Porażki KGHM BC Polkowice w Eurolidze i VBW Arki Gdynia w Pucharze Europy

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
KGHM BC Polkowice przegrał we własnej hali z turecką CBK Cukurova Mersin 59:66 (20:24, 18:18, 11:6, 10:18) w meczu 11. kolejki grupy B Euroligi koszykarek. To piąta porażka wicemistrzyń Polski w tych rozgrywkach. Z kolei w pierwszym meczu 1/8 finału Pucharu Europy VBW Arka Gdynia przegrała u siebie z włoską Umaną Reyer Wenecja 68:77 (15:19, 22:23, 13:12, 18:23)

Po dziesięciu kolejkach obie drużyny miały taki sam bilans (sześć zwycięstw i cztery porażki) i dlatego środowe spotkanie miało kolosalne znaczenie. Pierwszy mecz w Turcji zespół trenera Karola Kowalewskiego przegrał wysoko 57:77, ale rewanż wyglądał zupełnie inaczej.

Zacięty mecz z udziałem KGHM BC Polkowice

W pierwszej kwarcie długo trwała wymiana cios za cios i żadna z drużyn nie potrafiła zdominować rywala. Tak było do stanu 13:13. Dopiero w końcówce przyjezdne najpierw odskoczyły na pięć oczek (18:13), a po tym jak z dystansu trafiła Marina Mabrey zrobiło się nawet 24:17. W ostatniej akcji tej części spotkania trafiła Brittney Sykes i mistrzynie Polski traciły tylko cztery punkty.

Druga kwarta była podobnie wyrównana i nic nie zmieniła. Przyjezdne utrzymywały kilkupunktowa przewagę, która w pewnym momencie wzrosła do ośmiu punktów (38:30), ale ostatni fragment BC wygrał 8:4 i tracił w połowie meczu do Turczynek nadal cztery punkty (38:42).

W trzeciej kwarcie Cukurova utrzymywała kilkupunktowe prowadzenie do stanu 48:44. Wówczas najpierw za trzy trafiła Klaudia Gertchen, a następnie po kontrataku dwa punkty dorzuciła Sykes i polkowiczanki wygrywały 49:48. Chociaż do końca tej części spotkania pozostawało blisko sto sekund, żadnej z drużyn nie udało się już przeprowadzić skutecznej akcji.

Turczynki skuteczniejsze w czwartej kwarcie

W czwartej kwarcie obraz gry się nie zmieniał i wynik cały czas oscylował wokół remisu. Na pięć minut przed końcem było 56:56, ale wówczas za trzy skutecznie przymierzyła Mabrey. Kolejne dwie akcje BC były nieskuteczne i trener Kowalewski poprosił o czas. Przekazane wskazówki niewiele pomogły, bo po wznowieniu gry to przyjezdne podwyższyły na 64:56. Opiekun wicemistrzyń Polski ponownie poprosił o przerwę, ale efekt był żaden.

Czarną serię w ofensywie przerwała dopiero z linii rzutów osobistych Brianna Fraser, ale do końca pozostawało niewiele ponad 60 sekund. Kiedy w kolejnej akcji trafiła Elizabeth Williams, losy meczu były rozstrzygnięte (57:66).

Wicemistrzynie Polski przegrały ostatecznie 59:66 i po 11 kolejkach mają na koncie sześć zwycięstw i pięć porażek. Za tydzień zagrają na wyjeździe z węgierskim Serco UNi Gyor.

Euroliga kobiet - 11. kolejka
KGHM BC Polkowice - CBK Cukurova Mersin 59:66 (20:24, 18:18, 11:6, 10:18)

KGHM BC Polkowice: Brianna Fraser 16, Brittney Sykes 15, Zala Friskovec 11, Klaudia Gertchen 6, Stephanie Mavunga 4, Dragana Stanković 4, Weronika Gajda 2, Emilia Kośla 1, Nika Barić 0, Julia Piestrzyńska 0;

CBK Cukurova Mersin: Marina Mabrey 25, Elizabeth Williams 14, Olivia Epoupa 10, Virag Kiss 7, Quanitra Hollingsworth 4, Asena Yalcin 3, Melis Gulcan 3, Sinem Atas 0, Laura Cornelius 0, Maltem Avci 0.

Porażka Arki Gdynia w Pucharze Europy

Niepowodzeniem zakończył się pierwszy mecz 1/8 finału Pucharu Europy koszykarek dla VBW Arki Gdynia. Zawodniczki klubu z województwa pomorskiego przegrały z Umaną Reyer różnicą dziewięciu punktów. Spotkanie rewanżowe zaplanowano na środę, 17 stycznia (początek o 19.30), niełatwo będzie jednak odwrócić losy dwumeczu.