Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnia przygotowuje do zawodu

Redakcja
Rozmowa z doc. dr HELENĄ FRANASZEK, prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji Krakowskiej Akademii im. Andrzeja F. Modrzewskiego.

- Od dwóch lat przy Wydziale Prawa i Administracji KA funkcjonuje Studencka Poradnia Prawna.

- Zgodnie z ideą takich poradni zajmujemy się udzielaniem bezpłatnych porad osobom ubogim, wykluczonym czy znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. W naszej poradni działa pięć sekcji: Prawa Cywilnego, Karnego, Administracyjnego, Podatkowego oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Każda z nich ma opiekuna naukowego, specjalistę z danej dziedziny. Każda sprawa badana jest przez dwójkę studentów, którzy najpierw opracowują jej opis, zawierający stan faktyczny i stan prawny, następnie zaś przygotowują opinię prawną dla klienta. Opisane są w niej wszystkie kroki prawne, jakie powinien przedsięwziąć, aby doprowadzić swoją sprawę do szczęśliwego finału. Zanim jednak opinia trafi do klienta, musi zostać zatwierdzona przez opiekuna naukowego. W ten sposób unikamy błędów merytorycznych. Po co to wszystko? Ano po to, by studenci zdobyli praktyczne umiejętności potrzebne później w pracy zawodowej.

- Niedawno odbyła się w Krakowskiej Akademii konferencja przeznaczona dla studentów działających w poradniach.

- Prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych zaproponował nam zorganizowanie takiego właśnie spotkania o charakterze szkoleniowym. Specjaliści przygotowani do pracy w poradniach uczyli na niej studentów z czternastu takich placówek z całego kraju. Obecnych było czterdzieści osób, w tym, także goście ze Słowacji, Białorusi i Ukrainy. Uczestnicy uczyli się pisania opinii prawnych i pism procesowych. Odbyła się też dyskusja na temat funkcjonowania poradni, opracowania podręcznika pisania opinii i szerzej – pracy w poradniach. Studenci działający w naszej placówce muszą cały czas poszerzać wiedzę. Czeka ich np. obowiązkowe szkolenie w zakresie etyki prawniczej, a już za sobą mają bardzo ciekawe szkolenie na temat rozmowy z klientem przeprowadzone przez psychologa specjalizującego się w negocjacjach. Wbrew pozorom nie jest to łatwa sprawa. Można mieć mnóstwo teoretycznych wiadomości i nie potrafić ich przełożyć na praktyczną poradę dla klienta.

- Przymierzacie się do poszerzenia działalności placówki.

- Poradnia przygotowuje się do nawiązania współpracy z krakowskim aresztem śledczym. Nasi studenci będą udzielali pomocy prawnej osobom tam osadzonym. Wcześniej jednak musimy rzecz sformalizować, podpisując stosowną umowę z władzami tej placówki. Drugi projekt, do jakiego intensywnie się przygotowujemy, to lekcje na temat prawa prezentowane w szkołach – gimnazjach i liceach. Studenci z poszczególnych sekcji przygotowywaliby prezentacje najciekawszych, najważniejszych lub najczęstszych problemów prawnych, a następnie omawiali je w przystępny sposób w szkołach. Ten projekt wymaga z kolei współpracy wielu podmiotów, którą zamierzamy niebawem nawiązać.

Rozmawiał: Paweł Stachnik

www.ka.edu.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski