Poradnik: Jak wybrać idealny stolik kawowy?

Materiał informacyjny
Stolik kawowy to ważna część aranżacji pokoju gościnnego. Wbrew swojej nazwie mebel ten ma bardzo szerokie zastosowanie: nie tylko ułatwia serwowanie poczęstunku zaproszonym gościom, ale także stanowi wygodne miejsce do ustawienia napojów i przekąsek w czasie wieczornego relaksu, pozwala na odłożenie gazety czy kubka. Ze względu na swoje zadania stolik kawowy zajmuje zwykle miejsce eksponowane i rzuca się w oczy. Warto więc pod uwagę wziąć kilka zasad, aby prezentował się atrakcyjnie i spójnie z całością wystroju.

Stolik do kawy niekoniecznie musi stanowić część większego zestawu, w skład którego wchodzi najczęściej również stolik RTV, regał czy dodatkowe półki ścienne. Jest to tylko jedna z możliwych opcji. Z powodzeniem może poszukiwać stolika wyjątkowego.

Czym kierować się przy wyborze stolika kawowego?

Wybierając stolik kawowy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów: rozmiar pokoju, charakter i wielkość pozostałych mebli oraz podstawowe zadanie, jakie mebel będzie spełniał. Przyjmuje się, że standardowy stolik do kawy powinien być zbliżony wysokością do wysokości mebli wypoczynkowych, czyli - w przypadku standardowej sofy - mieć około 45 – 50 centymetrów. Bardzo korzystne ze względu na proporcje są stoliki, których długość nie przekracza 2/3 długości kanapy. Ważne są także odległości stolika od pozostałych mebli: między nim a kanapą powinniśmy zachować dystans umożliwiający swobodne siedzenie i przemieszczanie się (około 45 cm), a między stolikiem a telewizorem minimum 80 cm. Często stosowanym trikiem jest ustawienie pudła wielkości przyszłego stolika w docelowym miejscu lub zaznaczenie taśmą jego konturów na podłodze, aby mieć orientację zanim kupi się mebel.
Jeśli chodzi o stylistykę mebla, mamy dużą dowolność: od stolików bardzo nowoczesnych przez skandynawskie po rustykalne. Ważne jedynie jest, aby zachować spójność wnętrza i nie wybierać stolika z zupełnie innego świata.

Stolik kawowy jako ważny element aranżacyjny

Bardzo ważne jest odnalezienie równowagi pomiędzy stolikiem kawowym a meblami wypoczynkowymi. Nie każdy wariant mebla będzie dobrze prezentował się z wielkim narożnikiem lub - przeciwnie - niedużą, lekką sofką. Jeśli zdecydujemy się na kanapę ciężką, zadbajmy aby stolik do kawy wniósł ze sobą lekkość. Przy sofie lekkiej, bardzo często na nóżkach, można zdecydować się na blat znacznie solidniejszy. Inaczej będziemy dobierać stolik do wnętrz skandynawskich, inaczej zaś do klasycznych. Można, oczywiście, różne style wnętrzarskie mieszać, wówczas jednak zachować trzeba równowagę i dużo wyczucia, aby nie stworzyć wrażenia nieładu i braku pomysłu.

Stolik kawowy - z jakiego materiału?

Stoliki kawowe to wiele możliwych materiałów: od drewna, przez sklejkę, szkło, wiklinę, aż po metal. Która wersja będzie najlepsza? Tak naprawdę zależy to od stylu, w jakim urządzony jest pokój. Jeśli dominuje w nim klimat minimalistyczny lub nowoczesny sprawdzi się szkło, metal lub lakierowany na wysoki połysk MDF. Błyszczący chrom połączony ze szklaną taflą
dobrze będzie pasował do salonów glamour i stylizowanych na dawne czasy. Styl skandynawski i rustykalny komponuje się świetnie z lekkością drewna, przede wszystkim jasnego.

Pod uwagę zawsze należy wziąć również specyfikę naszego stylu życia. Jeśli mamy w domu małe dzieci, stolik ze szklanym blatem może nie być dobrym pomysłem, jeśli nie mamy ochoty czyścić go kilkukrotnie w ciągu dnia.

Jaki rozmiar stolika kawowego będzie najlepszy?

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, przyjmuje się, że stolik do kawy nie powinien być większy niż 2/3 długości kanapy, przy której jest ustawiony. Ta zasada jednak może być przełamywana, jeśli wymagają tego potrzeby domowników. Kluczowym elementem, który przekłada się na późniejsze użytkowanie mebla, jest natomiast jego wysokość. Blat stolika powinien znajdować się o około 2,5 - 5 cm niżej niż krawędź siedziska sofy. Jeśli dysponujemy bardzo wysoką kanapą lub spędzamy na niej dużo czasu, wybierajmy modele wyższe. Podniesie to komfort ich użytkowania.

Bardzo popularnym wyborem jest także ustawianie dwóch stolików obok siebie. Na to rozwiązanie często decydują się właściciele dużych kompletów wypoczynkowych, jeśli zależy im aby z każdego miejsca narożnika mieć podobną odległość do blatu. Najczęściej jeden stolik jest wyższy, a drugi, pomocniczy na tyle niski, by w przypadku nieużywania po prostu wsunąć go pod blat wyższego towarzysza.

Jaki kształt stolika kawowego mamy do wyboru?

Duże znaczenie ma, oczywiście, kształt mebla. Do niedużych pomieszczeń poleca się przede wszystkim stoliki okrągłe, dzięki którym można nadać całej aranżacji wrażenie ruchu i przestrzeni. Wskazane są one także wtedy, kiedy w pokoju znajduje się sporo mebli do siedzenia: nie tylko kanapa, ale także fotele i pufy o różnym stylu, wielkości i kształcie. Z kolei kwadratowe i prostokątne stoliki to wersja dla wnętrz większych, przestronnych. Czasem najlepszy wybór stanowi stolik o niestandardowym kształcie i rozmiarze.

Dodaj ogłoszenie