Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradzą, jak zlikwidować piec

(AM)
Ekologia. Praktyczne informacje na temat wymiany paleniska węglowego na ogrzewanie ekologiczne będzie można zdobyć w pierwszym mobilnym punkcie obsługi klienta MPEC na rogu ulic Siennej i Westerplatte.

Punkt jest czynny codziennie od dzisiaj do 14 marca w godzinach od 15 do 18. Krakowianie będą mieli okazję dowiedzieć się m.in.: jak starać się o przyłączenie do miejskiej sieci cieplnej, gdzie i w jaki sposób uzyskać dopłaty, jak prawidłowo wypełnić wnioski, jak kompletować niezbędne dokumenty.

Szczególnie mile będą widziani mieszkańcy ulic Wielopole, Librowszczyzna, Zyblikiewicza, Bonerowskiej i Morsztynowskiej, gdzie znajduje się ponad 200 pieców na węgiel. Łatwo będzie ich przyłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej, ponieważ obszar ten znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rurociągów MPEC.

Rozpoczynający się dziś projekt inauguruje cykl bezpośrednich spotkań pracowników MPEC z mieszkańcami Krakowa, które mają ich zachęcić do zastąpienia pieców węglowych ciepłem z miejskiej sieci.

Do końca roku mobilne punkty obsługi klienta MPEC będą pojawiać się w kolejnych dzielnicach miasta. Oprócz tego spółka rozsyła oferty i ankiety do mieszkańców z terenów, gdzie znajdują się paleniska węglowe. 126 zarządców budynków z centrum już dostało od MPEC ofertę podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W roku 2013 sporządzona została inwentaryzacja pieców na węgiel obejmująca obszar Dzielnicy I Stare Miasto i części Dzielnicy II Grzegórzki oraz niewielki fragment Dzielnicy VIII Dębniki. Okazało się na tym terenie znajduje się 5 891 pieców.

W zeszłym roku udało się zlikwidować ponad 1 tys. palenisk węglowych w ramach miejskiego programu. MPEC w ciągu pięciu lat zlikwidował 2,5 tys. palenisk.

Teraz ich wymiana na ekologiczne ogrzewanie jest znacznie łatwiejsza niż poprzednio, ponieważ można dostać prawie 100 proc. refundacji kosztów z budżetu miasta. Na ten cel Kraków chce wydać w tym roku ok. 20 mln zł. Wszystkie piece mają zostać zlikwidowane w ciągu najbliższych czterech lat, ponieważ w 2018 roku zostanie wprowadzony zakaz używania węgla w mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski