Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnik pomoże pacjentom

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Poradnik na pewno nie zmniejszy kolejek do lekarzy, ale i tak powinien być pomocny dla pacjentów.
Poradnik na pewno nie zmniejszy kolejek do lekarzy, ale i tak powinien być pomocny dla pacjentów. Fot. Paweł Lacheta
Ochrona zdrowia. Specjalny przewodnik po przychodniach i szpitalach zawiera zebrany w jednym miejscu zestaw praktycznych wskazówek i informacji o polskiej służbie zdrowia.

Powstanie poradnika dedykowanego polskim pacjentom to efekt współpracy nieformalnej koalicji „Razem dla Zdrowia”. W jej skład weszli przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Fundacji „My Pacjenci”.

- W Polsce instytucje publiczne nie przywiązują wystarczającej wagi do komunikacji społecznej w obszarze zdrowia. Był to dla naszej koalicji, łączącej pacjentów oraz przedstawicieli zawodów medycznych, impuls do współpracy, której pierwszym owocem jest ten poradnik - tłumaczy Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Zdaniem ekspertów, biorących udział w powstawaniu unikatowej publikacji, w naszym kraju problemem pacjentów są nie tylko ograniczone świadczenia medyczne, ale również utrudniony dostęp do rzetelnej informacji. Przygotowana przez nich publikacja ma zaś stanowić wademekum poruszania się w rodzimym systemie ochrony zdrowia. Zebrane w jednym miejscu informacje opracowane zostały w czytelnej i przyjaznej dla czytelnika formie. Na bieżąco będą aktualizowane o zmieniające się przepisy oraz odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów.

W elektronicznym poradniku chorzy znajdą m.in. wskazówki dotyczące korzystania ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, opieki nocnej i świątecznej, stomatologicznej, długoterminowej, leczenia u specjalistów, kwalifikowania do zabiegów operacyjnych oraz korzystania z szybkiej ścieżki onkologicznej. Osobne miejsce poświęcone zostało profilaktyce zdrowia, samoleczeniu, rozsądnemu korzystaniu z leków oraz prawom, które przysługują pacjentom.

Autorzy w wademekum przestrzegają również przed powszechnymi pułapkami służby zdrowia.

Przypominają, że z pomocy lekarzy rodzinnych i specjalistów każdy chory skorzystać może w dowolnym rejonie, na zabieg operacyjny nie trzeba zgłaszać się z kompletem badań diagnostycznych, bo za ich przeprowadzenie odpowiada szpital.

Placówka nie ma też prawa wyznaczać zapisów na świadczenia medyczne na konkretny dzień. - Uznaliśmy, że musimy w prostych słowach te pułapki opisać i stworzyć poradnik, który poprowadzi pacjenta przez system i pomoże je ominąć. Tym samym przyczyni się do poprawy relacji między lekarzami i pacjentami - mówi Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Informacje opracowane przez grono ekspertów dostępne są na stronie internetowej www.razemdlazdrowia.pl.

Pod tym adresem można również znaleźć specjalną elektroniczną wersję poradnika, gotową do wydruku. - Z myślą szczególnie o starszych pacjentach będziemy pracować również nad opublikowaniem poradnika i dystrybuowaniem go np. w aptekach, ale to wymaga zdobycia konkretnych środków finansowych - mówi Izabella Dessoulavy-Gładysz, z Fundacji „My Pacjenci”.

„Razem dla Zdrowia” to wspólna inicjatywa przedstawicieli samorządów medycznych i środowiska pacjentów. Celem trwającej od ponad roku współpracy są działania na rzecz naprawy polskiego systemu opieki zdrowotnej.

W najbliższej przyszłości oprócz dalszego rozwoju stworzonego przewodnika, eksperci wchodzący w skład koalicji mają pracować m.in. nad opracowaniem własnej wersji funkcjonowania opieki farmaceutycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski