak niebezpieczne także dla ludzi i zwierząt.

Żabka zawalczy o portfele wegetarian

od 16 lat

Śledztwo w tej sprawie przeprowadzili dziennikarze "USA Today". W dokumentach amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) odkryli, że w latach 2012-2020 zgłoszono ponad 75 tysięcy incydentów związanych z obrożami Seresto, w tym 1698 to odnotowane zgony zwierząt domowych.

Blisko tysiąc zgłoszeń do EPA dotyczyło też zdarzeń z udziałem ludzi. W artykule podano m.in. przykład 12-letniego chłopca, który trafił do szpitala z objawami zatrucia (drgawki i wymioty) po tym jak spał z psem, który miał założoną obrożą Seresto.

Postępowanie wyjaśniające w Kongresie USA

Zarzuty w sprawie niebezpiecznych obroży postawiono nie tylko producentowi i dystrybutorowi, ale też Agencji Ochrony Środowiska. Jej emerytowany pracownik wyznał, że mimo odnotowywanych incydentów agencja nie poinformowała opinii publicznej o potencjalnym ryzyku. Dopiero po interwencji dziennikarzy "USA Today" EPA uznała, że oba pestycydy znajdujące się w obrożach Seresto kwalifikują się do dalszej kontroli.

Teraz okazało się, że sprawą zajmie się również podkomisja ds. polityki gospodarczej i konsumenckiej Kongresu USA. W pierwszej kolejności uznano, że kontrowersyjne obroże powinny zostać wycofane z obrotu do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego.

Postępowanie może oznaczać restrykcje dla producenta i dystrybutora. Jak podają Wirtualne Media, wśród możliwych rozwiązań wymienia się konieczność umieszczenia na opakowaniach Seresto ostrzeżeń o możliwych zagrożeniach związanych ze stosowaniem obroży, jednak teoretycznie w grę wchodzi także zakaz dalszej dystrybucji produktu w USA.

Nie wiadomo, w jaki sposób do kontrowersji związanych z Seresto podejdą władze w innych regionach świata. Własne dochodzenie może rozpocząć m.in. Unia Europejska. W Polsce obroże można kupić pod nazwą Foresto.

ZOBACZ TEŻ:

Psy z włosami nie linieją? To dość potoczne myślenie, bo w rzeczywistości niemal wszystkie psy mają sierść. Nie wszystkie jednak gubią ją w tym samym stopniu. Zobacz, które psy nie linieją albo gubią niewiele włosów!

Te psy nie linieją! Nie lubisz sprzątać albo masz alergię? T...

Koty potrafią nam pokazać swoje niezadowolenie, ale również radość. W dalszej części galerii poznasz "język kotów".

Tak swoje uczucia przekazują nam koty. Oto znaczenia reakcji...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Popularne obroże antykleszczowe mogą być zagrożeniem dla czworonogów i właścicieli. Sprawą zajmuje się Kongres USA - Głos Wielkopolski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski