Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradź się lekarza weterynarii

Dorota Dejmek
Dobrze zbilansowane posiłki to warunek prawidłowego przebiegu procesów życiowych i zdrowia psa
Dobrze zbilansowane posiłki to warunek prawidłowego przebiegu procesów życiowych i zdrowia psa fot. 123RF
Żywienie. Psy karmione dobrą jakościowo karmą - kupioną lub przygotowaną w domu - nie wymagają suplementacji. Wszystko, co potrzebne organizmowi otrzymują w codziennym pożywieniu. Dodatkowe witaminy i minerały są zasadne w wyjątkowych momentach życia zwierzaka.

Psy należą do grupy drapieżników. Uwielbiają mięso, potrzebują jednak zdecydowanie mniej białka niż koty i chętnie zjadają również inne smaczne kąski. Ich posiłki powinny być bardzo dobrze zbilansowane, odpowiedni poziom kwasów tłuszczowych, witamin i mikroelementów jest niezbędny zarówno dla prawidłowego przebiegu procesów życiowych, jak i dla zdrowego wyglądu skóry i sierści psa.

Gotowany kurczak lub ryba są doskonałym źródłem białka zwierzęcego, ale trzeba je podawać z dodatkiem jarzyn, a nawet owoców oraz np. brązowego niełuskanego ryżu. Samodzielne gotowanie posiłków jest więc wbrew pozorom zadaniem dość trudnym i czasochłonnym. Nie zawsze mamy pod ręką wszystkie potrzebne produkty oraz czas, aby bawić się w kucharza.

Bogata oferta gotowych karm (suchych lub tzw. mokrych) to duże ułatwienie dla posiadaczy psów. Jedyne co musimy zrobić to odpowiednio dobrać karmę do wieku, rasy i wagi naszego pupila. Dlaczego jednak kilogram jednej karmy kosztuje 30-40 złotych, a drugiej 8-11 złotych? Czym poza ceną różnią się od siebie? O różnicach cenowych decyduje skład - te droższe zawierają prawdziwe mięso, wysokiej jakości składniki, np. obniżające ryzyko alergii czy wzmacniające układ kostny. W tych tańszych wołowinę zastąpiono mączką, a białko soją.

Warto wiedzieć, że kupując tańszą karmę, oszczędzamy pieniądze tylko pozornie. Ilość droższej karmy zaspokajającej dzienne zapotrzebowanie psa jest bowiem znacząco niższa niż ilość karmy z dolnej półki. Oznacza to, że im tańsza karma, tym wagowo pies musi zjeść jej więcej w ciągu dnia.

Decydując się na zakup gotowego posiłku zwracajmy uwagę na etykietę. Dobra karma powinna zawierać: białko pochodzenia zwierzęcego (w droższych karmach) lub roślinnego (w tańszych), fruktooligosacharydy (FOS; włókna stymulujące układ odpornościowy i trawienny), mannooligosacharydy (składnik wspomagający mechanizmy obronne organizmu), witaminy (A, D, E, K), nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (wpływają na rozwój, kondycję, sierść i zdolność do rozmnażania), minerały (ich skład oraz ilość dobrane są w karmie do wieku psa).

Dobrej jakości karmy zawierają także L-karnitynę (pełni ważną rolę w funkcjonowaniu mięśni szkieletowych), glukozaminę (pobudza odbudowę chrząstki stawowej), siarczan chondroityny (składnik chrząstki stawowej), biopleksy (organiczne związki metali), luteinę (chroni oczy przed wolnymi rodnikami), siemię lniane oraz wyciąg z jukki.

Jeśli gotowe karmy zawierają witaminy i inne potrzebne substancje, co w takim razie z suplementami dla psów? Pięknie opakowane, powszechnie dostępne, często w postaci kusząco pachnących smakołyków. Na błyszczącą sierść, sprawne stawy i długie życie. Kupujemy preparaty witaminowe i mineralne wierząc, że zapewnią naszemu pupilowi zdrowie i witalność na długie lata. Czasem przy zakupach kierujemy się modą lub reklamą. Czy jednak nasze psy naprawdę potrzebują tego typu "wspomagaczy"?

Wszystko zależy od sytuacji i stanu zdrowia zwierzaka. Rzeczywiście, psy karmione dobrą jakościowo karmą nie wymagają dodatkowej suplementacji - to, co potrzebne organizmowi otrzymują w codziennym pożywieniu. Ich dieta jest zbilansowana, jeśli jednak coś nas niepokoi, powinniśmy raczej zdecydować się na inną karmę niż na własną rękę podawać suplementy.

Ale przecież nie wszystkie pieski otrzymują gotowe jedzenie, niektóre zdecydowanie preferują posiłki przyrządzone w domu. Czy wówczas także możemy zrezygnować z suplementów diety? Jeśli posiłki, które przygotowujemy są urozmaicone, z dodatkiem warzyw, nasz pupil nie musi otrzymywać dodatkowych witamin.

Stałe podawanie suplementów doprowadza do tego, że organizm psa albo się do nich przyzwyczaja i "marnuje" ich nadmiar albo ten nadmiar zaczyna się odkładać w organizmie. A kumulacja, np. witamin jest groźniejsza w skutkach niż ich niedobór, który stosunkowo łatwo jest uzupełnić. Dlatego suplementy na sierść podajemy psu tylko w okresie linienia, a nie stale; preparaty na stawy wtedy, gdy nasz pies rośnie albo przeszedł kontuzję. Natomiast podawanie preparatów mających np. poprawić wzrok, polepszyć pracę wątroby, nerek lub serca, wdrażamy wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Dodatkowa suplementacja jest zasadna w wyjątkowych momentach życia psa: u suczek karmiących młode, u zwierząt wracających do zdrowia po chorobie lub operacji, ale też po silnej inwazji pasożytów albo po dłużej trwającej niestrawności czy wymiotach. Jednak i w tych sytuacjach odpowiednie, konieczne suplementy zaleci nam lekarz weterynarii. Specyficznej suplementacji wymagają ponadto psy z przewlekłymi chorobami (wątroby, serca czy nerek). W tych przypadkach również powinniśmy się zdać na doświadczenie i wiedzę lekarza.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski