Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnik do walki z nudą

Redakcja
Stanisław Mędak Fot. Andrzej Wiśniewski
Stanisław Mędak Fot. Andrzej Wiśniewski
Kto to jest emeryt? Osoba, zmagająca się z dylematem: położyć się spać wcześniej, aby nie nudzić się przez cały wieczór, czy pójść spać przed północą, aby nie nudzić się do rana. W tym prześmiewczym obrazku zapożyczonym od satyryków, niestety, jest sporo prawdy.

Stanisław Mędak Fot. Andrzej Wiśniewski

LEKTURA. Jak pożytecznie zagospodarować czas na emeryturze?

- Kiedy zapytałem koleżankę, która ma ojca emeryta, jak wyglądają jego dni, co robi, odpowiedziała: Nic. Nudzi się cały dzień i siedzi w oknie - mówi Stanisław Mędak, autor poradnika "Jak nie nudzić się na emeryturze", który lada dzień ukaże się nakładem wydawnictwa "Impuls".

Pytanie do koleżanki było jednym z wielu, na które szukał odpowiedzi Stanisław Mędak, potencjalny emeryt. W jego otoczeniu coraz więcej osób odchodzących na zawodowy odpoczynek. - Jeden z kolegów naukowców, który z racji wieku od nowego roku akademickiego nie dostanie już żadnych zajęć, jest przerażony. Mówi "Co ja zrobię ze swoim życiem?". Nie chciałbym mieć takich rozterek i dlatego postanowiłem się przygotować do swojej emerytury - mówi Stanisław Mędak.

Te przygotowania zaowocowały książką. Bezpośrednią inspiracją do jej napisania stała się rozmowa z jednym ze studentów Stanisława Mędaka - Japończykiem, emerytowanym bankowcem. Tak bardzo nudził się na emeryturze, że postanowił napisać książkę o tym, jak się nie nudzić. Wymyślił w niej scenariusz ciekawego życia i sam postanowił go zrealizować. Zamierzał nauczyć się jakiegoś nowego języka, poznać nowy kraj i jego zwyczaje. Wybór padł na język polski. Zaczął na uniwersytecie w Tokio, skończył w Krakowie. Tu właśnie poznał Stanisława Mędaka, wykładowcę w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dlaczego emerytowany bankowiec się nudził? Stanisław Mędak postanowił to sprawdzić i w wyszukiwarkę internetową wpisał kilka haseł związanych z emeryturą. Otrzymał setki tysięcy odpowiedzi. Obok emerytury wciąż występowała nuda. Wtedy zaczął drążyć temat. Okazało się, że na rzecz seniorów działa mnóstwo instytucji. Oferują tysiące propozycji. Emeryci mają niewiarygodne możliwości rozwoju intelektualnego i fizycznego niemal bez zaangażowania finansowego. Tylko o tym nie wiedzą!

I to o owych możliwościach jest ta książka. Zawiera propozycje i adresy. - Jednak jest ona skierowana do pewnej grupy odbiorców. Do ludzi myślących, wymagających i... obsługujących komputer - mówi Stanisław Mędak. W swoim życiu napisał już wiele książek, przede wszystkim z zakresu językoznawstwa. To jego debiut beletrystyczny.

- Starałem się napisać dowcipnie. Chciałem nawiązać kontakt z Czytelnikami i zaprzyjaźnić się z nimi. Podsunąć kilka możliwości, zarazić optymistyczną filozofią myślenia. Emerytura to czas podsumowań. Możemy spojrzeć za siebie i ocenić swoje życie, sporządzić np. listę złych rzeczy, które zrobiliśmy w życiu. Czy będzie lepszy czas w życiu, aby je naprawić - zdradza jeden z możliwych celów na emeryturze autor poradnika.

EP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski